Resi4Rent z grupy Echo Investment z wielomilionowym kredytem od EBOR
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
08 gru 2022, 12:43

Resi4Rent z grupy Echo Investment z wielomilionowym kredytem od EBOR

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) udzielił Resi4Rent pożyczki w wysokości 50 mln euro. Pozyskane finansowanie na zostać przeznaczone na rozwój najmu instytucjonalnego.

EBOR w ramach programu Resilience and Livelihoods Framework udzielił Resi4Rent pożyczki na kwotę 50 mln euro. W ten sposób pozyskane finansowanie spółka z grupy Echo Investment przeznaczy na rozwój najmu instytucjonalnego, ze szczególnym uwzględnieniem miast przyjmujących uchodźców wojennych z Ukrainy.

Zobacz także: Dom Development podpisał z inwestorem instytucjonalnym umowę na budowę 4 nieruchomości na najem długoterminowy

EBOR dla sektora PRS w Polsce

Finansowanie od EBOR w ramach programu Resilience and Livelihoods Framework udzielane jest podmiotom wspierającym Ukrainę, ale również innym państwom, których skutki inwazji Federacji Rosyjskiej na niepodległe państwo są odczuwalne. 50 mln euro przyznane Resi4Rent zostanie przeznaczone na rozwój oraz obsługę portfela mieszkań w abonamencie spółki, ale również wsparciu nowych inwestycji w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi i Poznaniu – czyli miast, które przyjęły największą liczbę obywateli Ukrainy.

„Polska potrzebowała rozwiązania, aby złagodzić presję na rynku mieszkaniowym i jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się je stworzyć. Podmioty oferujące mieszkania na wynajem, takie jak Resi4Rent, zapewniają szybką podaż nowych lokali w krótkim czasie. Nasz bank będzie współpracował również z władzami krajowymi i lokalnymi w celu zwiększenia podaży przystępnych cenowo mieszkań państwowych i prywatnych, w tym poprzez odblokowanie odpowiednich, niewykorzystanych gruntów. Takie podejście ma na celu złagodzenie nie tylko obecnego silnego popytu na mieszkania, ale także trwającego od dawna niedoboru mieszkań dla polskich obywateli i mieszkańców” – powiedział Vlaho Kojakovic, dyrektor EBOR ds. nieruchomości i turystyki dla Eurobuild.

Kredyt udzielony Resi4Rent to pierwsza taka transakcja na polskim rynku najmu instytucjonalnego. Krok ten jest wyrazem zaufania i dostrzeżenia nowego kierunku, w jakim idą w Polsce deweloperzy.

„Wsparcie finansowe Resi4Rent to pierwsza transakcja EBOR na polskim rynku PRS. To wynik zaufania i wiary w perspektywy i możliwości rozwoju tego sektora oraz Resi4Rent jako lidera na tym rynku. Jest to bardzo dobry sygnał dla całego sektora PRS, którego rozwój jest obecnie bardzo ważny dla rozładowania trudnej sytuacji mieszkaniowej w Polsce, a który boryka się z ograniczonym dostępem do finansowania” – tłumaczy Rafał Ryba, dyrektor finansowy Resi4Rent.

Platforma do PRS

Resi4Rent to platforma należąca do grupy Echo Investment. Jest podmiotem obsługującym mieszkania na wynajem, zarówno od strony inwestora, operatora, jak i zarządzającego. Dla Echo Investment wejście w segment najmu instytucjonalnego to zwiększenie skali działalności na rynku mieszkaniowym.

Na tę chwilę Resi posiada w abonamencie 3 tys. lokali mieszkalnych w 11 polskich miastach. Spółka do 2025 roku chce mieć w swoim portfolio 10 tys. mieszkań. Według danych Resi4Rent od wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą obcokrajowcy stanowią 1/3 klientów.

Zobacz także: Kryzys w budowlance. Rozpoczęte budowy - spadek o 25% rok do roku w okresie od stycznia do października 2022

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.