Technologia WTT pozwala spółkom ograniczyć emisję CO2 i spełnić rosnące kryteria ESG – mówi Adam Zadrożny
WTT od lat rozwija własne technologie w obszarze ochrony środowiska i produkcji substancji aktywnych dla sektora farmaceutycznego. Polska spółka planuje w 2024 roku rozpocząć komercjalizację rozwijanych przez siebie od lat technologii. O aktualnej sytuacji i planach rozwoju rozmawiamy z prezesem i założycielem spółki.
Spółki z sektora zielonych technologii zaliczyły zadyszkę w 2023 roku. Wysokie stopy procentowe i mniejsze finansowanie grantowe ograniczyły popyt na tego rodzaju rozwiązania. Perspektywy nowych regulacji ESG i coraz rosnące wymagania ochrony środowiska sprawiają, że wdrażanie zielonych technologii nie może już czekać. O wyzwaniach spółek przemysłowych i technologiach redukcji odpadów jakie rozwinęło w ostatnich latach WTT Polska rozmawiamy z prezesem zarządu spółki, Adamem Zadrożnym.
Paweł Biedrzycki: Jaka jest geneza powstania WTT i jak to się stało, że jako spółka podjęliście wyzwanie opracowania własnej technologii w obszarze ochrony środowiska?
Adam Zadrożny, Prezes WTT: Historia WTT jest stosunkowo długa i od zawsze jako firma zajmowaliśmy się ochroną środowiska. Spółka powstała w 1998 roku i na początku ściśle współpracowaliśmy z kanadyjską spółką West Technology and Trading, która wdrażała w Europie projekty w zakresie recyklingu olejów przepracowanych i plastiku. Z czasem zmieniliśmy się w biuro konstrukcyjno-projektowe i realizowaliśmy zewnętrzne zlecone projekty dla szerszego grona odbiorców. Po realizacji pokaźnej liczby projektów w końcu doszliśmy do wniosku, że bez własnej technologii bardzo trudno będzie osiągać duże zyski i rozwiązywać potrzeby, które wkrótce firmy produkcyjne będą miały. Około 2013 roku rozpoczęliśmy rozwijanie własnych technologii oczyszczania, których do dzisiaj powstała spora liczba.
Jakie technologie dokładnie rozwijacie?
W 2011 roku rozpoczęliśmy rozwijanie technologii rozdziałów i oczyszczania gazów, w tym gazów poprocesowych z procesów chemicznych oraz doczyszczania gazu koksowniczego włącznie z wydzieleniem czystego wodoru z tego gazu. Rozwiązanie z zakresu gazu koksowniczego jest gotowe i było bliskie do wdrożenia w JSW Innowacje i może powróci do realizacji po wyborach. W 2015 roku zaczęliśmy rozwijać technologię bezodpadową przetwarzania odpadów. Tych rozwiązań przez ostatnie lata powstało kilka. Obecnie w WTT posiadamy kompleksową technologię gospodarowania odpadami gazowymi, płynnymi i stałymi, w tym również niebezpiecznymi.
Zobacz takze: 28% firm przemysłowych nie planuje realizować założeń ESG. Wypadną z europejskiego łańcucha dostaw?
Do kogo WTT kieruje swoją technologię i rozwiązania?
Kluczowe jest to, że naszą technologię kierujemy nie tyle do przetwórców odpadów co do ich wytwórców, czyli do miejsc gdzie te odpady powstają. To jest najważniejszy krok do tego aby osiągnąć cel gospodarki obiegu zamkniętego. Naszymi odbiorcami mogą być gminy, powiaty i przede wszystkim duże zakłady przemysłowe. To co oferujemy zapobiega powstawaniu odpadów w ogóle i pod tym względem idealnie wpisujemy się w promowane przez UE rozwiązania całkowitej redukcji odpadów.
Rozumiem, że wasze rozwiązanie jest alternatywą dla różnego rodzaju zakładów przetwarzania odpadów.
