PGNiG szykuje się już na otwarcie Baltic Pipe i zwiększa wydobycie gazu w Norwegii
Obrazek użytkownika Piotr Maciążek
12 maj 2022, 14:45

PGNiG szykuje się już na otwarcie Baltic Pipe i zwiększa wydobycie gazu w Norwegii

3 mld m3 gazu wydobędzie w tym roku na swoich złożach w Norwegii czołowa polska spółka gazownicza. Surowiec trafi do gazociągu Baltic Pipe, co ma duże znaczenie w kontekście wstrzymania dostaw błękitnego paliwa do Polski przez rosyjski Gazprom.

Państwowa spółka PGNiG poinformowała, że wydobycie gazu z należących do koncernu złóż w Norwegii osiągnie w tym roku 3 mld m3. Wcześniejsze prognozy mówiły o 2,6 mld m3. To bardzo ważna informacja w kontekście wstrzymania dostaw gazu do Polski przez Gazprom pod koniec kwietnia (Rosjanie dostarczali 8-10 mld m3 rocznie). PGNiG od dłuższego czasu dokonywał akwizycji nowych złóż w Norwegii z myślą o ich wykorzystaniu do dywersyfikacji dostaw do Polski.

Gazociąg Baltic Pipe połączy Polskę, Danię i szelf norweski. To jedna z najważniejszych inwestycji jakie realizuje obecnie państwo polskie. Rura ma mieć 10 mld m3 przepustowości rocznie, ale pełna moc zostanie osiągnięta w styczniu 2023 r. Jednak już w październiku powinna być jednak dostępna połowa wolumenu jaki docelowo udostępni nowy projekt. Obecnie trwają dyskusje czy Baltic Pipe będzie mógł ruszyć wcześniej, ale równie ważna, a mniej obecna w dyskursie publicznym jest kwestia tego ile gazu nim popłynie.

Zobacz także: Polska zrezygnuje z rosyjskiego gazu. Baltic Pipe z pełną mocą zacznie działać od 2023 r.

Jak napełnić Baltic Pipe?

Państwowy PGNiG zarezerwował 9 mld m3 nowego gazociągu. Komunikat dotyczący wzrostu wydobycia z własnych złóż norweskich jest istotny ponieważ pokazuje, że 1/3 rury zostanie wypełniona właśnie tym gazem. Będzie on w pełni dostępny i zapewne atrakcyjny cenowo. Otwartym pytaniem pozostaje jednak kwestia pozyskania brakujących wolumenów i ich kosztu. PGNiG nie informował dotąd o dodatkowych kontraktacjach np. w Norwegii.

Kryzys gazowy w Europie nie sprzyja rozmowom o zakupach dodatkowych, dużych ilości błękitnego paliwa. Duże zainteresowanie norweskim gazem wykazuje wiele państw europejskich np. posiadające olbrzymią konsumpcję wewnętrzną Niemcy. Tymczasem wolumen, o który toczy się europejska gra jest ograniczony, a chętnych wielu. Baltic Pipe w istocie połączy Polskę z hubem gazowym na Morzu Północnym, do którego ma dostęp większość rozwiniętych gospodarek na północy kontynentu.

Sytuację zaostrza również niełatwa dyskusja dotycząca pozyskania dodatkowego LNG na rynki europejskie. Agencja Reutersa informuje, że niemiecko – katarskie rozmowy nie posuwają się do przodu. Odrębną kwestią jest dostępność stoczni, które budują pływające terminale FSRU.

Zobacz także: Gazociąg Baltic Pipe zacznie działać we wrześniu, a gaz z Rosji przestanie płynąć do Polski w styczniu

Co z tego wynika?

Nie ma dziś oficjalnych informacji dotyczących poziomu kontraktacji gazociągu Baltic Pipe. Tymczasem ilość surowca z tej inwestycji będzie kluczowa dla kondycji PGNiG i wielu segmentów krajowej gospodarki np. branży chemicznej. Waga nowego gazociągu wzrośnie jeżeli krajowy system gazowy nie będzie mógł się bilansować z Niemiec, bo zostaną one odcięte od dostaw Gazpromu.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost