Premiera Frostpunk od 11 bit studios już jutro: sprawdzamy jakie są pierwsze oceny i recenzje gry | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Anna Mazurek
23 kwi 2018, 16:39

Premiera Frostpunk od 11 bit studios już jutro: sprawdzamy jakie są pierwsze oceny i recenzje gry

Premiera długo wyczekiwanej gry Frostpunk od 11 bit studios już jutro, 24 kwietnia. Sprawdzamy jakie są pierwsze oceny i recenzje nowej produkcji. To ważne bo na tej podstawie, kurs akcji spółki może dalej rosnąć albo spadać.

Spółka pracowała nad nową produkcją od dawna. Oficjalnie o rozpoczęciu prac nad Frostpunkiem poinformowała w 2016 r. Datę premiery zmieniała kilka razy, ze względu na chęć dopracowania gry, zarówno od strony artystycznej, jak i technologicznej.

Zobacz także: Frostpunk, nowa gra 11 BIT studios, z większym potencjałem, niż This War of Mine

Od początku bieżącego roku 11 bit studios systematycznie dostarczał graczom i inwestorom nowych informacji o Frostpunku. Spółka informowała kolejno o następnych zwiastunach gry, elementach nowych rozgrywek, oficjalnej dacie premiery i ustalonej cenie.

Zobacz także: 11 bit studios ujawniło jaka będzie cena gry Frostpunk i pokazało nowy zwiastun gry

Od sukcesu Frostpunka i wysokości przychodów z jego sprzedaży będą zależeć tegoroczne wyniki finansowe spółki. Sprawdzamy, czy nowa produkcja 11 bit studios podbije serca graczy i zastąpi dotychczasowy największy tytuł warszawskiego studia, czyli „This War of Mine”. W środowisku gamingowym już pojawiły się pierwsze oceny i recenzje gry Frostpunk. Z założenia Frostpunk ma być najambitniejszą grą w historii warszawskiego studia. Od skali sukcesu jaki osiągnie, będzie uzależniony też rozmach Projektu 8, czyli kolejnej produkcji, nad którą już pracuje spółka.

Gram.pl „Dostaliśmy dokładnie to, na co czekaliśmy” – Kamil Ostrowski

Ocena: 9,2/10

Ta recenzja jest zdecydowanie pochlebna. Jej autor docenia warstwę fabularną Frostpunka, która zmusza graczy do odpowiedzenia sobie na kluczowe pytanie: „Jak daleko posuniemy się, aby nasze miasto przetrwało?”. Ponadto zdaniem Kamila Ostrowskiego oprawa audiowizualna również jest na bardzo wysokim poziomie.

- Ciężko nie poczuć uroku Frostpunk na płaszczyźnie oprawy audiowizualnej. Wyraźnie widać, że od czasu wydania This War of Mine 11bit Studios zostało fantastycznie dokapitalizowane. Grafika jest nie tylko technicznie przyjemna, ale przede wszystkim bogato stylizowana. Wrażenie robi przywiązanie do szczegółów i statyczne plansze, tworzące tło dla ważnych momentów, w czasie których musimy podjąć ważną decyzję – wskazuje Kamil Ostrowski w serwisie gram.pl

Ostrowski uważa, że gra z pewnością odniesie sukces. Dlatego inwestorzy jak najszybciej powinni zainteresować się kupnem akcji 11 bit studios.

- Na marginesie mówiąc - gdybym był inwestorem giełdowym, to w tej chwili już łapałbym się za portfel inwestycyjny i szukał dobrego mini-dołka na wejście w akcje 11bitów. Polskie studio nie dość, że zrobiło świetną grę, to w dodatku ma za sobą miesiące świetnego marketingu i idealne, chociaż pewnie trochę przypadkowe, zgranie z innymi czynnikami. Grze będzie służyć chociażby niedawna premiera stworzonego przez Ridley’a Scotta The Terror. Ta produkcja jest moim zdaniem skazana na sukces – dodaje Kamil Ostrowski

Gamerweb.pl „Jeśli więc po This War of Mine metka specjalistów w tej dziedzinie do nich nie przylgnęła, to teraz z pewnością się to wydarzy” – Jakub Smolak o załodze 11 bit studios

Ocena: 9/10

Kolejna pozytywna opinia, która docenia fabułę gry i warstwę audiowizualną. Jakub Smolak największe plusy dostrzega w oryginalnym podejściu do gatunku, konieczności podejmowania trudnych wyborów moralnych, klimacie gry, wciągających gameplay’ach, oprawie audiowizualnej i odwadze w poruszaniu trudnej tematyki. Jedynym minusem są rozczarowujące zakończenia różnych scenariuszy gry.

- Jedyną rzeczą, która nieco mnie rozczarowała i po której spodziewałbym się więcej, były zakończenia. Nie chcę tutaj zarzucić was spoilerami, dlatego powiem tylko, że po zakończeniu i obejrzeniu krótkiego podsumowania naszych starań, gra zostawia nas bez większej wiedzy, co stało się później – tłumaczy Jakub Smolak w serwisie gamerweb.pl

Jednak ogólna ocena gry Frostpunk wystawiona przez recenzenta to 9, więc zdecydowanie na plus.

