Adamed: umowa na rozwój innowacyjnej cząsteczki w neuropsychiatrii z partnerem w USA podpisana

Adamed podpisał umowę na rozwój innowacyjnej cząsteczki w neuropsychiatrii z partnerem z USA

Adamed podpisał umowę na komercjalizację swojej innowacyjnej cząsteczki w neuropsychiatrii. Umowa opiewa na 122 mln USD biodolarów, plus tantiemy od sprzedaży leku. Projekt został skomercjalizowany na etapie przedklinicznej.

Adamed zawarł wyłączną globalną umowę licencyjną z Acadia Pharmaceuticals Inc. Jest to firma ze Stanów Zjednoczonych, zajmująca się rozwojem przełomowych rozwiązań w neuropsychiatrii. Umowa dotyczy dalszych prac rozwojowych nad innowacyjną cząsteczką opracowaną w laboratoriach Adamedu, z potencjałem do wykorzystania w leczeniu zaburzeń psychicznych. Projekt został objęty kilkoma zgłoszeniami patentowymi złożonymi przez Adamed. Cząsteczka od początku została stworzona przez polskich naukowców, a prawa własności intelektualnej wygenerowane dotychczas w trakcie rozwoju cząsteczki pozostaną w Polsce, z uwzględnieniem praw Acadii określonych w umowie. Adamed będzie miał wyłączność na lek na rynku polskim oraz możliwość jego wdrożenia w Polsce oraz w innych częściach Europy.

Zobacz także: IPO Captor Therapeutics rozpocznie się wkrótce. Widzieliśmy jak biofarmaceutyczna spółka przygotowuje się do debiutu na GPW [WIDEO]

Piąta polska spółka, która podpisała umowę na komercjalizację potencjalnego leku

Podpisana przez Adamed umowa to potwierdzenie, że polska biotechnologia rośnie w siłę. Jest to bowiem piąta po Ryvu Therapeutics/Selvita, Mabionie, OncoArendi I Polpharma Biologics umowa na komercjalizację potencjalnego leku podpisana przez polską spółkę. Jednocześnie jest to trzecia spółka, której udało się skomercjalizować innowacyjny projekt.

Wypracowana technologia to efekt wieloletniej współpracy Adamedu z Uniwersytetem Jagiellońskim Collegium Medicum oraz Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. W ramach neuropsychiatrycznej platformy badawczej Adamedu, zespół ekspertów doprowadził innowacyjną cząsteczkę o potencjale do leczenia zaburzeń psychicznych do zaawansowanego etapu rozwoju przedklinicznego.

„Osiągnięcie obecnego etapu rozwoju projektu jest zasługą polskiej myśli naukowej oraz dowodem na skuteczność współpracy pomiędzy nauką i biznesem w Polsce” – mówi dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, współwłaścicielka i Przewodnicząca Rady Nadzorczej Adamed Pharma S.A. - „Prawa własności intelektualnej związane z dotychczasowym rozwojem nowej cząsteczki pozostaną w Polsce, z uwzględnieniem praw Acadia określonych w umowie. Współpracując z ekspertami Acadii, będziemy konsekwentnie wzmacniać nasze kompetencje i budować doświadczenie, podnosząc poziom innowacyjności polskiej medycyny i gospodarki. W Polsce wciąż mamy do czynienia z istotną, niezaspokojoną potrzebą w zakresie leczenia niektórych zaburzeń psychicznych” - dodaje. 

Adamed finansując projekt doprowadził cząsteczkę do zaawansowanego etapu rozwoju przedklinicznego. Acadia dołoży wszelkich starań, aby dokończyć ewaluację przedkliniczną, przeprowadzić molekułę przez cały etap rozwoju klinicznego, aż do dopuszczenia jej do obrotu. Zgodnie z zapisami umowy licencyjnej, Adamed otrzyma wynagrodzenie typu up-front oraz w przyszłości dalsze płatności za osiągnięcie kolejnych etapów realizacji projektu, do łącznej maksymalnej kwoty ok. 122 mln USD, a także będzie uprawniony do opłaty licencyjnej od sprzedaży netto. Pierwsze wpływy uzupełnią źródła finansowania rozbudowy Centrum Produkcyjno-Logistycznego Adamedu w Pabianicach (koszt tej inwestycji wyniesie ponad 300 mln zł w ciągu najbliższych 5 lat). Kolejne środki zostaną przeznaczone na inwestycje w projekty badawczo-rozwojowe Adamedu.

Zobacz także: Polpharma Biologics mogłaby być najwyżej wycenianą spółką biotechnologiczną na giełdzie, gdyby była notowana na GPW

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.