RECENZJA – Między Zieloną Wyspą, a Dryfującą Krą
W 2015 roku przeczytałem 17 książek, związanych z ekonomią i inwestowaniem. Książka Prof. Dariusza Filara pt. "Między Zieloną Wyspą, a Dryfującą Krą" znalazła się na trzecim miejscu w tym zestawieniu i jest to najwyższa pozycja wśród polskojęzycznych autorów.
Na 220 stronach profesor Dariusz Filar w skondensowanej dawce omawia najważniejsze kwestie, jakie przewijały się w polskiej gospodarce pomiędzy 2007, a 2015 rokiem i które są ważne dla nas w przyszłości. Autor łączy swoje doświadczenia profesora akademickiego, byłego ekonomisty banku, byłego członka Rady Polityki Pieniężnej i członka rad nadzorczych wielu spółek, w których zasiadał. Dzięki temu każdy aspekt omawia w bardzo szeroki i przekrojowy sposób, starając się uchwycić to, w czym tkwi problem polskiej gospodarki w szerokiej perspektywie.
Sam tytuł książki mówi już dużo o tym, o czym ona jest. Profesor Filar opisuje mechanizm, jaki zadziałał w naszej gospodarce, dzięki któremu udało nam się uniknąć recesji w 2008 i 2009 roku. Niestety nic nie jest za darmo, bo jak twierdzi autor będziemy musieli zapłacić za to rachunek w przyszłości. Nasza gospodarka znajduje się obecnie w obliczu kilku zagrożeń i jeżeli nic temu nie zaradzimy, to w przyszłości możemy być narażeni na problemy.
Chyba największym atutem książki jest to, że autor przy okazji każdego poruszonego tematu przywołuje szeroki zakres danych. Zgrabnie żongluje statystykami i liczbami, za pomocą których potwierdza, bądź odrzuca przyjęte tezy.
Książka została podzielona na czternaście rozdziałów. Każdy porusza jakiś problem, dotyczący Polski. Oto kwestie jakie między innymi zostały poruszone w książce:
- Jak to się stało, że uniknęliśmy recesji w 2008 roku?
- Dlaczego za uniknięcie recesji będziemy musieli zapłacić rachunek?
- Jak wygląda obecnie sytuacja z zadłużeniem Polski?
- Jaki status ma polska waluta?
- Skąd się wzięły w Polsce kredyty w walucie obcej?
- Czy jest szansa na wprowadzenie Euro w Polsce?
- Czy repolonizacja polskich banków ma sens?
- Jak wygląda sytuacja na polskim rynku pracy?
- Jak wygląda struktura polskich przedsiębiorstw?
- Co dalej z węglem w Polsce?
Książkę Profesora Filara rekomenduję każdemu kto chciałby przeczytać chłodną ocenę, opartą na faktach a nie emocjach, na temat sytuacji polskiej gospodarki. To szczegółowe omówienie tego, co udało się w Polsce zrobić, obecnego stanu gospodarki i wyzwań jakie przed nami stoją. Wnioski każdy wyciągnie sam. Osobiście po lekturze uważam, że w pewnych kwestiach polska gospodarka znajduje się w dużo lepszej sytuacji niż mi się wydawało, a w niektórych niestety w dużo gorszej. Chłodna ocena i świadomość mocnych i słabych stron to dobra podstawa do tego, żeby zaplanować i podjąć kolejne działania.