Akcje PZU, Pekao i Aliora Bank w ostatnim czasie spadają. Analitycy widzą 5 powodów dlaczego tak jest | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
09 maj 2018, 12:01

Akcje PZU, Pekao i Aliora Bank w ostatnim czasie spadają. Analitycy widzą 5 powodów dlaczego tak jest

Odsunięcie się w czasie podwyżek stóp w Polsce oraz niepewność co do skutków decyzji o połączeniu Pekao i Aliora – oto dwa z kilku głównych powodów, dla których kursy PZU, Banku Pekao i Alior Banku kierują się w ostatnich tygodniach na południe.

Ostatnie 30 dni nie należało do udanych, jeśli chodzi o notowania PZU, Banku Pekao i Alior Banku. Oto jak prezentowały się te walory na tle indeksów:

Pekao: -6%

Alior: -5,5%

PZU: -3%

WIG: -0,9%

WIG-Banki: -0,25%

Notowania Pekao, PZU i Aliora na tle WIG i WIG-Banki

1

Źródło: Stooq

Cała ta “trójca” - która przecież jest połączona kapitałowo osobą właściciela (państwo kontroluje PZU, PZU I Polski Fundusz Rzowoju kontrolują Pekao, PZU kontroluje Aliora) – zachowywała się więc w ostatnim miesiącu gorzej, niż inne spółki finansowe (i niż szeroki rynek).

Postanowiliśmy zebrać opinie analityków, czemu tak się dzieje. Eksperci z biur maklerskich przedstawili kilka powódów:

POWODY „MAKRO”

1. Odsunięcie się w czasie podwyżek stóp w Polsce

Po kwietniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej prezes NBP Adam Glapiński stwierdził, że „nie spodziewa się zmian stóp procentowych w ciągu kolejnych dwóch lat”. Zmian, czyli także podwyżek. Mało tego, Glapiński zasugerował, że w dalszej przyszłości – w przypadku słabnięcia koniunktury - konieczna może być ich... obniżka.

Rynek w 2017 roku „grał” na akcjach banków pod podwyżki stóp w roku 2018. Obecnie stopy w Polsce są na rekordowo niskim poziomie. Inwestorzy mogli się poczuć rozczarowani wypowiedziami prezesa NBP. Podwyżki stóp sprzyjają bowiem zarówno biznesowi banków (np. wtedy banki zarabiają więcej na lokatach), jak i ubezpieczycieli (przychody ze składek inwestują oni w bezpieczne papiery, a skoro oprocentowanie lokat czy obligacji jest niskie, to i zyski są małe).

Główna stopa procentowa w Polsce

stop

Źródło: Trading Economics

2. Silny dolar to nie jest dobra wiadomość dla rynków wschodzących

Amerykańska waluta od kilku tygodni znacząco się umacnia w stosunku do złotego i innych walut rynków wschodzących. A to nie jest dobra wiadomość dla rynków akcji emerging markets – kapitał zazwyczaj odpływa z nich w takiej sytuacji.

Notowania iShares MSCI Emerging Markets ETF na tle USD/PLN

eem

Źródło: Stooq

POWODY „MIKRO”

3. Niepewność co do skutków decyzji o połączeniu Pekao i Aliora

Wciąż nie ma decyzji, czy kontrolowane pośrednio przez państwo i PZU banki Pekao i Alior zostaną połączone, czy nie. Nie wiadomo też do końca, jak ewentualne połączenie wpłynie na biznes łączonych podmiotów. Analitycy zwracają uwagę, że bank który powstanie po połączeniu będzie musiał zapewne wypłacać niższą dywidendę (50% zysku), niż w tej chwili może Pekao (100% zysku), a będzie to wynikało z regulacji nadzoru finansowego. To będzie oznaczało, że stopa dywidendy z Pekao przestanie być tak atrakcyjna, jak teraz.

Historia dywidendowa Banku Pekao – 10 lat

peko

Źródło: Strefa Inwestorów

Poza tym, jak wskazał jeden z analityków, z akcjonariatu Pekao i Aliora zaczęli uciekać ci inwestorzy, którym bank powstały po połączeniu nie będzie pasował do portfela. W akcjonariacie Pekao jest sporo inwestorów, którzy cenią sobie konserwatywne prowadzenie biznesu, z którego do tej pory był znany Bank Pekao. Wśród udziałowców Alior Banku jest z kolei sporo takich, którzy stawiają na odważne, wzrostowe spółki.

Zobacz także: Spółki dywidendowe z GPW. 17 firm, które regularnie wypłaca dywidendy od ponad 10 lat

4. Zadośćuczynienia mogą uderzyć w PZU

Analitycy wskazują, że nad całą branżą ubezpieczeniową, której liderem jest w Polsce PZU, zawisła ostatnio groźba wypłacania bardzo dużych odszkodowań. Stało się tak 27 marca br., gdy Sąd Najwyższy opublikował uchwałę stwierdzającą, że „sąd może przyznać zadośćuczynienie za krzywdę osobom najbliższym poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu”.

– Zadośćuczynienia o dużej wartości od lat były groźbą wiszącą nad polskimi ubezpieczycielami. W marcu Sąd Najwyższy otworzył jednak przysłowiową puszkę Pandory. Od teraz polskie sądy mogą zasądzać dowolnie wysokie zadośćuczynienia. To jest odstępstwo od standardów europejskich, na przykład w Wielkiej Brytanii zadośćuczynienie może mieć wartość maksimum 15 tys. GBP. Taki obrót sprawy może oznaczać konieczność dokonania dużych przeszacowań rezerw u wszystkich polskich towarzystw ubezpieczeniowych, w tym oczywiście u PZU – wyjaśnił analityk.

5. OFE muszą sprzedawać akcje PZU i Pekao

Jak wskazał nam jeden z analityków, odkąd istnieją powiązania kapitałowe między PZU i Pekao, otwarte fundusze emerytalne PZU są zmuszone, w świetle prawa, do stopniowego pozbywania się papierów Pekao. I odwrotnie: Pekao OFE muszą wyprzedać walory PZU. Prawdopodobnie jest to dodatkowa „cegiełka”, wpływająca negatywnie na notowania PZU i Pekao.

Jak widać, powodów do przeceny akcji PZU, Pekao i Aliora nie brakuje. Pamiętajmy, że giełda uwielbia „sprzedawać plotki, kupować fakty”, czyli wyprzedzać wydarzenia. Nie zdziwilibyśmy się, gdyby trend spadkowy na Pekao i Aliorze potrwał do momentu ogłoszenia decyzji o połączeniu tych banków, a trend spadkowy na PZU do momentu pojawienia się komunikatu o przeszacowaniu rezerw na odszkodowania...

Zobacz także: 16 spółek z polskiej giełdy, które od 9 lat regularnie, rok w rok zwiększają przychody

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.