Student na akcjach GameStop zrobił z 500 USD około 200 tys. USD
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
10 lut 2021, 09:00

Student z 500 USD zarobił 200 tys. USD na akcjach GameStop, a znani youtuberzy potracili pieniądze

Dave Portnoy – youtuber i spekulant, który kilka miesięcy temu naśmiewał się z Warrena Buffetta – stracił 700 tys. USD na inwestycji w GameStop. Zapytacie jak to możliwe?

Opada kurz po niesamowitej, błyskawicznej hossie, i takiej samej bessie na akcjach spółki GameStop. Jak można było przypuszczać, jedni porobili spore majątki, a inni wtopili. Wśród tych pierwszych jest Anubhav Guha, który zarobił na studia w USA.
 

Historia notowań GameStop – 3 miesiące

gme

Źródło: barchart.com

Zarobił na studia na MIT spekulując na GameStop

Anubhav Guha dzięki pompie na GameStop pomnożył kapitał niemal 400-krotnie. Dokładniej rzecz biorąc, zainwestował 500 USD a wyjął 200 tys. USD. Został on niedawno studentem Massachusetts Institute of Technology i jak sam przyznaje – dzięki temu będzie miał środki na pokrycie kosztów studiów.

Guha kupił akcje GameStop dokładnie 8 stycznia, za 500 USD. Sprzedał je 27 stycznia, za 202 911 USD. Zarobił więc dokładnie 40 582%. „Wiem, że to może wydawać się trochę głupie, ale podoba mi się ruch WallStreetBets i przyłączyłem się do niego. Jego członkowie to romantycy rynku kapitałowego, chcą sprawiedliwości dla rekinów z Wall Street, które nie zapłaciły za kryzys z roku 2008” – powiedział Guha dziennikowi „The Wall Street Journal”.

Guha przyznał, że być może trzymałby akcje GameStop do tej pory, ale do ich sprzedaży namówili go jego znajomi. „Powiedzieli mi, że jeśli sprzedam te akcje, to będę miał pieniądze, które mogą być kluczowe dla mojej przyszłości” - podkreślił.

To nie była pierwsza inwestycja tego studenta. Na początku 2020 roku odnotował zysk na bitcoinie, zrealizował go, a otrzymane w ten sposób 4 tys. USD zainwestował na giełdzie. To była nietrafiona inwestycja i na początku 2021 roku zamknął ją z 50-procentową stratą. Miał 2 tys. USD w ręku i wtedy usłyszał o GameStop.

Zobacz także: Tesla kupiła bitcoiny za 1,5 mld USD. Kurs BTC wystrzelił na historyczne maksima

Znani youtuberzy potracili dziesiątki tysięcy USD na GameStop

Co ciekawe, wielu znanych youtuberów potraciło na GameStop. Założyciel Barstool Sports Dave Portnoy – spekulant, który kilka miesięcy temu naśmiewał się z Warrena Buffetta – twierdzi, że w ostatnim czasie stracił 700 tys. USD na „spółkach memowych”, takich jak GameStop. Oskarżył przy okazji szefa appki Robinhood Vlada Teneva o to, że handel akcjami tych spółek został zawieszony, przez co Portnoy nie mógł zrealizować transakcji sprzedaży. „Vlad i jego kumple ukradli mi moje pieniądze, powinni siedzieć w więzieniu” – stwierdził Portnoy.
 


Duże pieniądze na spekulacji na GameStop stracił też znany youtuber David Dobrik. Słowacki lider grupy The Vlog Squad przyznał, że kupił akcje tej spółki tuż przed szczytem z 28 stycznia i od tamtej pory je trzyma, ale ma już papierową stratę rzędu 85 000 USD. Przyznał, że zrobił to po uzyskaniu porady od swojego doradcy finansowego.

„Schrzaniłem sprawę. Jestem kiepskim inwestorem. Zachwyciłem się sukcesem r/WallStreetBets, zaufałem temu ruchowi. Jednak spekulacja mi nie wychodzi, lepiej się czuję w kasynie. Wydaje mi się, że to jeszcze nie koniec spadków na kursie GameStop. Generalnie, to jest świetna historia na podcast” – stwierdził Dobrik.

Zobacz także: Dziś debiut na GPW funduszu ETF na indeks Nasdaq100. To pierwszy polski ETF na zagraniczny indeks

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.