Polskie ePłatności są biznesem, który działa na rozwijającym się rynku - tutaj decydują skala i ilość
Z Prezesem Zarządu spółki OPTeam, Wacławem Szarym, spotkaliśmy się w minionym tygodniu w Warszawie. Opowiedział nam o podstawowej działalności firmy oraz o czołowym projekcie firmy nastawionym na wzrost, czyli o spółce Polskie ePłatności. Po pięciu latach od jej powstania spółka osiągnęła próg rentowności i zaczyna generować zyski. Sytuacja rynkowa sprzyja jej dalszemu wzrostowi.
Oto jak Prezes przedstawia swoją firmę:
„OPTeam istnieje od 1988 roku. Jest jedną z pierwszych spółek, które powstały po transformacji i od początku działa w branży IT. W czasie ponad 25 lat funkcjonowania, firma zmieniała się wraz z rynkiem. Dzisiaj zatrudniamy ponad 220 osób i działamy na rynku informatycznym. Jesteśmy klasycznym integratorem rozwiązań i usług informatycznych.”
Paweł Biedrzycki: Jaki jest główny rynek, na którym działa OPTeam?
Wacław Szary: Mamy trzy docelowe rynki, na których działamy. Są to: rynek szkół wyższych, rynek przedsiębiorstw, czyli firmy małe, średnie i duże, gdzie również dostarczamy kompleksowe rozwiązania informatyczne oraz sektor publiczny. Tutaj mamy na myśli instytucje, urzędy, samorząd terytorialny i sektor medyczny. Przychody firmy są odzwierciedlone strukturalnie, bazując na tych trzech podstawowych obszarach.
PB: A które rynki są kluczowe?
WS: Główne są dwie linie biznesowe. To szkoły wyższe i przedsiębiorstwa. Na tych liniach biznesowych w zasadzie generujemy większość marży i przychodów w skali roku. Jednakże sektor publiczny po pierwsze daje nam wolumen sprzedaży, na którym nam też zależy, a po drugie też generuje marżę.
PB: Jakie są najważniejsze przewagi OPTeam na tle konkurencji?
WS: Na pewno naszą przewagą jest mocne zaangażowanie w rynek szkół wyższych, gdzie właściwie jesteśmy obecni od początku. Obecnie z naszych rozwiązań korzysta ponad 110 szkół wyższych, głównie publicznych. Dodatkowo, naszą przewagą jest kompleksowa oferta. Oferujemy uczelniom pełny zakres usług, dostosowany do ich potrzeb. W każdym obszarze mamy na tyle szerokie kompetencje, że projekty jesteśmy w stanie realizować samodzielnie.
PB: Jakie są największe ryzyka w działalności OPTeam?
WS: Działalność każdej firmy jest uzależniona od koniunktury gospodarczej. Widzimy jak wiele branż w tej chwili jest też zależne od linii dotacyjnych, od środków unijnych, które od paru lat płyną do Polski. Są sektory gdzie de facto ponad 90 procent inwestycji jest finansowane ze środków unijnych. Branża informatyczna w sektorze MSP i sektorze publicznym jest z tymi środkami unijnymi mocno związana. Rok 2015 był słaby pod względem realizacji projektów finansowanych ze środków UE i takim rokiem będzie jeszcze na pewno rok 2016. Widać tę dziurę dotacyjną w 2015 i pierwszej połowie 2016, bo nowy nabór dopiero rusza.
W naszych kluczowych sektorach mamy zbudowany portfel kilkuset klientów, z którymi współpracujemy stale, czyli taką populację, w której zrealizowaliśmy już wdrożenia, a gdzie obecnie prowadzimy outsourcing oraz utrzymanie instalacji. Generujemy z tego stały przychód w wysokości kilkunastu milionów rocznie.
PB: A jak wygląda państwa inwestycja, jaką jest spółka ePłatności?
WS: W 2009 roku założyliśmy spółkę Polskie ePłatności, która jest operatorem płatności elektronicznych, płatności kartowych, dostarczającym terminale płatnicze. Mamy aktualnie ponad 30 tysięcy terminali płatniczych, którymi dysponujemy i to jest rynek rzeczywiście wzrostowy. To rynek, który z roku na rok w Polsce rośnie.
Tak jak przez pierwsze cztery lata budowaliśmy ten biznes, to aktualnie już zarabiamy. Rok 2015 był bardzo dobrym rokiem. Spółka się napędza, w tym momencie każdy kolejny rok będzie rokiem dalszego wzrostu.
PB: Czym się różni segment ePłatności od podstawowej działalności OPTeam?
WS: O ile ten pierwszy, podstawowy biznes jest mniej zyskowny, bo jest biznesem tradycyjnym, to ePłatności, które są biznesem finansowo-informatycznym, działają na ciągle rozwijającym się rynku. Tutaj skala i ilość decydują o tym, że zyski rosną skokowo. Można to porównać np. do operatora komórkowego, który przez pierwsze kilka lat generuje stratę, a później przy pewnej populacji urządzeń pojawia się efekt skali, który daje duże wzrosty.
Jesteśmy w tym momencie jedną z pięciu największych w Polsce spółek, jeśli chodzi o liczbę terminali. Naszą przewagą jest to, że mamy własny dział IT. Naszą przewagą jest też to, że samodzielnie realizujemy zmiany w oprogramowaniu terminali, wprowadzamy je szybko i z dużą elastycznością. To nasza przewaga nad innymi dużymi operatorami Wchodziliśmy na rynek jako jeden z ostatnich operatorów, zatem siłą rzeczy mamy najnowszą populację terminali, oferując dwie linie: Verifon’a i Ingenico.
