Barbra Streisand od dekad inwestuje na giełdzie i kolekcjonuje sztukę
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
31 gru 2020, 07:08

Barbra Streisand od dekad inwestuje na giełdzie i kolekcjonuje sztukę. Obecnie stawia na Apple, podobnie jak Warren Buffett

Niektórzy ludzie lubią zaskakiwać. Znana piosenkarka Barbra Streisand od dekad inwestuje na giełdzie, ze zmiennym szczęściem. Kolekcjonuje też sztukę.

Barbra Streisand zapewne jest znana większości miłośników piosenki i kina. Jest ona dojrzałą piosenkarką i aktorką, która najlepsze lata kariery ma już za sobą. Ale wciąż oddaje się innej pasji, jaką jest… inwestowanie w akcje i dzieła sztuki. Napisał o tym niedawno New York Times.

Jak zarabia i traci na giełdzie Barbra Streisand?

W fascynującym reportażu New York Timesa Barbra Streisand została przedstawiona jako aktywny inwestor, który mimo 78 lat na karku trzyma rękę na pulsie. Budzi się codziennie o 6:30 rano, by zerknąć na otwarcie notowań na nowojorskiej giełdzie. „Jeśli uważa, że na rynku będzie ciekawie, obserwuje rozwój sytuacji i ewentualnie zajmuje pozycję. Jeśli ma inne przeczucia, wraca do łóżka” – pisze reporter NYT.

Streisand przyznaje, że udało jej się zarobić na giełdzie grube miliony dolarów. Szczególnie dobrze szło jej podobno w latach 1998-2000. Przyznaje też, że nie jest zdyscyplinowanym inwestorem. „Spanikowałam podczas krachu 1987 roku, straciłam wtedy sporo pieniędzy. Spanikowałam także podczas krachu w marcu 2020 roku. Kupiłam jednak potem do portfela akcje spółek Apple, Amazon, Netflix i Google” – mówi. Od 2011 roku trzyma akcje spółki Disney i lubi je rozdawać w prezencie.

Obecnie największą pozycją w jej portfelu są akcje Apple – jak u Warrena Buffetta. Co ciekawe, niedawno odbyła rozmowę z Timem Cookiem, prezesem Apple, i przy okazji poprosiła go o to, by zmienione zostało to, w jaki sposób Siri wypowiada jej nazwisko (nie Strei-zand, a Strei-sand). Podobno Cook obiecał, że dopilnuje poprawek.

Zobacz także: Czy akcje Berkshire Hathaway spółki Warena Buffetta to jeszcze dobra inwestycja? Opinie są podzielone

Kolekcjonerka malarstwa i antyków

Streisand jest też kolekcjonerką sztuki. Jest stałą klientką domu aukcyjnego Christie’s. Upodobała sobie szczególnie amerykańskich pejzażystów i portrecistów z początku XIX wieku. Na ścianach jej willi w Malibu wisi mnóstwo płócien, m.in. autorstwa Ammi’ego Phillips’a czy Charles’a Peale’a Polk’a. Z reportażu wynika, że jednym z jej najnowszych nabytków – wywalczonym na drodze licytacji – jest obraz „Chłopka z dzieckiem na kolanie” Vincenta van Gogha z 1885 roku, o wartości 4,5 mln USD.

Jej pierwszym zakupem był obraz Henri’ego Matisse’a w połowie lat 60-tych XX wieku. A jedną z jej najbardziej udanych inwestycji był obraz Gustava Klimta, który kupiła w 1969 r. za 17 000 USD, a sprzedała kilka lat później za 650 000 USD, z ponad 35-krotnym przebiciem.

„Chłopka z dzieckiem na kolanie”, V. van Gogh, 1885 r.

van gogh

Źródło: Christie’s

Piosenkarka uwielbia też antyczne meble. Jej dom oraz przydomowa pracownia The Barn są wypełnione drogimi okazami w stylu kolonialnym, art nouveau, szkockiej secesji typu Mackintosh. Co ciekawe, kiedyś kolekcjonowała także meble w stylu Art Deco, ale pozbyła się wszystkich, gdyż – jak przyznała – po prostu się jej znudziły.

Barbra Joan Streisand urodziła się 24 kwietnia 1942 w Nowym Jorku. Jej dziadkowie wyemigrowali do USA z terenów dawnej Polski (rodzina jej ojca pochodziła z Galicji, a matki z zaboru rosyjskiego). Wedle różnych szacunków, sprzedała tylko w USA 150-250 mln płyt. Uzyskała 53 złote, 31 platynowych i 14 multiplatynowych krążków w Stanach Zjednoczonych. Zdobyła dwa Oscary, kilkanaście Nagród Grammy i kilka Nagród Emmy. Otrzymała także francuską Legię Honorową oraz amerykański Medal Wolności.

Zobacz także: Jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem na rynku sztuki – pokazuje historia firmy inwestycyjnej Fairlight Art Ventures

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.