Legenda inwestycyjna poprzedniego kryzysu, John Paulson zamyka swój fundusz inwestycyjny
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
08 lip 2020, 06:30

Legenda inwestycyjna poprzedniego kryzysu John Paulson rzuca ręcznik i zamyka swój fundusz na zewnętrznych inwestorów

John Paulson przyznał, że jego fundusz spisywał się w ostatnich latach poniżej oczekiwań. Zamknął go dla inwestorów zewnętrznych.

Wejść na szczyt jest chyba prościej, niż się na nim utrzymać. Pokazuje to historia Johna Paulsona.

Równia pochyła funduszu Paulsona

John Paulson poinformował, że z uwagi na trudności w generowaniu w ostatnich latach dobrych wyników inwestycyjnych, jego fundusz – prowadzony pod egidą firmy Paulson&Co. - zwraca pieniądze zewnętrznym inwestorom i zamyka się na zewnętrzny kapitał. Przekształca się tym samym w tzw. family office, czyli będą w nim pieniądze Paulsona i najbliższych mu osób.

Wedle źródeł CNBC, fundusz Paulsona traci w tym roku już 10%. Co prawda 2019 rok miał bardzo udany (zarobił 30%), ale poprzednie lata były dla niego fatalne. Efekt? Aktywa w zarządzaniu tego funduszu spadły z 38 mld USD w 2011 roku do 9 mld USD na koniec poprzedniego roku.

Wedle dokumentów amerykańskiego nadzoru, w tej chwili największymi pozycjami w portfelu funduszu Paulsona są akcje spółek Bausch Health Cos (-40% w 2020 roku), Horizon Therapeutics (+53%) oraz AngloGold Ashanti (+30%).
 

TOP10 pozycji w portfelu funduszu Johna Paulsona (na koniec marca 2020)

paulson portfel

Źródło: GuruFocus

Zobacz także: Warren Buffett się wreszcie odblokował i inwestuje w energetykę. Berkshire Hathaway kupuje aktywa Dominion Energy za 10 mld USD

Paulson pozostaje miliarderem

Paulson to legenda rynku inwestycyjnego. Udało mu się przewidzieć kryzys subprime lat 2007-2008, na czym zarobił około 4,5 mld USD. Firmę inwestycyjną założył w 1994 roku, więc po tym, jak fundusz zarobił dla klientów około 20 mld USD w 2 lata napływy do niego były gigantyczne.

Przez jakiś czas szło mu dobrze, gdyż obstawił m.in. wzrost ceny złota. Jak wiemy, w latach 2007-2011 złoto znacznie podrożało, z około 800 USD do 1920 USD za uncję. Jednak potem zaczął zmieniać strategię funduszu i przyszły niepowodzenia, m.in. nietrafione inwestycje w Bank of America, Citigroup czy Sino-Forest Corporation.

Co ciekawe, Paulson zapowiedział, że nie wycofuje się zupełnie z rynku finansowego. „Coś się kończy, coś zaczyna. Ten moment to dla mnie nowy początek. Zamierzam być aktywnym uczestnikiem rynku finansowego” – napisał Paulson w liście do inwestorów.

John Paulson urodził się w 1955 roku w Nowym Jorku. Pochodzi z wielodzietnej rodziny. Ukończył finanse na New York University, a potem uzyskał tytuł MBA na Harvard Business School. Karierę zaczynał w Boston Consulting Group. Pracował także m.in. w Odyssey Partners, Bear Stearns. Swoją firmę Paulson & Co. uruchomił w 1994 roku, z 2 mln USD na koncie i jednym pracownikiem.

Zobacz także: „Człowiek, który rozszyfrował rynki finansowe” – książka o tym kim jest Jim Simons i jak działa fundusz Medallion

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.