PB: Jak duży jest rynek płatności elektronicznych w Polsce?
WS: Odsetek kart jest w Polsce relatywnie mały, więc potencjał wzrostu rynku jest jeszcze bardzo duży, w porównaniu z innymi europejskimi krajami. Aktualnie mamy na rynku około 400-420 tysięcy terminali płatniczych, więc jest spory potencjał do wzrostu, bo przewidywania mówią o milionie terminali w Polsce.
Działania zmniejszające ilość gotówki w obiegu, w naturalny sposób przyczyniają się do tego, że struktury płatności elektronicznych będą rozbudowywane, bo tego oczekuje państwo. Naszym celem jest osiągnięcie populacji 70-80 tysięcy terminali, dzięki czemu będziemy w pierwszej trójce największych operatorów płatniczych w Polsce.
PB: Z komunikatów ESPI mogliśmy dowiedzieć się ostatnio, że OPTeam złożył ofertę na odkupienie całości udziałów w ePłatnościach, dlaczego?
WS: Akcjonariusze Polskich ePłatności to OPTeam, który posiada 50% akcji i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, również właściciel 50% akcji. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych podjęła w zeszłym roku decyzję o wyjściu z inwestycji. Porozumieliśmy się z Funduszem Innova Capital, który pomoże nam tę transakcję sfinansować, to znaczy zapewni środki na przejęcie 50% akcji. Aktualnie prowadzony jest proces sprzedaży, który trwa od przełomu września i października zeszłego roku. Według doniesień prasowych zainteresowanych było 19 podmiotów. W tej chwili proces sprzedaży trwa i mamy nadzieję, że zakończy się dla nas pozytywnie. Naszym celem jest przejęcie pozostałych akcji w Polskich ePłatnościach i dalsze rozwijanie tego biznesu wraz z Innova Capital.
PB: A jak wyglądają przychody całej spółki ePłatności?
WS: Kształtują się one na poziomie ponad 200 mln zł rocznie i sukcesywnie rosną. Zwiększa nam się EBITDA, zwiększa się również zysk netto. Warto powiedzieć, że ePłatności nie są konsolidowane w wynikach OPTeam. To jest nasza inwestycja, lecz wydaje mi się, że inwestorzy nie do końca dostrzegają, że OPTeam jest właścicielem tak wartościowej spółki.
PB: Jakie są plany na przyszłość? Jak wygląda polityka dywidendowa OPTeam?
WS: Politykę dywidendową prowadzimy w stałym trybie od trzech lat i chcemy ją kontynuować. Dywidendę płacimy co roku. Do tej pory dywidenda rosła z roku na rok i mam nadzieję, że ten trend powinien zostać utrzymany.
A co do Polskich ePłantości, to oczywiście pierwszym zasadniczym krokiem jest przejęcie 50% akcji, a później chcielibyśmy dalej rozbudowywać sieć terminali klasycznych. Czy to poprzez wzrost organiczny, czy poprzez przejęcia mniejszych podmiotów. Szacujemy, że w naszym kraju jest kilka małych podmiotów do przejęcia, ponieważ nie są w stanie przy posiadanej liczbie terminali generować zysków. Ewidentnie jest to biznes skali i wraz z jej osiągnięciem możliwe jest zarabianie. W naszym przypadku takim momentem krytycznym było przekroczenie progu około 22-23 tys. terminali.
Interesuje nas też rynek płatności internetowych. Do tej pory ten obszar nie został przez nas zagospodarowany. Są dwie drogi. Pierwszą drogą jest budowa własnej struktury tego rozwiązania, druga to przejęcie takiego operatora z rynku. Obie drogi są rozważane.
PB: Jeszcze zapytam o tę transakcję z Polskimi ePłatnościami. Jeśli ona dojdzie do skutku, to czy będzie to miało wpływ na dywidendę z OPTeam, czy będziecie starali się ją wypłacić, jeżeli transakcja zostanie zrealizowana?
WS: Nie będzie to miało wpływu na dywidendę. Mamy zapewnione finansowanie z Innovy i nie obciąży to OPTeamu. Nie zmniejszymy dywidendy z OPTeam z powodu inwestycji w Polskie ePłatności. Wręcz przeciwnie, w przyszłości akcjonariusze naszej spółki na pewno skorzystają na tej transakcji.
PB: Dziękuję za rozmowę.
Wacław Szary – Prezes Zarządu
Wacław Szary - Prezes Zarządu spółki OPTeam S.A. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej Politechniki Krakowskiej oraz studiów podyplomowych SGH w Warszawie z zakresu relacji inwestorskich i komunikacji finansowej.
W czasie całej swojej kariery zawodowej pracował w branży informatycznej. Od grudnia 2010 r. związany ze spółką OPTeam, gdzie pełnił najpierw funkcję Dyrektora Departamentu Systemów ERP, następnie Wiceprezesa Zarządu OPTeam S.A. W dniu 12.06.2014 r. Rada Nadzorcza Spółki powierzyła Wacławowi Szaremu funkcję Prezesa Zarządu OPTeam S.A. czwartej kadencji.