Smog w Chinach wpływa na kursy akcji chińskich spółek – udowadniają naukowcy
Zanieczyszczenie powietrza ma wpływ na biznes i wyniki chińskich firm. To powoduje, że smog jest jednym z czynników ryzyka uwzględnianych w wycenie chińskich walorów przez rynek – wynika z badania naukowców. Tutaj samo nasuwa się pytanie. Ciekawe, czy smog jest już w cenie polskich papierów?
Pogoda ma wpływ ma wycenę akcji – to zostało już udowodnione. Temperatura, ilość dni słonecznych, burze śnieżne czy fazy księżyca – to wszystko wpływa na samopoczucie inwestorów. Nie tylko tych indywidualnych, ale też tych profesjonalnych, zarządzających pieniędzmi klientów. Badań na ten temat jest multum.
Smog też zapewne wpływa na nastrój inwestorów. Pogarszając go, oczywiście. To wydawało się jednak tak zwaną „oczywistą oczywistością” dwójce badaczy: Bo Liuze ze School of Management przy Zhejiang University oraz Yexiao Xu z Jindal School of Management na The University of Texas (Dallas, USA). Dlatego postanowili oni pójść dalej, i stwierdzić, czy smog jest ryzykiem wpływającym na fundamenty biznesowe chińskich spółek akcyjnych.
Okazało się, że tak. Mówiąc wprost: smog jest w cenach chińskich walorów. Wyniki swojej analizy opublikowali na łamach artykułu „Is Air-Quality a Risk Factor that Affects Stock Returns?”.
Zobacz także: Gdy źle się dzieje na giełdzie, rośnie liczba samobójstw – udowadniają amerykańscy naukowcy
Smog w chinach jest problemem
Bo Liuze i Yexiao Xu przebadali zachowanie kursów spółek z Shanghai Stock Exchange i Shenzhen Stock Exchange w okresie styczeń 2009 – grudzień 2016. Porównali ich zachowanie z danymi ministerstwa środowiska oraz m.in. z notowaniami indeksów jakości powietrza, jakie od 2008 roku tworzy ambasada USA w Chinach dla największych miast Państwa Środka (m.in.: Pekin, Czengdu, Shenzhen). Próbka objęła blisko 1,9 tys. sesji giełdowych.
Warto podkreślić, że jakość powietrza w Chinach jest zła, więc nic dziwnego, że smog ma wpływ na biznes spółek tam działających. W największych chińskich miastach średnio tylko 2 miesiące w roku powietrze jest dobrej jakości. Przez resztę roku jest średniej, złej, lub fatalnej jakości. Można powiedzieć, że jest to cena za 30 lat dynamicznego rozwoju gospodarki chińskiej.
Dystrybucja pyłu PM 2,5 w chińskich miastach w poszczególnych miesiącach
Źródło: Bo Liuze i Yexiao Xu (2018)
Natężenie smogu w chinach jest też różne w zależności od miasta.
Zanieczyszczenie powietrza w chińskich miastach (proc. dni)
W tab. od lewej: miasto, liczba pomiarów (dni), średnia w pkt., odchylenie standardowe, zakresy zanieczyszczenia (w pkt.), gdzie 0-50 to najmniejsze, a powyżej 301 największe zanieczyszczenie powietrza. Źródło: Bo Liuze i Yexiao Xu (2018)
Gdy pojawia się smog, spadają ceny akcji
Z badania Bo Liuze i Yexiao Xu wynika, że smog jest w cenach chińskich firm. Dlaczego?
- Zanieczyszczenie powietrza ma wpływ na środowisko, w którym działa firma. Wpływa chociażby na efektywność pracy zatrudnionych w niej ludzi. Poza tym, wraz z zanieczyszczeniem powietrza rosną niektóre koszty, także administracyjne, bo pamiętajmy że rząd chiński próbuje walczyć na różne sposoby ze smogiem – wskazują badacze.
Badanie naukowców pokazało, że gdy jakość powietrza się pogarsza, rośnie ryzyko związane z tym faktem, więc spadają wyceny akcji. I odwrotnie: gdy jakość powietrza się poprawia, ceny papierów idą w górę.
- Z drugiej strony, bardzo często wyniki finansowe firm, dla których działalności jakość powietrza ma znaczenie, zaskakują inwestorów pozytywnie. Wtedy kursy rosną – zwracają uwagę naukowcy.
Akcje „trucicieli” zachowują się gorzej
Co ciekawe, z badania naukowców wynika, że firmy które prowadzą szeroko zakrojone działania CSR (firmy społecznie odpowiedzialne) oraz raportują regularnie o swoim wpływie na środowisko naturalne (w tym na powietrze) podczas tężenia smogu traciły na wycenie wolniej, niż pozostałe, które takiej polityki nie prowadziły.
- Przedsiębiorstwa zanieczyszczające środowisko coraz częściej dostają łatkę „trucicieli”. To wpływa na ich image. Co ma bezpośrednie przełożenie na ich biznes, czasami ich produkty czy usługi przez to sprzedają się gorzej, niż mogłyby, gdyby nie ta łatka – zwracają uwagę badacze.
Zdaniem Bo Liuze i Yexiao Xu, wyniki ich badania pokazują, że ryzyko związane ze środowiskiem naturalnym będzie odgrywało coraz większą rolę w biznesie. Będzie także coraz istotniejsze dla inwestorów – bo będzie wpływało nie tylko na jakość życia, ale i stopę zwrotu z portfela. Ciekawe, czy smog jest już w cenie polskich akcji? Co prawda jest on problemem tylko przez 2 miesiące w roku, ale może jednak zaczyna mieć jakieś znaczenie? Może warto, by polscy naukowcy odpowiedzieli na to pytanie?