Z tym przetwarzaniem odpadów u nas bywa różnie. Najlepszym tego przekładem są wysypiska śmieci i wybuchające na nich notorycznie pożary. To co my proponujemy właściwie eliminuje potrzebę masowego przetwarzania odpadów. Nasza technologia sprawia, że te odpady nie powstają i w wielu obszarach jest to efektywne ekonomiczne.
Zobacz także: Zielone technologie złapały zadyszkę przez wysokie stopy procentowe. Olbrzymie problemy Ørsted, BP, Equinor, NuScale
Co w tej chwili jest takim palącym tematem jeśli chodzi o ekologię i utylizację odpadów?
Obecnie coraz większym problemem staje się woda. Jest jej coraz mniej a mimo to wciąż ją zanieczyszczamy, odnosi się to nie tylko do zakładów ale i mieszkańców. Wszyscy słyszeliśmy o problemach na Odrze. Dzisiaj wiele zakładów, ale i aglomeracji spuszcza do naszych rzek ścieki oczyszczone, które zawierają niestety mikrozanieczyszczenia w postaci mikroplastiku, pestycydów, metali ciężkich oraz farmaceutyków, w tym antybiotyków i hormonów. Niestety duża część zanieczyszczeń nie jest mierzona, gdyż jeszcze nie weszły odpowiednie przepisy, które będą w niedługim czasie obowiązywać. My już teraz dysponujemy technologią całkowicie to eliminującą na poziomie zakładu, oczyszczalni ścieku czyli miejsca przetwarzania ścieku, tak aby do ścieku nie trafiał ściek oczyszczony, a czysta woda.
Laboratoria WTT
Jaki inny ważny obszar waszej działalności jest jeszcze perspektywiczny?
Mamy też rozwiązanie dedykowane branży farmaceutycznej. Wszyscy mamy świadomość tego, że branża farmaceutyczna boryka się z problemem dostępu do API, czyli tak zwanych aktywnych substancji czynnych potrzebnych do produkcji leków. Stworzyliśmy własną technologię do produkcji różnych substancji czynnych, która następuje jednocześnie na jednej linii produkcyjnej. Oferowane przez nas rozwiązanie jest ekonomicznie efektywna i może rozwiązywać problem bezpieczeństwa lekowego na poziomie UE. Co ciekawe nasza technologia polega na wytwarzania substancji czynnych z produktów podstawowych, a nie półproduktów i to zwiększa jej atrakcyjność. To kolejny bardzo ważny i perspektywiczny obszar naszej działalności.
Na jakim etapie jest komercjalizacja tych rozwiązań?
Obecnie jesteśmy na ostatnim etapie rozbudowy instalacji przemysłowej w oczyszczalni ścieków w Brzegu, która ma charakter demonstratora naszych technologii. Ona po rozszerzeniu o nowe funkcje będzie mogła świadczyć usługi dla PWiK Brzeg, a jednocześnie być demonstratorem rozwiązań. Obecnie negocjujemy z PWiK Brzeg umowę o współpracy w ramach której będziemy otrzymywać wynagrodzenie za realizowane usługi, a produkty jakie będą w tym procesie powstawać będziemy sprzedawać odbiorcom. To jest nasze własne przedsięwzięcie przemysłowe, które w założeniu ma być samowystarczalne finansowo i służyć nam jako przykład tego jak nasza technologia będzie funkcjonować w praktyce. Wielu potencjalnych klientów wstrzymuje się z podpisaniem ostatecznego kontraktu na wdrożenie, do uruchomienia tego przedsięwzięcia lub przedstawienia ciągłej pracy wybranych węzłów technologii ZEWERO OP (bezodpadowa technologia przetwarzania ścieków).
Instalacja ZEWERO od WTT
Jak w praktyce wyglądać będzie realizacja takiego rozwiązania u klienta?
Instalacje będą budowane jako powtarzalne w systemie skidowym. Dzięki temu możemy ich dostarczać stosunkowo dużo. Technologia jest nasza i mamy podwykonawców, którzy na nasze zlecenie są w stanie stworzyć poszczególne węzły czy elementy. Już teraz mamy umowy z dwoma dużymi firmami budowlanymi, które są w stanie i chcą pełnić rolę generalnego wykonawcy w przypadku realizacji kontraktu na nasze technologie. Docelowo chcemy aby układ był taki, że my dostarczamy linie technologiczną wraz z licencją, a generalny wykonawca realizuje inwestycję.
