Fuzja Mylan z generyczną częścią Pfizer pozostanie bez wpływu na Mabion - uspokaja zarząd spółki
W poniedziałek amerykański gigant leków generycznych, spółka Mylan poinformowała o zamiarze połączenia się z Upjohn, wydzielonego podmiotu z grupy Pfizer. Upjohn to nieinnowacyjna część biznesu spółki Pfizer, w której znajdują się leki na które wygasły patenty. Niniejsza informacja nie pozostała bez wpływu na polską spółkę Mabion.
Pfizer rozwija konkurencyjną względem najbardziej zaawansowanego projektu polskiej spółki MabionCD20 cząsteczkę. Tymczasem Mylan posiada prawa do komercjalizacji MabionCD20 na terenie Europy.
Kurs akcji Mabion
Notowania Mabion bardzo nerwowo zareagowały na te doniesienia już w poniedziałek. Kurs akcji pozostawał również pod presją w trakcie dzisiejszej sesji, ale na koniec sesji wybronił średnią SMA200, po tym jak spółka wystosowała oświadczenie.
Zobacz także: EBOR i PFR zainwestowali w biotechnologiczny Mabion, spółka pozyskała w sumie 174,8 mln zł
Fuzja Mylan i Upjohn bez wpływu na MabionCD20
Zarząd Mabion w opublikowanym oświadczeniu uspokaja, że ewentualna fuzja obydwu podmiotów pozostanie bez wpływu na dalszy rozwój potencjalnego leku biopodobnego MabionCD20.
- Jak wynika z dostępnych publicznie informacji, Pfizer nie wniesie do nowopowstałego podmiotu projektów związanych z rozwojem leków biopodobnych, co jest istotne biorąc pod uwagę fakt, iż zarówno Mabion jak i Pfizer rozwijają lek onkologiczny z substancją czynną rituximab. Dodatkowo, w dostępnych materiałach pojawiają się informacje, że Pfizer będzie koncentrował się na innowacyjnych projektach, co może sugerować, że leki biopodobne nie będą dla koncernu kluczowym obszarem rozwoju - czytamy w oświadczeniu.
Spółka poinformowała, że w przypadku zmian w tym obszarze będzie informować w oddzielnych komunikatach. Przedstawiciele spółki Mabion jednocześnie podkreślili w swoim oświadczeniu, że transakcja połączenia Mylan z Upjohn wpisuje się w trend konsolidacji rynku i łączenia się podmiotów na rynkach, na których działa Mabion S.A., co w naturalny sposób zmniejsza konkurencję bezpośrednią poprzez tworzenie się oligopoli i w dłuższym terminie może mieć pozytywny wpływ na osiągane marże.
Mabion podkreślił, że kontynuuje działania związane z procesem rejestracji MabionCD20 w Unii Europejskiej, a zespół pracuje obecnie nad opracowaniem odpowiedzi na pytania otrzymane od europejskiego regulatora w ramach Dnia 180. Podtrzymujemy stanowisko dot. finalnej decyzji EMA, której spodziewamy się do końca bieżącego roku.