Miliarder Ken Griffin od lat spekuluje na funduszu ETF na na polskie akcje
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
26 lut 2021, 06:40

Miliarder Ken Griffin od lat spekuluje na funduszu ETF iShares MSCI Poland

Znany inwestor Ken Griffin, założyciel firmy Citadel, spekuluje ETF-em iShares MSCI Poland – wynika z danych portalu CheaperThanGuru.

Nie od dziś wiadomo, że zagraniczni inwestorzy mają wielki wpływ na warszawski parkiet. Indeksy tańczą tak, jak oni zagrają, niestety. Jednak, co ciekawe, niektórzy znani inwestorzy lubią pospekulować przyjmując ekspozycję na polską giełdę, jako na obiecujący rynek wschodzący. Jednym z nich okazuje się być Ken Griffin – miliarder i założyciel słynnej firmy inwestycyjnej Citadel.

Citadel spekuluje na ETF-ie z ekspozycją na polski rynek akcji

Jak wynika z danych portalu CheaperThanGuru, który monitoruje transakcje znanych inwestorów, Ken Griffin, a dokładniej jego firma Citadel, ma długą historię spekulacji na iShares MSCI Poland ETF – czyli funduszu dającym ekspozycję na szeroki polski rynek. Ten ETF istnieje od 2010 roku i znajduje się w nim ledwie około 260 mln USD, więc wejścia Citadel z pewnością dużo waży.

Jeśli chodzi o ostatnie lata, to Griffin zarobił całkiem nieźle na hossie z 2017 roku ona polskim rynku akcji oraz na koronahossie. W I kwartale 2017 roku zainwestował około 2,3 mln USD, by sprzedać połowę pozycji w II kwartale (1,35 mln USD) i resztę w III kwartale (za 1,44 mln USD). Na tamtej hossie mógł zarobić około 21%.

W latach 2018-19 spekulacje Citadel na polskim ETF nie były udane, bo nasz rynek zawodził. Firmie Griffina udało się zarobić znów w ubiegłym roku, podczas koronahossy. W II kwartale otworzyła pozycję o wartości około 1,2 mln USD, a zamknęła ją w III kwartale, biorąc 1,45 mln USD, czyli około 20% zysku.
 

Historia transakcji K. Griffina na iShares MSCI Poland ETF

historia transakcji

Źródło: cheaperthanguru.com

Zobacz także: Fundusze znowu zaczęły szortować Gamestop, a inwestorzy z Reddita znowu zaczęli kupować akcje

Kim jest Ken Griffin?

Kenneth Cordele Griffin (rocznik 1968) to założyciel i prezes firmy inwestycyjnej Citadel, która ma pod zarządzaniem około 35 mld USD. Jego prywatny majątek jest szacowany na około 21 mld USD, co czyni go jednym z 50 najbogatszych Amerykanów.

Już na studiach zaczął spekulować na rynku długu, za 100 tys. USD otrzymane od babci dentystki. W roku 1987 uruchomił swój pierwszy fundusz i zarobił na październikowym krachu. W rok później został uczniem Franka Meyera, założyciela Glenwood Capital Investments, od którego dostał 1 mln USD w zarządzanie.

Chwilę później Griffin założył Citadel – swoją własną firmę, a od Meyera otrzymał 4,6 mln USD w zarządzanie. Już 8 lat później Citadel miała 100 pracowników i 1 mld USD w zarządzaniu. Polskim inwestorom firma Citadel może być znana głównie z tego, że wspomogła ostatnio fundusz Melvin Capital, który stracił sporo, bo został „wyciśnięty” z szortów na GameStop i CD Projekt.

W 2003 roku Griffin trafił na listę Forbes 400, z majątkiem rzędu 650 mln USD. W ostatnich latach firma Citadel tak dobrze inwestowała, że Griffin otrzymywał od niej wynagrodzenie roczne sięgające nawet ponad 1 mld USD (jak w 2017 czy 2019 r.). Griffin ma około 5,4 mld USD swoich prywatnych środków w funduszach Citadel. Wartość portfela Citadel w ciągu 15 lat urósła o 240%, do 548 mld USD.
 

Wartość portfela Citadel (mld USD)

citadel

Źródło: cheaperthanguru.com

Zobacz także: Czarne scenariusze dla BTC, w których bitcoin znacząco traci na wartości

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.