Rafał Brzoska w czołówce najbogtszych Polaków. Po debiucie InPostu ma majątek 4,7 mld zł
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
27 sty 2021, 08:56

Rafał Brzoska pozamiatał! Po debiucie InPostu jego majątek jest wart około 4,7 mld zł

InPost debiutuje dziś na giełdzie w Amsterdamie, a Rafał Brzoska wchodzi do ścisłego grona najbogatszych Polaków.

4,72 mld zł – taki mniej więcej majątek ma w tej chwili Rafał Brzoska, prezes i akcjonariusz InPostu. Spółka posiadająca sieć paczkomatów wchodzi dziś na parkiet w Amsterdamie z wyceną 36,32 mld zł (8 mld euro). Cena za akcję została ustalona na poziomie 16 euro. W ofercie sprzedano 175 mln akcji, stanowiących 35% kapitału, za 2,8 mld euro.

Rafał Brzoska w pierwszej 10 najbogatszych Polaków

Rafał Brzoska ma około 13% akcji InPostu. 0,8% trzyma bezpośrednio, jako osoba fizyczna. Natomiast 12,2% ma pośrednio, poprzez spółkę A&R. Jest to firma zarejestrowana na Malcie, której niemal 100% udziałów ma Life & Science Foundation – fundacja założona i kontrolowana przez Brzoskę, mająca siedzibę w Liechtensteinie.

Akcjonariat InPostu po IPO w Amsterdamie

akcjonariat

Źródło: InPost

Jak łatwo policzyć, 13% udziału w InPoście jest warte obecnie 4,72 mld zł. To daje Brzosce miejsce w ścisłej czołówce najbogatszych Polaków (dokładnie pozycję nr 7). Uaktualniona zeszłoroczna lista „Forbesa” wygląda teraz następująco:

  1. Michał Sołowow - 15,6 mld zł
  2. Zygmunt Solorz - 12 mld zł
  3. Jerzy Starak - 9,6 mld zł
  4. Tomasz Biernacki - 8,1 mld zł
  5. Dominika Kulczyk - 6,9 mld zł
  6. Sebastian Kulczyk - 6,6 mld zł
  7. Rafał Brzoska - 4,7 mld zł
  8. Zbigniew Juroszek z rodziną - 3,7 mld zł
  9. Maciej i Małgorzata Adamkiewicz - 3,5 mld zł
  10. Marcin Iwiński - 3,4 mld zł

Zobacz także: Nikt na GPW nie zyskał w 4 lata tyle co InPost poza giełdą

Ile zarabia Rafał Brzoska jako prezes InPostu?

Prospekt emisyjny InPostu dostarczył także ciekawych informacji na temat wynagrodzenia Rafała Brzoski jako prezesa. Otóż założyciel InPostu pobiera 2,7 mln zł rocznej pensji. Oprócz tego może otrzymać bonus – pod postacią gotówki i akcji – wynoszący do 200% wartości rocznej pensji (po spełnieniu kryteriów co do rozwoju biznesu). Poza tym może jeszcze otrzymać zachęty pod postacią akcji firmy, po spełnieniu kryteriów, wynoszące 200% sumy pensja plus bonus, ale nie więcej niż 600% pensji rocznej. Może także otrzymać 350% wynagrodzenia rocznego pod postacią opcji na akcje.

wynagrodzenie

Przypomnijmy, że Rafał Piotr Brzoska urodził się 13 listopada 1977 roku w Raciborzu. Jest absolwentem tamtejszego I LO im. Kasprowicza oraz Krakowskiej Akademii Ekonomicznej. W 2006 roku założył firmę InPost, która rozbudowała w Polsce sieć samoobsługowych paczkomatów. W 2011 roku zadebiutował na liście najbogatszych Polaków. Laureat tytułu Managera Roku 2008 w konkursie Laury Magellana oraz zdobywca Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta (2013).

Zobacz także: InPost zawstydził CD PROJEKT i Dino Polska. Zadebiutuje w Amsterdamie z wyceną około 34 mld zł

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.