Kategoria:
Huragan Francine podbija ceny ropy, ale baryłka Brent i tak kosztuje najmniej od 2021 r. [Briefing]
Informacja dnia
Ceny ropy naftowej na światowych giełdach nadal rosną, co jest spowodowane zakłóceniami w produkcji ropy na obszarze Zatoki Meksykańskiej w USA, wynikającymi z przejścia huraganu Francine, który w środę dotarł do Luizjany. Na nowojorskiej giełdzie NYMEX cena baryłki ropy West Texas Intermediate (WTI) wynosi obecnie 69,45 USD, co stanowi wzrost o 0,70%. Na londyńskiej giełdzie ICE ropa Brent jest wyceniana na 72,43 USD za baryłkę, co oznacza zwyżkę o 0,64%.
Jeśli te wzrosty się utrzymają, oba wskaźniki mogą przerwać trwającą serię tygodniowych spadków, pomimo niekorzystnego początku tygodnia. We wtorek cena ropy Brent spadła poniżej 70 USD za baryłkę, co miało miejsce po raz pierwszy od końca 2021 roku.
Nagłówki warte uwagi
- Zarząd Azotów finalizuje prace nad docelowym modelem funkcjonowania koncernu. W najbliższych tygodniach chce przedstawić jego najważniejsze założenia. Zakłada, że będzie to m.in. istotny argument w dalszych rozmowach z instytucjami finansującymi działalność koncernu. Z najnowszych danych wynika, że łączne zadłużenie grupy z tytułu finansowania korporacyjnego i tzw. project finance przekracza 9 mld zł. Zarząd ocenia, że zarówno w interesie koncernu, jak i banków jest zawarcie finalnego porozumienia w tej sprawie do końca pierwszego kwartału przyszłego roku.
- Polskę odwiedził Patrick Fragman, prezes i dyrektor generalny Westinghouse Electric Company, który wprost stwierdził, że jego spółka ma apetyt na budowę co najmniej jeszcze jednej elektrowni – a każdy reaktor ponad już zaplanowane trzy sztuki będzie tańszy. „Następne bloki elektrowni jądrowej, w drugiej lokalizacji, jeżeli Westinghouse zostałby wybrany jako dostawca technologii, byłyby o ok. 20% tańsze od obecnie wykonywanych bloków. Powszechnie wiadomo, że kolejne jednostki są tańsze - widzimy to w Chinach, gdzie ogólne koszty spadają z każdym kolejnym reaktorem zbudowanym w tej samej technologii” – mówił.
- Premier Donald Tusk spotkał się z przebywającym w Polsce sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Politycy rozmawiali o bezpieczeństwie, współpracy energetycznej oraz wsparciu Ukrainy w obronie przed rosyjską agresją.
- Wydzielenie aktywów węglowych jest preferowanym rozwiązaniem dla Tauronu, ale firma jest gotowa też na inne scenariusze i niezależnie od modelu planuje realizować transformację - poinformował prezes Tauronu Grzegorz Lot.
X files
Chiński rynek startupów załamał się, a nawet przestał istnieć.
https://x.com/SzymonMachalic1/status/1834274546003640715