Gryonline.pl „Produkcja niszowa, w której jednak wyjątkowo łatwo jest się zakochać” – Jakub Mirowski

Ocena: 8,5/10

Tym razem nowa produkcja 11 bit studios również została doceniona przez Jakuba Mirowskiego. Mimo tego, że w grze pojawiają się okazjonalne błędy, to zdaniem recenzenta z serwisu gryonline.pl całość fabuły jest wciągająca.

- Deweloperom z 11 bit po raz kolejny udało się stworzyć grę, która nie tylko wciąga rozgrywką, ale potrafi też zaangażować emocjonalnie – choć w całkowicie odmienny sposób. (…) Frostpunk, choć jest grą o innej skali i znacznie bardziej skomplikowanych mechanikach, jest dziełem równie wysokiej – o ile nie wyższej – jakości jak This War of Mine – podsumowuje Jakub Mirowski z serwisu gryonline.pl

Spidersweb.pl „Frostpunk zbudował własną, unikatową tożsamość” – Piotr Grabiec

Piotr Grabiec w swojej recenzji docenia pracę warszawskiego studia i stwierdza, że fani This War of Mine powinni być także zadowoleni z Frostpunka. Fabuła gry jest wciągająca i skomplikowana, a grafika i muzyka na wysokim poziomie. Podczas testowania gry na komputerze autor recenzji natrafił na problemy techniczne. Dlatego życzyłby sobie wersję Frostpunka na konsolę Playstation.

- 11 bit studios udało się perfekcyjnie zmiksować znane z gier strategicznych mechanizmy z przytłaczającym klimatem This War of Mine, podnosząc je do potęgi. (…) Frostpunk to bez dwóch zdań gra wyjątkowa. Jedna z najbardziej wciągających produkcji, w jakie mi przyszło grać od lat. Mechanika jest bardzo dopracowana i zbalansowana. Cel twórcom udało się osiągnąć – zmusza do myślenia i refleksji. Żałuję tylko, że we Frostpunk nie miałem okazji zagrać na konsoli – wskazuje Piotr Grabiec w serwisie spidersweb.pl

Polygamia.pl „Frostpunk to po prostu gra o budowaniu miasta” – recenzja Dominika Gąski

Ocena: 3/5

I tu pojawia się nieco gorsza opinia o Frostpunk’u niż reszta pozostałych. Dominik Gąska z serwisu Polygamia.pl stwierdza, że Frostpunk nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jego zdaniem gra rozwija się bardzo powoli i trudno od razu zrozumieć jej sedno. Wcale nie pomaga, a czasami wręcz to utrudnia, specjalnie zrobiony w tym celu samouczek, który często podaje sprzeczne informacje.

- Nieszczególnie oryginalna czy pomysłowa, wszystko to widzieliście już gdzie indziej. (…) Więc mamy tu do czynienia z taką postapokaliptyczną wariacją na temat Settlersów, gdzie budujemy drogi, stawiamy kolejne budyneczki i podziwiamy, jak rozrasta się nasza osada. Niczym się specjalnie nie stresujemy ani nie przejmujemy, przez większość czasu mamy pełną kontrolę nad tym, co się dzieje. Nie angażuje nas też w żaden sposób szczątkowa fabuła, która chociaż otwiera się bardzo ładnie zrealizowanym intrem, to ostatecznie sprowadza się do „nastała zima, przeżyjcie, do roboty! – napisał Dominik Gąska w serwisie Polygamia.pl

Mimo, że jak ujął to recenzent „Frostpunk wygląda bardzo ładnie” to ostatecznie nie wzbudza większych emocji i jest nudny.

- Przez to Frostpunk tkwi w rozkroku pomiędzy This War of Mine a Sim City, nie potrafiąc znaleźć jakiegoś własnego, oryginalnego głosu. Zamiast jakoś twórczo rozwijać gatunkowe pomysły i schematy, jedynie je upraszcza, by jakoś dało się te dwa światy połączyć. Potrafi wciągnąć i wygląda bardzo ładnie, to mu trzeba oddać, ale ostatecznie jest po prostu nudny – podsumowuje Dominik Gąska.

Oceny Frostpunk przez graczy dopiero jutro

Na razie nie ma dostępu do ocen najważniejszych recenzentów nowej produkcji 11 bit studios czyli jej nabywców. Na najważniejszych serwisach opiniotwórczych czyli Metacritics, Gamespot czy Kaku oraz przede wszystkim na Steamie. Te oceny pojawią się dopiero jutro i czarno na białym wskażą jaki jest odbiór graczy.

Jak widać, większość recenzji Frostpunka jest pozytywna. Jak wynika z opinii na pewno godna pochwały jest warstwa audiowizualna, zarówno grafika, jak i muzyka. Ewentualne wątpliwości może budzić fabuła gry. Jednak 11 bit studios zapewnia, że w najbliższym czasie będzie dalej rozbudowywać nową produkcję i powiększać liczbę dostępnych scenariuszy gry – na razie są tylko 3. Warto także poczekać na recenzje zagranicznych portali, które zapewne pojawią się wkrótce po premierze gry.

Wyk. 1. Notowania 11 bit studios (ostatnie 6 miesięcy)

11bitstudios-wykres

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.