Co w praktyce oznacza, że jesteście dostawcą technologii?
To oznacza że dostarczamy linię technologiczną wraz z licencją. W praktyce jest to dużo bardziej opłacalne pod względem finansowym. Dostawca technologii już na etapie rozpoczynania inwestycji otrzymujemy zaliczkę 30 – 40% wartości dostawy.
Co udało się wam do tej pory zrobić w obszarze farmacji?
Mamy własne laboratorium, składające z laboratorium analityczno- technologicznego, instalacji, ułamkowo technicznej oraz półtechnicznej o wielkości produkcyjnej oraz mamy wysokokwalifikowaną kadrę technologów. Będąca w posiadaniu instalacja półtechniczna będąca jednocześnie linią referencyjną do produkcji substancji czynnych (API). Posiadane zasoby techniczne i ludzkie pozwalają na opracowanie technologii, jej sprawdzenie w skali półprzemysłowej oraz na tej podstawie zaprojektowanie, wybudowanie i dostarczenie linii produkcyjnej na indywidualne zapotrzebowanie przemysłu farmaceutycznego. Na tej instalacji bez przeróbek można testować i dopracowywać technologię produkcji co najmniej 90 substancji czynnych. W przypadku kolejnych inwestycji możliwy jest dalszy rozwój liczby produkowanych substancji.
Jak na tle alternatywnych i konkurencyjnych rozwiązań wyglądacie w obszarze ochrony środowiska?
Dzisiaj jedyną alternatywą jest oddawanie przez przedsiębiorców odpadów do zakładów je przetwarzających. Ja nie znam na ten moment alternatywnych rozwiązań, które na poziomie już wytwarzania w zakładzie są w stanie wyeliminować wszystkie produkowane odpady. Dlatego pod tym względem jesteśmy bezkonkurencyjni. Nasze rozwiązania idealnie wpisują się w cały trend związany z ESG (środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny). Przedsiębiorcy coraz częściej muszą udowadniać, że ich działalność nie niszczy środowiska i my im to umożliwiamy.
Zobacz także: ESG to nie ideologia tylko sposób na skuteczniejsze inwestowanie i mniejsze ryzyko - Krzysztof Kamiński, Podcast 21% rocznie
Rozumiem, że jesteście w stanie obniżyć ślad węglowy producentów rożnego rodzaju produktów?
Oferowane przez nas technologie są w stanie znacząco obniżyć ślad węglowy na wielu etapach produkcji. Jedno z naszych rozwiązań wyłapuje większość CO2 emitowaną w procesie wytwarzania, także dla wielu firm przemysłowych to będzie w przyszłości być albo nie być.
Załóżmy, że uda się odpalić testową oczyszczalnię i sprawdzić cały proces w skali przemysłowej. Jak mogą wyglądać zyski i marże w przypadku pierwszych zleceń?
My jesteśmy firmą technologiczną i będziemy w stanie generować kilkudziesięcioprocentowe marże. Oferowane przez nas rozwiązania będą spełniały zapotrzebowania klientów ale będą też powtarzalne. Pod względem finansowym będziemy się finansować ze zleceń. Już teraz przygotowujemy się na to, że będziemy w stanie oferować wiele rozwiązań jednocześnie. Żeby mieć świadomość o jakich kwotach mówimy tylko wspomnę, że po stronie klienta tego rodzaju inwestycja będzie wynosić od 40 do nawet 160 mln zł. Firmy, gminy i powiaty, które zdecydują się na nasze rozwiązania będą mogli liczyć na duże dotacje, a utrzymanie inwestycji będzie finansowane z generowanych produktów na wyjściu i ich sprzedaży. Spora część środków z KPO będzie się idealnie kwalifikować do realizacji takich projektów także popyt na nasze rozwiązania powinien być naprawdę duży.
Zobacz także: 28% firm przemysłowych nie planuje realizować założeń ESG. Wypadną z europejskiego łańcucha dostaw?
Jakie są alternatywne ścieżki komercjalizowania?
