Główny akcjonariusz Marvipolu, Mariusz Książek kupił 26% akcji Grupy Synektik | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
28 gru 2017, 13:00

Główny akcjonariusz Marvipolu, Mariusz Książek kupił 26% akcji Grupy Synektik

Mariusz Książek, prezes i główny akcjonariusz Marvipol Development oraz British Automotive Holding, kupił 22 grudnia w transakcjach pakietowych 26,13% akcji Synektik - poinformowała spółka.

Średnia cena w transakcji oscylowała na poziomie nieco powyżej 17 zł. W praktyce to oznacza, że cała transakcja opiewała na około 39 mln zł.


Po transakcji Prezes Książek będzie największym pojedynczym akcjonariuszem spółki Synektik, co pozwoli mu na realną nad nią kontrolę. 

Synektik
Synektik

Nie jest tajemnicą, że w akcjonariacie Synektik w ostatnim czasie dochodziło do pewnych tarć. Widać to było wyraźnie na czerwcowym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, gdzie losy składu rady nadzorczej decydowały się do ostatniej chwili. Jak udało nam się ustalić Pan Mariusz Książek od lat zna się z aktualnym prezesem Synektika. Widać to było chociażby na debiucie Marvipol Development, którego gościem był prezes Cezary Kozanecki.

Wszystko wskazuje na to, że transakcja nie ma więc charakteru wrogiego przejęcia i daje nadzieję na przełamanie impasu w akcjonariacie spółki. Te przypuszczenia potwierdza wystosowane przez spółkę oświadczenie w którym Synektik informuje, że stan akcji Spółki posiadanych przez Prezesa Cezarego Kozaneckiego nie uległ zmianie

Warto zwrócić uwagę, że ostatnio Prezes Książek przeprowadził udany spin-off spółki Marvipol, rozdzielając segment deweloperski od motoryzacyjnego.

Zobacz także: Marvipol niedługo podzieli się na dwie spółki. To nietypowy ruch na GPW - co oznacza dla inwestorów?

Czym zajmuje się Grupa Synektik?

Grupa Synektik jest wiodącym dostawcą zaawansowanych produktów radiofarmaceutycznych oraz urządzeń stosowanych w diagnostyce i terapii w dziedzinach onkologii, kardiologii i neurologii. Synektik posiada na terenie Polski dwa zakłady produkcyjne radioznaczników oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe zajmujące się opracowywaniem nowych, innowacyjnych produktów znajdujących zastosowanie w onkologii, kardiologii i neurologii. Spółka pozostaje jednocześnie jedynym dostawcą radioznaczników specjalnych na terenie Polski.

Zobacz także: Profil spółki Synektik - dane finansowe, wykres

Kilka dni temu spółka ogłosiła, że kupiła 100% udziałów w  Monrol Poland, polskiej spółki-córki tureckiej Eczacibasi Monrol. Jej głównymi aktywami są: wybudowany trzy lata temu przez Monrol zakład produkcyjny radioznaczników położony na własnej działce pod Mszczonowem oraz posiadane zezwolenia i produkty. Według spółki zakup zakładu pozwoli znacząco zwiększyć moce produkcyjne Synektik, przeprowadzić liczne procesy optymalizacyjne, a także utworzyć w Warszawie Centrum Badań Klinicznych, które będzie stanowiło nowe, istotne źródło przychodów.

Oprócz tego spółka pracuje nad innowacyjnym kardioznacznikiem, który jest jej flagowym projektem. Ma on służyć do oceny perfuzji mięśnia sercowego i diagnostyki choroby wieńcowej, a w efekcie zagrożenia zawałem serca u pacjenta. Według zarządu brak konkurencyjnego produktu i fakt, że choroby serca stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w państwach rozwiniętych, świadczy o globalnym potencjale projektu. Synektik realizuje obecnie badania klinicznego II fazy z radioznacznikiem do diagnostyki perfuzji mięśnia sercowego (MPI). Harmonogram spółki zakłada pierwsze wpływy z planowanej komercjalizacji kardioznacznika w 2019 r.

Zobacz także: Już w bieżącym roku finansowym spodziewamy się pierwszych efektów nowej strategii - Zarząd Synekitk na czacie inwestorskim

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.