Gdy spółka giełdowa ogłasza inwestycję w technologię blockchain, jej akcje mocno drożeją
Notowania spółek giełdowych żywo reagują na zapowiedź inwestycji w technologię blockchain. Jeśli jednak firma nie cieszy się zaufaniem rynku, to w góra 3 miesiące po tej informacji kurs powraca do punktu wyjścia wynika z najnowszych badań.
Coraz więcej firm chce adaptować technologię blockchain. W 2018 roku już około 1/3 amerykańskich przedsiębiorstw - głównie z sektora finansowego i technologicznego - miała za sobą pierwsze inwestycje w adopcję technologii blockchain.
Jak reagują kursy spółek giełdowych na zapowiedź wdrażania technologii rejestrów rozproszonych?
Liczba amerykańskich spółek giełdowych adaptujących technologię blockchain
Blockchain działa na wyobraźnię
Tej kwestii przyjrzeli się Don M. Autore i Nicholas Clarke z Florida State University oraz Danling Jiang z Southwest Jiaotong University. Wyniki swojego badania opisali w artykule pt. „Bitcoin Speculation or Value Creation? Corporate Blockchain Investments and Stock Market Reactions”.
Okazało się – co nie jest zbyt zaskakujące – że tuż po ogłoszeniu przez spółkę informacji o tym, że będzie ona wdrażała technologię blockchain, jej kurs idzie w górę średnio o 15%. To nie dziwi, bo technologia DLT jest wciąż postrzegana jako rewolucyjna i przyszłościowa. Reakcje inwestorów są więc bez odpowiednie do mody i oczekiwań.
Reakcja kursów spółek zapowiadających inwestycje w blockchain
Zobacz także: Kryptowaluty mają wartość fundamentalną i na ich cenę wpływa coś więcej niż tylko popyt spekulacyjny – twierdzą naukowcy z University of Miami
Wiarygodność popłaca
Jednak spółka spółce nierówna. Okazuje się, że kurs może urosnąć w reakcji na taką zapowiedź bardziej, jeśli spółka jest wiarygodna. Poza tym, jeśli ciesząca się powszechnym zaufaniem firma w raportach kwartalnych, półrocznych lub rocznych – publikowanych już po zapowiedzi o inwestowaniu w blockchain – potwierdzi dalsze zainteresowanie wdrażaniem tej technologii, to notowania jej akcji nie spadają, tylko utrzymują się znacząco powyżej poziomu sprzed zapowiedzi. Do punktu wyjścia wracają kursy mało wiarygodnych spółek.
To oznacza, że inwestorzy wierzą, iż duże i wiarygodne spółki mogą wykreować wartość dodaną dzięki technologii blockchain. Tymczasem ogłoszenia małych i mniej wiarygodnych spółek sa traktowane jako inwestycja krótkoterminowa - okazja do spekulacji.
Co ciekawe, okazało się również, że w wyniku informacji o inwestycji w technologię blockchain znacznie bardziej drożeją udziały w spółkach z rynku prywatnego OTC (Over-The-Counter), niż z rynków giełdowych.
Reakcja kursów spółek zapowiadających inwestycje w blockchain – OTC kontra rynki giełdowe
Badanie objęło okres od października 2008 roku do marca 2018 roku. Naukowcom udało się znaleźć 217 amerykańskich spółek, które w tym okresie ogłosiły plan wdrożenia technologii blockchain.
Natomiast chcemy przypomnieć, że na polskim rynku publicznym – szczególnie na NewConnect – zapowiedzi kilku spółek odnośnie inwestycji w technologię blockchain zostały już zweryfikowane. Negatywnie.