Na pewno musimy myśleć o tym, aby jak najszybciej wyjść na inne rynki niż Polska. Po uruchomieniu oczyszczalni testowej i pierwszych wdrożeniach będzie to kluczowe. Tutaj nie wykluczamy jakiegoś JV, albo współpracy strategicznej. Od kilku miesięcy w tych działaniach i wielu innych, aktywnie zarząd wspiera nowy Przewodniczący Rady Nadzorczej dr Andrzej Pawluczuk.
Z czego dotychczas był finansowany rozwój nowego obszaru?
Większość rozwoju na etapie R&D pochodziła z grantów. W momencie gdy przeszliśmy z etapu badań do pierwszych rozwiązań na skalę przemysłową musieliśmy sięgnąć po finansowanie zewnętrzne. W 2018 roku zainwestował w nas fundusz Opoka Q FIZ, a potem przyszli kolejni inwestorzy. Jesteśmy na coraz bardziej zaawansowanym etapie i poszukujemy dalszego finansowania. Te działania zostały wzmocnione w ostatnim czasie poprzez zmiany na poziomie zarządu spółki, poprzez powołanie nowego członka na stanowisku Dyrektora ds. Finansowania Pana Dominika Wróblewskiego związanego z rynkiem finansowym od ponad 15 lat. Myślimy też o inwestorze strategicznym z branży technologicznej, który oprócz samych finansów byłby w stanie dostarczyć know-how w zakresie komercjalizacji i wdrożeń.
Zobacz także: Ruszyła oferta publiczna Akcji serii B spółki WTT
Swojego czasu zapowiadaliście, że myślicie o debiucie na giełdzie, czy podtrzymujecie te plany?
Na ten moment planem podstawowym jest debiut na NewConnect. Cały czas rozważamy taki scenariusz i przygotowujemy się na ten proces. Rozmawiamy z nowymi inwestorami i w zależności od efektu tych rozmów wyjaśni się czy debiut nastąpi w 2024 czy jednak nieco później wejdziemy na rynek akcji. Myślę, że po walidacji naszych rozwiązań i pierwszych umowach wdrożeniowych wartość spółki skokowo wzrośnie i musimy świadomie wybrać odpowiedni moment.
Jakie ważne wydarzenia są na horyzoncie, które mogą być istotne dla WTT w najbliższym czasie?
Oprócz wymienionych działań pracujemy też nad rozwojem grupy. Chcemy w najbliższym czasie przejąć naszych kluczowych poddostawców aby stać się w pełni niezależnym podmiotem co zapewni długoterminowy strategiczny rozwój WTT. W najbliższym czasie powinno dojść do pełnej i ostatecznej walidacji procesu technologicznego i węzłów technologicznych na naszej instalacji w Brzegu. Uruchomienie tej instalacji i osiągnięcie pierwszych z niej przychodów jest dla nas kluczowe. Jeżeli instalacja potwierdzi swoją skuteczność w trybie ciągłym to szybko nastąpi podpisanie pierwszych umów na komercyjne wdrożenie, bo na to czekają klienci. Rozmawiamy też z pierwszymi potencjalnymi klientami w obszarze API i tutaj spodziewamy się również pierwszych umów wdrożeniowych. Oprócz tego zamykamy ofertę finansowania i rozmawiamy potencjalnymi inwestorami strategicznymi.
Czy posiadacie potwierdzenie jakości otrzymanych substancji czynnych przez jednostki niezależne?
Mamy potwierdzoną wysoką jakość uzyskaną dla trzech substancji czynnych otrzymanych w procesie produkcji na naszej instalacji testowej przez laboratorium Jagiellońskiego Centrum Innowacji[1].
Planujecie jakieś spotkania i wydarzenia w najbliższym czasie?
W lutym 2024 planujemy ważne wydarzenie dedykowane spółkom farmaceutycznym, na którym zaprezentujemy nasze możliwości w zakresie produkcji substancji czynnych, gdzie będzie można potwierdzić i zobaczyć proces technologiczny i sprawdzić jakość otrzymanych produktów. Osobiście uważam, że to będzie moment przełomowy w naszej działalności.