NCBiR włącza się w walkę z koronawirusem. Przeznaczy 200 mln zł na innowacyjne projekty

NCBiR przeznaczy 200 mln zł na dofinansowanie innowacyjnych projektów polskich firm, które będą przeciwdziałać epidemii koronawirusa

NCBiR przeznaczy 200 mln zł dofinansowania na innowacyjne projekty firm przeciwdziałające epidemii koronawirusa. Otwiera się nowe źródło finansowania dla innowacyjnych spółek z GPW.

W naborze wniosków mogą wziąć udział dowolne spółki oraz konsorcja wraz z instytutami naukowymi. Nabór wniosków w ramach szybkiej ścieżki rozpocznie się już 6 maja i potrwa do końca roku. Dofinansowane mogą zostać zarówno projekty technologiczne, medyczne, ale również informatyczne oparte o sztuczną inteligencję.

Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa społeczeństwa, a jego ostatecznym efektem mają być produkty, usługi i technologie, które mogą szybko wejść na rynek.
 


NCBiR chce w ten sposób pomóc w walce z zagrożeniem epidemiologicznym oraz zapobiegać takim wydarzeniom w przyszłości.

Polska biotechnologia naturalnym beneficjentem nowego programu

Notowane na GPW spółki biotechnologiczne mogą być naturalnym beneficjentem przeznaczonych na walkę z koronawirusem środków. Celon Pharma już ogłosiła swoją platformę badań dedykowaną rozwojowi potencjalnych leków i terapii zwalczającej COVID-19.

Zobacz także: Celon Pharma zamierza znaleźć lek na koronawirusa Covid-19 i rozpoczyna nowy program badań

Scope Fluidics poinformowała, że zamierza rozpocząć prace nad zwiększeniem możliwości diagnostycznych swojego urządzenia PCR|ONE o wykrywanie koronawirusa.

- PCR|ONE jest wręcz stworzony do takich zastosowań jak masowe badania np. na lotniskach. W ostatnich dwóch tygodniach odbyliśmy w USA kilkanaście spotkań z przedstawicielami dużych firm diagnostycznych, a także przedstawicielami zagranicznych funduszy specjalizujących się w inwestycjach w sektorze medtech. Wszyscy bez wyjątku dostrzegają ogromny potencjał połączonej szybkości i czułości testu PCR, jaki oferuje platforma PCR|ONE w walce z zagrożeniami takimi, jak koronawirus - mówi prof. Piotr Garstecki, prezes Scope Fluidics.

Spółki wykorzystujące sztuczną inteligencję również mają szansę wciąć udział w konkursie. Spółka technologiczna, DataWalk w pierwszej połowie marca poinformowała w komunikacie, że opracowała rozwiązanie, które może proaktywnie identyfikować supernosicieli i osoby narażone na zarażenie koronawirusem.

Zobacz także: DataWalk twierdzi, że potrafi identyfikować osoby narażone na zarażenie koronawirusem, kurs akcji +31%

Silne wzrosty akcji spółek z branży Life Science

W trakcie dzisiejszej sesji akcje spółek z branży biotechnologicznej i life sciences notują silne wzrosty na GPW i NewConnect. Akcje spółki Selvita i OncoArendi zyskują na wartości ponad 16%. Kurs akcji notowanego na New Connect Scope Fluidics zyskuje 11%, a wycena Celon Pharmy z głównego rynku rośnie o 4,5%. Historyczne maksima notuje też spółka Neuca.

Zobacz także: "W 2020 r. po raz kolejny planujemy wypłacić dywidendę na rekordowym poziomie" - relacja z czatu z prezesem zarządu Grupy NEUCA

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.