Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Koniec z patologiami na rynku nieruchomości. Waldemar Buda zapowiada zmiany dla pośredników

Udostępnij

Pobieranie opłat od dwóch stron transakcji, zatajanie adresów i informacji o nieruchomości. Rynek pośrednictwa nieruchomości budzi coraz więcej wątpliwości. Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii zapowiada zmiany dla pośredników.

Minister rozwoju idzie na wojnę z pośrednikami nieruchomości, tę decyzję popierają również agenci. Na rynku nieruchomości można zaobserwować coraz więcej nieprawidłowości, lista patologii jest długa. Zmiany w przepisach mają uczynić ten rynek bardziej przejrzystym.

Zobacz także: Serwis cen transakcyjnych na żywo oraz walka z flipperami. Waldemar Buda zdradza plany zmian dla rynku nieruchomości

Problemy rynku pośrednictwa nieruchomości

Pośrednicy nieruchomości znaleźli się na celowniku ministerstwa rozwoju i technologii. Chodzi o liczne zgłoszenia nieprawidłowości, zarówno od klientów, jak i innych przedstawicieli tego środowiska.

Sprawie przyjrzał się Business Insider. Jedna z radczyń prawnych wskazuje, że pojawił się u niej klient, który chcąc kupić działkę rolną, podpisał umowę przedwstępną przedłożoną przez pośrednika i dał zadatek w kwocie 120 tys. zł. Aktu nie sporządzono, ponieważ działka okazała się być objęta zakazem zbywania i wymagały przedstawienia zgody wydanej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Oczywiście transakcja nie doszła do skutku.

Innym przykładem jest sprawa, która trafiła do Sądu Apelacyjnego w Poznaniu w 2020 r. W tym przypadku pośrednik reprezentował obie strony transakcji, ale żadna ze stron o tym nie wiedziała. To działanie doprowadziło do podwyższenia ceny sprzedawanej nieruchomości, w efekcie kupujący zapłacił dużo wyższą kwotę, niż oferował wcześniej sprzedający. W tym wypadku finał jest pozytywny, sąd zasądził wypłatę rekompensaty kupującemu od pośrednika, który wykonał umowę pośrednictwa nienależycie.

Przedstawiciel HomeLand Development wskazuje, że to nie są pojedyncze przypadku. Pośredniczy często zawyżają ceny ofertowe. „Zdarzało mi się otrzymać mailowo od pośrednika ofertę zakupu mojej działki, za cenę dwa razy wyższą niż wynosiła moja oferta. To psuje rynek i obniża zaufanie do tego zawodu” – mówi Adrian Niewiadomski z HomeLand Developmet.

Problem bardzo dobrze obrazuje ankieta przeprowadzona przez Tomasza Narkuna na serwisie Twitter. Zapytał w niej, czy rynek pośrednictwa nieruchomości w Polsce jest rynkiem wysokich standardów. Zagłosowało ponad 6000 osób, niespełna 90% odpowiedziało NIE.

Ministerstwo zapowiada zmiany dla pośredników

Minister Waldemar Buda powiedział, że napływa wiele informacji o nieprawidłowościach w tym zakresie. Dotyczą one pobierania podwójnych opłat w przypadku zawierania transakcji, zarówno od strony kupującej, jak i sprzedającej. Istnieją również przypadki zatajania adresów oraz szczegółów dotyczących nieruchomości. Ministerstwo chce z tym walczyć, choć nie podało szczegółowych informacji. Pozostaje czekać na konkretne propozycje resortu.

„Wpływają do nas informacje o wielu nieprawidłowościach, np. pobieraniu opłaty od dwóch stron transakcji, niewskazywaniu adresów oferowanych nieruchomości, zatajaniu pewnych informacji. Zgłaszanych jest nam szereg różnych problemów, z którymi chcemy walczyć. Na razie je diagnozujemy” – powiedział Waldemar Buda.

Zobacz także: Zmiany w projekcie Bezpieczny kredyt. Dziś rozpoczynają się prace nad programem mieszkaniowym w Sejmie

Udostępnij