Wojna na Ukrainie zmienia budownictwo. Zakaz kotłów gazowych od 2029 r.
Wojna na Ukrainie przyśpiesza zieloną transformację. Zmiany obejmą budownictwo, w którym źródła ciepła zostaną zelektryfikowane co pozwoli ograniczyć zużycie rosyjskich paliw.
Zielone budownictwo
Pod koniec października Rada Europejska doszła do porozumienia w kwestii ustaleń dopasowujących kluczowe segmenty branży budowniczej do Zielonego Ładu. Ambicje są duże. Do 2030 r. wszystkie nowe budynki w Unii Europejskiej powinny cechować się zerową emisją, a już istniejące zostaną przekształcone w tym duchu do 2050 r.
Oprócz uzgodnienia maksymalnej ilości energii pierwotnej jaką będą mogły zużywać już istniejące budynki (w Polsce, gdzie nadal sporą część domostw ogrzewa się węglem implementacja tych zmian może być niezwykle ciekawa), ustalenia dotyczą również instalacji fotowoltaicznych.
Do 2026 r. fotowoltaika ma się znaleźć na nowych budynkach użyteczności publicznej i niemieszkalnych o powierzchni do 250 m.kw. Już rok później na wszystkich istniejących budynkach użyteczności publicznej i niemieszkalnych o powierzchni powyżej 400 m.kw, a do 2029 na wszystkich nowych budynkach mieszkalnych.
Koniec kotłów gazowych
Szczególnie interesujący w kontekście zmian dotykających budownictwo wydaje się planowany zakaz sprzedaży kotłów gazowych od 2029 r. Chodzi o rozporządzenie delegowane KE do Dyrektywy Ekoprojektu. Już od 2025 r. zlikwidowano by również dofinansowania do kotłów na paliwa kopalne.
Unijni urzędnicy zaproponowali także by do 2026 r. zainstalować w państwach członkowskich 20 mln pomp ciepła a do 2030 r. aż 60 mln.
Powód tych zmian jest oczywisty. Elektryfikacja ogrzewania jest nie tylko zbieżna z wizją Zielonego Ładu, ale przede wszystkim konieczna w warunkach wojny na Ukrainie. Odejście od ropy i gazu z Rosji staje się dla państw europejskich priorytetem.
Cel jest ambitny dlatego urzędnicy KE zaproponowali, by kraje UE wdrożyły obniżony VAT na pompy ciepła, dyskutowane jest także powstanie specjalnego funduszu zasilanego wpływami z handlu uprawnieniami do emisji CO2. Takie środki służyłyby dofinansowaniu zakupów ekologicznych źródeł ciepła (prócz pomp, również rozwiązań hybrydowych o wysokiej sprawności).
Co z tego wynika?
Proponowane zmiany obejmujące zieloną transformację sektora budowniczego pokazują konsekwencję KE w zakresie wdrażania Zielonego Ładu. Zmiany mają być szybkie i głębokie. Wojna na Ukrainie staje się argumentem dla zwiększenia ambicji klimatycznych i szybszych przekształceń gospodarczych. Wydaje się, że docelowo elektryfikacja ogrzewania budynków może pociągnąć za sobą szybsze zmiany legislacyjne ograniczające żywotność gazu ziemnego jako paliwa przejściowego transformacji energetycznej.