Akcje spółki Selvita zmieniły się w Ryvu Therapeutics. Nowa spółka biotechnologiczna zadebiutowała na GPW
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
09 paź 2019, 10:29

Akcje spółki Selvita zmieniły się w Ryvu Therapeutics. Nowa spółka biotechnologiczna zadebiutowała na GPW

Dzisiaj rano na rachunkach inwestycyjnych akcje biotechnologicznej Selvity zamieniły się w Ryvu Therapeutics. Tym samym rozpoczął się oficjalnie proces podziału spółki na część innowacyjną i usługową. W tej chwili akcje Ryvu Therapeutics, spółki biotechnologicznej nastawionej na rozwój własnych projektów zyskuje na wartości 7%, a spółka skupiająca działalność usługową zadebiutuje na GPW 16 października.

Ryvu Therapeutics debiutuje na GPW

Dzisiejsza sesja to pierwszy dzień notowań Ryvu Therapeutics, czyli innowacyjnego pionu działalności spółki Selvita po podziane. Dotychczasowe akcje Selvity zmieniły nazwę oraz ticker, a ich kurs odniesienia jest o 28,13 procent niższy ot kuru akcji zamknięcia spółki Selvita z wczorajszej sesji. W tej chwili kurs akcji spółki zyskuje na wartości 7% przy symbolicznych obrotach.
 

Kurs akcji Ryvu Therapeutics po podziale i przeliczeniu kursu odniesienia

Ryvu Therapeutics akcje

Ryvu Therapeutics, to dotychczasowy segment innowacyjny Selvity. Spółka koncentruje się skupi się na własnych, projektach w obszarze małych cząsteczek o potencjale terapeutycznym w onkologii. To tutaj znajdują się cząsteczki SEL24 oraz SEL120, które znajdują się w pierwszej fazie klinicznej oraz cały early piprline badawczy spółki.

Na stanowisku prezesa pozostaje Paweł Przewięźlikowski. Wraz z nim w kierownictwie spółki znajdzie się wiceprezes i dyrektor naukowy dr Krzysztof Brzózka oraz dr Setareh Shamsili, dyrektor medyczny. Ryvu Therapeutics pozostaje też właścicielem udziałów w spółce Nodthera Ltd. Rozwijającej projekt innowacyjnych inhibitorów inflamasomu.

Po podziale segment innowacji stanie się bardziej przejrzysty dla analityków i inwestorów międzynarodowych specjalizujących się w branży biotechnologicznej. Zarząd zakłada, że łatwiej spółce będzie pozyskać wsparcie dla nowych i już rozwijanych projektów.

Zobacz także: Jak krok po kroku budować w Polsce spółkę z globalnymi aspiracjami – Paweł Przewięźlikowski, Ryvu Therapeutics 

Akcje Selvity usługowej zadebiutują 16 października

Każdy właściciel akcji Selvita, który miał na swoim rachunku akcje 8 października docelowo będzie właścicielem dwóch spółek. Każda akcja Selvity zostanie podzielona na jedną akcję Ryvu Therapeutics i spółki Selvita. W tej chwili akcjonariusze posiadają akcje tej pierwszej.

Według harmonogramu akcje Selvity pojawią się na rachunkach inwestycyjnych pojawią się 11 października, a debiut giełdowy drugiej spółki odbędzie się 16 października. Nowa Selvita to dotychczasowy segment usługowy Selvity S.A. zatrudniający ok. 300 naukowców.

Po podziale będzie kontynuować działalność w ramach odrębnej spółki, która przejęła brand Selvita. Ta część biznesu w zasadniczej części skupia się na wspieraniu firm farmaceutycznych i biotechnologicznych na każdym etapie rozwoju ich projektów. Selvita oferuje pełny przekrój usług, począwszy od modelowania cząsteczek, do testowania gotowych leków w laboratoriach. Wciąż stara się też poszerzać ofertę o nowe zakresy badań przedklinicznych. Kontraktuje też dłuższe, bardziej złożone projekty, w tym tzw. „projekty zintegrowane”.

Na czele zarządu spółki po podziale stanał Bogusław Sieczkowski, dotychczasowy wiceprezes zarządu Selvita S.A. W składzie zarządu pozostali dotychczasowi członkowie zarządu spółki odpowiedzialni za segment usługowy: dr Miłosz Gruca (który w „nowej” Selvicie objał stanowisko wiceprezesa), dr Mirosława Zydroń oraz Edyta Jaworska. Ponadto do zarządu spółki dołączyli Dawid Radziszewski, dyrektor działu prawnego, który będzie bezpośrednio odpowiedzialny za akwizycje oraz Dariusz Kurdas, pełniący funkcję dyrektora finansowego. Co warte zaznaczenia po podziale spółce przypadły akcje bioinformatycznej spółki Ardigen SA.

Zobacz także: "Nie ma innej drogi, żeby efektywnie gonić światową czołówkę niż przejęcia" - Bogusław Sieczkowski prezes Selvita CRO 

Pierwszy biotechnologiczny spin-off na GPW

Podział każdej akcji Selvita na jedną akcję Ryvu Therapeutics i jedną akcję Selvity skoncentrowanej na działalności usługowej to pierwszy biotechnologiczny spinn-of spółki biotechnologicznej na GPW. Po 12 latach działalności spółki obydwa segmenty działalności spółki – innowacyjny i usługowy – są na tyle dojrzałe aby działać niezależnie.

Zobacz także: Selvita podzieliła się na Ryvu Therapeutics i Selvita. Oto jak będzie przebiegał proces dopuszczenia akcji nowej spółki do obrotu

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.