Notowania kawy mają szansę na odbicie po panice wywołanej udaną brazylijską wiosną i wyprzedażą robusty przez wietnamskich plantatorów
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
25 lis 2022, 11:00

Notowania kawy mają szansę na odbicie po panice wywołanej udaną brazylijską wiosną i wyprzedażą robusty przez wietnamskich plantatorów

Kontrakty na kawę spadły w 3 miesiące o 30%. Jednak wydaje się, że obecnie nadszedł czas na wlanie z powrotem do portfela kilku kropli tego zacnego napoju.

Kawa jako aktywo w ostatnich miesiącach mocno zawodzi inwestorów. Jednak zły okres dla tego surowca rolnego zdaje się dobiegać końca.

Skąd panika na rynku kawy

Zniżka ceny kawy z ostatnich miesięcy spowodowana jest załamaniem się waluty wietnamskiej oraz zbyt optymistycznymi prognozami zbiorów w Brazylii. Można nawet powiedzieć, że ostatnie 3 miesiące przyniosły panikę na rynku kawy, która potaniała o -30%. Funt ziaren kawy arabica kosztował ostatnio około 1,60 USD, co oznacza spadek o 34% w stosunku do niedawnego maksimum 2,43 USD z 25 sierpnia, według TradingEconomics.com.

Notowania spotowe kawy arabica (funt ziaren)

notowania coffee 5l

Źródło: TradingView

Inwestorzy przecenili kawę, gdyż doszło do pojawienia się dwóch znaczących, a zaskakujących czynników. Primo, brazylijska wiosna okazała się niezwykle korzystna dla zbiorów kawy. Specjaliści stwierdzili, że sezon kwitnienia był fantastyczny, przełożyło się to na perspektywę wielkich zbiorów, czyli wysokiej podaży. Produkcja brazylijskich ziaren arabica w zakończonym właśnie sezonie 2022-23 wyniosła 41,5 mln 60-kilogramowych worków wobec 36,4 mln w poprzednim sezonie 2021-22.

Secundo, silny dolar skłonił wietnamskich plantatorów kawy robusta do masowej sprzedaży swoich zbiorów, co spowodowało gwałtowny spadek cen ziaren. Wietnam zajmuje drugie miejsce po Brazylii w produkcji kawy. "Umacniający się greenback jest zachętą dla rolników do sprzedaży swoich zbiorów, ponieważ dostają więcej w przeliczeniu na lokalną walutę" - mówi Jake Hanley, starszy strateg portfelowy w firmie ETF Teucrium. "Patrzą na ziarna w worku jak na niewymienione dolary".

Zobacz także: Eurocash rozwija sieć franczyzową i mocno redukuje zadłużenie

Przesłanki do zmiany trendu na kawie

„Myślę, że etap paniki mamy już za sobą i należy się kawie byczy rajd” - mówi Shawn Hackett, prezes Hackett Financial Advisors. „Jest okazja do kontrariańskiego zagrania. Według nas, w ciągu najbliższych tygodni cena kawy może się mocno odbić z obecnych poziomów” – stwierdza.

Jego zdaniem, załamanie cen nie odzwierciedla rzeczywistości. „Rynek nie jest przepełniony kawą. Innymi słowy, dostawy kawy wrócą do względnie normalnego poziomu za rok lub dwa. Rynek tego nie dostrzega, spekulanci mają używanie” – tłumaczy Hackett. „Kolejnym czynnikiem sprzyjającym obecnie bykom jest fakt, że ceny gotówkowe za ziarna kawy w Brazylii są obecnie wyższe, niż ceny na rynku futures. To sygnał, że niedźwiedzia perspektywa cenowa już się skończyła” - dodaje Hackett.

Jak inwestować w kawę? Inwestorzy mogą rozważyć zakup marcowych kontraktów futures na londyńskiej giełdzie ICE. Mogą też kupować jednostki funduszy WisdomTree Coffee ETF, iPath Series B Bloomberg Coffee Subindex Total Return ETN, iPath Dow Jones-UBS Coffee ETN oraz iPath Pure Beta Coffee ETN przy czym tutaj mamy ryzyko kredytowe emitenta.

Inwestując w kawę należy pamiętać, że niespodziewana pogoda może szybko zmienić perspektywę handlową. Zmiany wartości walut i niestabilność polityczna również mogą również wpłynąć na rynki rolne, zwłaszcza w krajach rozwijających się, takich jak Wietnam i Brazylia, które są głównymi producentami kawy. Kawa to aktywo, nad którymi wisi wiele czynników ryzyka i warto dogłębnie poznać rynek, zanim położy się na kawie pieniądze.

Autor inspirował się tekstem “Coffee Is About to Be a Hot Commodity. How to Play a Brief Rally”.

Zobacz także: Silny dolar poprawił wyniki KGHM. Spółka zmaga się jednak ze wzrostem kosztów produkcji w Polsce i zagranicą

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.