Akcje spółki PGO są w tej chwili najniżej wyceniane ze spółek Tomasza Domogały na giełdzie
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
07 mar 2019, 16:01

PGO to w tej chwili najniżej wyceniana spółka Tomasza Domogały na giełdzie

Akcje PGO, jednego z największych w Polsce producent odlewów żeliwnych i staliwnych zostały w ostatnim czasie mocno przecenione. Obecnie spółka notowana jest przy najniższych w historii podstawowych wskaźnikach rynkowych. Rosnące przychody i zyski zaś dają nadzieję na zatrzymanie spadków.


Spadek kursu akcji do wyjątkowo niskiej wyceny

Kurs PGO wszedł w długoterminowy trend spadkowy już w połowie 2017 r. Jednak dopiero od września zeszłego roku spadki nabrały tempa. Spółka notowana jest w okolicach 1,70 zł za akcję, czyli aż o 66% niżej od lokalnego szczytu z jesieni.

Także pozostałe spółki kontrolowane przez głównego akcjonariusza PGO, Tomasza Domogały odnotowały spadki na giełdzie. Famur, producent maszyn i urządzeń górniczych został przeceniony w tym czasie o 13%. Natomiast kurs trzeciej spółki, Zamet, dostawcy wielkogabarytowych konstrukcji stalowych, stoi w miejscu od września poprzedniego roku.

Z tej grupy PGO zostało najbardziej przecenione. Wymuszona wyprzedaż akcji spółki przez fundusze Altusa, który znajdował się w akcjonariacie spółki, najprawdopodobniej nie pozostała bez wpływ na spadek kursu. Według najnowszych komunikatów Altus obniżył swój udział poniżej 5%. Jeśli zestawimy te czynniki z negatywnym sentymentem rynku do branży i bardzo niską płynnością akcji, otrzymamy najważniejsze powody dlaczego PGO jest tak nisko wyceniana.

Zobacz także: Polska giełda najtańsza od 2011 r. Wyceny na GPW najatrakcyjniejsze od kryzysu PIIGS

Notowania PGO (góra) vs wskaźnik C/Z dla akcji PGO (dół) lata 2011 - 2019

PGO vs PGO CZ

źródło wskaźnika C/Z stooq.pl

Wartość wskaźnika ceny do zysku za ostatnie zaraportowane 12 miesięcy wynosi obecnie 6, czyli niżej niż mediana dla spółek z sektora hutniczego wynosząca 7. Także wartość wskaźnika C/WK jest niższa od średniej w branży. Dla PGO jego wartość wynosi 0,6 zaś mediana dla sektora 1,1.

Warto zwrócić uwagę, że niskie, a tym samym atrakcyjne, poziomy wskaźników rynkowych występują jednocześnie z dobrymi wartościami wskaźników rentowności. Marże, stopa zwrotu z aktywów, czy rentowność kapitału własnego PGO jest na tym samym poziomie co średnia w sektorze.
 

Wybrane wskaźniki wartości rynkowej i rentowności spółki PGO w porównaniu z medianą dla sektora „Chemia i surowce: Hutnictwo” spółek z GPW

WskaźnikPGO za ostatnie zaraportowane 12 miesięcyMediana sektora
C/Z6,136,94
C/WK0,621,10
C/P0,400,40
C/S0,410,41
ROA6,48%6,64%
ROE10,06%10,90%
Marża operacyjna7,90%5,74%
Marża zysku netto (Wskaźnik rentowności sprzedaży)6,61%4,93%


Ponadto spółka poprawia wyniki. W porównaniu do 2017 r., przychody liczone za zaraportowane 12 miesięcy, czyli od października 2017 r. do końca września 2018 r., wzrosły o 14% do 411 mln zł. Zysk ze sprzedaży zwiększył się w tym czasie do 42 mln zł, czyli o 119% i to mimo wzrostu kosztów. Także wynik netto jest najwyższy od 2015 r. i przekroczył 27 mln zł.

Pełny raport roczny poznamy 30 kwietnia. Zapewne wynik w ostatnim kwartale 2018 r. będą obciążone kosztami połączenia spółek zależnych w jedną grupę kapitałową. Według raportu z grudnia, odpisy związane z reorganizacją majątkową odlewni „Śrem” obciążą wynik jednorazowo kwotą 10,3 mln zł.

Znaczący spadek kursu obniżył wskaźniki rynkowe PGO poniżej średniej z sektora. Jednocześnie spółka utrzymała marże i rentowność na porównywalnym do branży poziomie. Możemy spodziewać się wyższych przychodów i zysków ze sprzedaży na koniec 2018 r., jednak ostateczny zysk netto będzie obciążony kosztami reorganizacji grupy.

Zobacz także: Kim jest Tomasz Domogała, 33-latek kontrolujący Famur, Kopex i firmę inwestycyjną TDJ

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.