Znani i wielcy inwestorzy, którzy najchętniej śledzą inwestorzy indywidualni
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
12 kwi 2021, 06:45

11 wielkich i znanych inwestorów, których najbardziej śledzą i czytają inwestorzy indywidualni

Drobni inwestorzy śledzą z wypiekami na twarzy już nie tylko ruchy Warrena Buffetta czy Billa Ackmana, ale też Cathie Wood, Juliana i Felixa Bakerów czy Colina Morana i Geoffa Gentile’a.

Jeśli jeszcze nie znacie portalu WhaleWisdom.com, to radzimy się z nim zapoznać. Jest to świetne źródło informacji o ruchach największych, najlepszych, najmajętniejszych, najbardziej popularnych inwestorów i zarządzających. A że obserwacja tych poczynań się opłaca, dowodzi zachowanie wskaźnika Whale Index 100 na tle S&P500 TR.

Notowania wskaźnika Whale Index 100 na tle S&P500 TR

whale index spx

No właśnie – a którzy to inwestorzy są najbardziej popularni na WhaleWisdom? Które to Wieloryby przyciągają uwagę rzeszy drobnych inwestorów? Które grube ryby są uważane za najbardziej godne uwagi i naśladowania? Poniżej przedstawiamy zestawienie opublikowane przez portal Whale Wisdom Alpha.

Warren Buffett (Berkshire Hathaway)

To chyba było oczywistością, że Wyrocznia z Omaha znajdzie się w tym zestawieniu. Najbogatszy inwestor na świecie, jeden z kilku najbogatszych ludzi na świecie. Wciąż żyje, wciąż inwestuje, wciąż mieszka w domu zakupionym w 1958 roku za 31,5 tys. USD w prowincjonalnym mieście Omaha. Co prawda ostatnio nieco przesypia tzw. koronahossę, ale kto wie, kto wie, może za 2 lata okaże się, że po prostu czekał na wielkie okazje, które w końcu się pojawiły?

TOP 5 pozycji w portfelu Berkshire Hathaway

buffett

Źródło: Whale Wisdom

Michael Burry (Scion Capital)

Facet, który przewidział kryzys finansowy 2008 roku i zarobił na tym kilkaset milionów USD, który do tego kupował akcje GameStop zanim to stało się modne – chyba lepszej reklamy, zachęcającej do obserwowania tegoż jegomościa, nie potrzeba. To, że ma zespół Aspergera, wcale mu w inwestowaniu nie przeszkadza, a może wręcz odwrotnie. Przypomnijmy, że w filmie The Big Short zagrał go Christian Bale.

TOP 5 pozycji w portfelu Scion Capital

burry

Źródło: Whale Wisdom

Gabe Plotkin (Melvin Capital Management)

To ciekawa sprawa, ciekawa postać. Gabe Plotkin – zarządzający Melvin Capital Management – wskoczył do tego zestawienia na skutek wpadki z szortowaniem spółki GameStop ze stycznia tego roku. Fundusz zaliczył 53% straty w styczniu br., a Plotkin stracił 850 mln USD własnych pieniędzy.

TOP 5 pozycji w portfelu Melvin Capital Management

melvin

Źródło: Whale Wisdom

Ray Dalio (Bridgewater Associates)

Jeden z najbogatszych inwestorów, jeden z najbardziej poważanych zarządzających funduszami w USA. Ray Dalio pisze też mądre książki i eseje. W ostatnich latach trochę brakuje mu spektakularnych osiągnięć na rynku inwestycyjnym, bo kieruje wielką łajbą, czyli funduszem Bridgewater mającym pod zarządzaniem 235 mld USD.

TOP 5 pozycji w portfelu Bridgewater Associates

dalio

Źródło: Whale Wisdom

Zobacz także: Orlen zaproponował wysoką dywidendę. Stopa dywidendy wyniesie powyżej 5%

James Simons (Renaissance Technologies)

Genialny matematyk, twórca Medallion Fund który może się pochwalić średnioroczną stopą zwrotu w wysokości 73% a nikt dokładnie nie wie, w jaki sposób tenże podmiot działa i jak jest skonstruowany. Wyniki tegoż funduszu są tak niesamowite, że 100 USD zainwestowane w 1988 roku zmieniłoby się w 400 mln USD w 2018 roku. To się nie mieści w głowie!

TOP 5 pozycji w portfelu Renaissance Technologies

simons

Źródło: Whale Wisdom

Cathie Wood (Ark Investment Management)

Nowa (relatywnie) Gwiazda Wall Street i do tego w spódnicy. W dojrzałym wieku (niech Was młody wygląd pani Wood nie zmyli) udało jej się zbudować niesamowity fundusz Ark Innovation ETF aktywnie zarządzany, inwestujący w spółki technologiczne z wielkim powodzeniem. Nic dziwnego, że inwestorzy bacznie śledzą jej ruchy. Wood jest wielką fanką Tesli (na której w duże mierze opiera się potęga jej funduszy) oraz bitcoina.

TOP 5 pozycji w portfelu Ark Investment

ark

Źródło: Whale Wisdom

Julian i Felix Baker (Baker Brothers Advisors)

To inwestorzy nieznani w Polsce. Prowadzą od 20 lat fundusz skupiający się na doborze do portfela spółek z sektora ochrony zdrowia. Jego aktywa urosły z 200 mln USD w 2001 roku do 26 mld USD obecnie. Replikowanie jego posunięć było w ostatnich latach niezwykle opłacalne.

TOP 5 pozycji w portfelu Abdiel Capital

baker

Źródło: Whale Wisdom

Colin Moran i Geoff Gentile (Abdiel Capital)

Jak wyżej – postaci raczej nieznane w Polsce. Są to zarządzający firmy Abdiel Capital Advisors, którzy od 2016 roku pokazują 63% średniorocznej stopy zwrotu. A to wszystko dzięki koncentracji portfela na kilku spółkach.

TOP 5 pozycji w portfelu Abdiel Capital

abdiel

Źródło: Whale Wisdom

Bill Ackman (Pershing Square Capital)

Gwiazda Billa Ackmana znów świeci pełnym blaskiem, po tym jak w 2020 roku obłowił się w niesamowity sposób na koronakrachu. Tym samym zmazał on plamę Herbalife ze swojego wizerunku.

TOP 5 pozycji w portfelu Pershing Square Capital

pershing

Źródło: Whale Wisdom

Chase Coleman (Tiger Global Management)

W ciągu ostatniej dekady średnioroczna stopa zwrotu funduszu Tiger Global wynosi 22,5%. A w ciągu ostatniego roku fundusz ten zarobił 119%.

TOP 5 pozycji w portfelu Tiger Global

tiger

Źródło: Whale Wisdom

Seth Klarman (Baupost Group)

Jeden z najbardziej znanych inwestorów w wartość. Autor słynnej książki „Margin of Safety”. Może w ostatnich latach nie zachwyca wynikami, ale wciąż jest poważany i obserwowany.

TOP 5 pozycji w portfelu Baupost

baupost

Źródło: Whale Wisdom

Zobacz także: Selekcja była kluczem do dobrych wyników funduszy w I kwartale

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.