Wygrał Super Bowl, a teraz z powodzeniem inwestuje. Ryan Nece udowadnia, że wszystko jest możliwe
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
09 gru 2020, 07:00

Wygrał Super Bowl, a teraz z powodzeniem inwestuje. Ryan Nece udowadnia, że wszystko jest możliwe

Chińskie spółki technologiczne i firma UiPath – oto na co stawia były zawodnik futbolu amerykańskiego, a obecnie inwestor Ryan Nece.

Wciąż daje się znaleźć okazje wśród spółek technologicznych - przekonywał Ryan Nece, współzałożyciel i partner zarządzający w firmie inwestycyjnej Next Play Capital, będąc gościem 133 odcinka podcastu Panic with Friends prowadzonego przez Howarda Lindzona. W przeszłości Nece grał przez 7 lat w lidze futbolu amerykańskiego NFL, wygrywając ją w 2002 roku z zespołem Tampa Bay Buccaneers.

Nece zaleca inwestować w chińskie spółki technologiczne i UiPath

Firma inwestycyjna Next Play Capital zajmuje się łączeniem inwestorów ze świata sportu z funduszami VC. Zbudowała platformę, za pośrednictwem której zamożne osoby ze świata sportu (sportowcy, właściciele klubów sportowych) mogą inwestować w wybrane fundusze, a także w spółki technologiczne. Eksperci firmy Next Play są wyspecjalizowani właśnie w branży technologicznej.

Zdaniem Ryana Nece, w inwestowaniu najważniejsze jest zebranie odpowiednio wielu informacji o biznesie, w który chce się zainwestować. „Żeby wygrać, żeby zarobić, musisz mieć jak najwięcej informacji. Musisz poznać od podszewki biznes, w który chcesz zainwestować. Jeśli uznajemy w Next Play, że mamy za mało informacji o danym biznesie, to w niego nie inwestujemy” – zdradza Nece. „W inwestowaniu, zupełnie inaczej niż na boisku, nie można za bardzo ufać instynktowi” – dodaje.

Ryan Nece przyznaje, że jest zafascynowany postacią Abrahama Lincolna. Zaleca wszystkim, którzy chcą zajmować się biznesem i inwestowaniem, przeczytanie książki „Team of Rivals: The Political Genius of Abraham Lincoln”. „Po przeczytaniu tej książki rozumiesz, że trzeba być proaktywnym, starać się przewidywać wydarzenia. Musisz być otwartym, słuchać, patrzeć. I musisz przywyknąć do konkurowania, bo konkurencja buduje” – wskazuje Nece.

Jakie są jego rekomendacje? „Jestem pod wrażeniem tego, jak rozwijają się Chiny” – podkreślał Nece w rozmowie z Lindzonem. Według inwestora, coraz w Chinach będzie się pojawiało coraz więcej okazji inwestycyjnych. Nece liczy też, że coraz więcej amerykańskich firm technologicznych będzie poszukiwało obszaru do rozwoju w Chinach.

Nece jest też zachwycony spółką UiPath. „Z fascynacją patrzę na to, co oni zrobili, jak się rozwijają. To wciąż jest spółka, w którą warto inwestować i my to robimy” – podkreśla Nece. Przypomnijmy, że UiPath to rumuńska firma z branży automatyki procesowej (RPA: Robotic Process Automation). Założyli ją w 2005 roku rumuńscy przedsiębiorcy Daniel Dines i Marius Tîrcă. W lipcu br. firma UiPath – która ma już centralę w Nowym Jorku - pozyskała finansowanie sięgające 225 mln USD, uzyskując wycenę na poziomie 10,2 mld USD. Podobno UiPath szykuje się do IPO na amerykańskiej giełdzie w I połowie 2021 roku.

Zobacz także: Nadchodzi czas spółek biotechnologicznych – mówi analityk, który przewidział hossę na bitcoinie

Kim jest Ryan Nece?

Ryan Nece (ur. 1979) jest fascynującą postacią. Jest oczywiście, tak jak już wspominaliśmy, współzałożycielem i partnerem zarządzającym w firmie inwestycyjnej Next Play Capital. Wykorzystuje w niej swoją świetną znajomość świata sportu i technologii.

Właśnie, skoro o sporcie mowa: zanim Nece zaczął inwestować, był sportowcem. I to nie byle jakim. Grał przez 7 lat na najwyższym poziomie w futbol amerykański, w lidze NFL. Wygrał nawet mistrzostwo Super Bowl z drużyną Tampa Bay Buccaneers (występował w niej w latach 2002-08, by potem przenieść się na koniec kariery do Detroit Lions).

Ryan Nece przyznaje, że na pomysł kariery w branży inwestycyjnej wpadł wtedy, gdy nadeszły trudne dni w jego karierze sportowej. „Był taki moment w mojej sportowej karierze, że trafiłem do klubu, w którym nic się nie układało. Na boisku mi się nie układało. W moim życiu prywatnym też się nie układało. Wiedziałem, że muszę wykonać jakiś skok do przodu. Zawsze powtarzałem, że futbol mnie nie definiuje. Zawsze interesowałem się ekonomią, inwestowaniem, poszedłem więc w tym kierunku” – opowiada Nece.

Po zakończeniu kariery sportowej zajął się inwestowaniem w nieruchomości. Pracował dla firmy Arenda Capital. Potem przeszedł do firmy zajmującej się inwestowaniem w spółki technologiczne Provident Investment Advisors. W międzyczasie współtworzył appkę StraightCast Media. Aż w końcu wpadł na pomysł założenia swojej własnej firmy inwestycyjnej, która w założeniu ma poruszać się po terenie branży sportowej i technologicznej.

W swojej karierze współpracował już z ekspertami z takich firm inwestycyjnych i funduszy, jak Accel, Andreessen Horowitz, Forerunner Ventures, Greylock Partners, Lightspeed Venture Partners, True Ventures. Stoi za inwestycjami Next Play w spółki: Brandless, ByteDance, Flexport, Hims, Hippo, Impossible Foods, Peloton, PureStorage, Rubrik, Stemcentrx.

Ryan Nece ukończył ekonomię na University of California (Los Angeles). Jest członkiem Aspen Institute Henry Crown Fellow Program.

Poniżej inny ciekawy wywiad z Ryan’em Nece’m:

Zobacz także: Czy akcje Berkshire Hathaway spółki Warena Buffetta to jeszcze dobra inwestycja? Opinie są podzielone

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.