Specjalistyczny fundusz biotechnologiczny z USA zainwestuje w Celon Pharma

Specjalistyczny fundusz biotechnologiczny z USA zainwestuje w Celon Pharma. Wspólnie będą rozwijać i komercjalizować potencjalny lek na depresję dwubiegunową

Specjalistyczny fundusz biotechnologiczny z USA zainwestuje w giełdową Celon Pharma. Polska spółka, wspólnie z amerykańskim partnerem, powoła dedykowany podmiot Novohale Therapeutics do którego wniesie, swoje kluczowe aktywo, w postaci potencjalnego leku na depresję dwubiegunową pod nazwą Falkieri. Partnerstwo zakłada dalszy rozwój projektu w III fazie klinicznej.

Falkieri ma potencjał do tego, aby stać się obiecującą terapią dla pacjentów z oporną na leczenie depresją dwubiegunową. Jest to choroba z bardzo małą liczbą zarejestrowanych opcji terapeutycznych. Falkieri to najbardziej zaawansowany projekt R&D warszawskiej spółki biotechnologicznej, który zakończył z sukcesem drugą fazę badań klinicznych. Trzecia faza badań zostanie przeprowadzona na terenie USA, wspólnie z partnerem Tang Capital, który wesprze polski podmiot kapitałowo, jak również w procesie rozwoju biznesu.

Zobacz także: TikTok biotechnologii. Biosecurity Act i afera związana z Wuxi Apptec może zmienić sektor drug discovery w USA i pozytywnie wpłynąć na polskie spółki

Tang Capital zainwestuje w Celon Pharma i powoła spółkę Novohale Therapeutics

Polska spółka od dłuższego czasu poszukiwała partnera do dalszego rozwoju projektu Falkieri w trzeciej, ostatniej fazie badań klinicznych. Ostatecznie zdecydowała się na nawiązanie współpracy ze specjalistycznym funduszem biotechnologicznym z USA, który wesprze spółkę zarówno finansowo w realizacji badań III fazy, jak również rozwoju biznesu i komercjalizacji projektu.

- Partner jest nastawiony bardzo biznesowo na dalsze i dynamiczne budowanie wartości projektu Falkieri – powiedział w trakcie konferencji CEO Celon Pharma Maciej Wieczorek.

Obie strony porozumienia utworzą nowy podmiot - Novohale Therapeutics, LLC, spółkę z siedzibą w stanie Delaware, USA, która będzie stanowić wspólną własność Celon Pharma i Tang Capital. Kevin Tang będzie prezesem (CEO) Novohale, która będzie nadzorowana przez radę, w której skład wejdą zarówno członkowie z Celon, jak i z Tang Capital.

Kapitał zakładowy Novohale Therapeutics będzie wynosił 30 mln USD. Polska spółka za 80% udziałów do nowo powstałej spółki wniesie 20 mln USD oraz projekt Falkieri. W praktyce polska spółka wniesie jednak do nowej spółki 10 mln USD własnego kapitału, ponieważ 10 mln USD będzie pochodzić ze środków jakie Tang Capital zainwestuje w akcje nowej emisji Celon Pharma.

- Porozumienie przewiduje bezpośrednią inwestycję Tang Capital w Celon Pharma, polegającą na objęciu 2.700.000 akcji nowej emisji w formie subskrypcji prywatnej z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy spółki w zamian za wkład pieniężny o łącznej wysokości 40,5 mln zł (tj. za cenę emisyjną wynoszącą 15 zł za każdą akcję). - czytamy w komunikacie.
 

Kurs akcji Celon Pharma od początku 2021 roku

Celon Pharma (1)
 

Zobacz także: Selvita przejmuje zespół po Pure Biologics i rozpoczyna rozwój usług w obszarze odkrywania leków biologicznych

Dalsze poszukiwanie partnera i budowa wartości

Tang Capital Management nie tylko wnosi kapitał na rozwój projektu Falkieri, ale również know-how biznesowe z amerykańskiego rynku biotechnologicznego. Nowy prezes Novohale Therapeutics i założyciel Tang Capital to inwestor, przedsiębiorca i były prezes kilku spółek biotechnologicznych, które z sukcesem przeprowadziły komercjalizację swoich projektów.

Ten

- Pozyskanie kapitału było dla nas ważne, ale kluczowe było dla nas know-how biznesowe z amerykańskiego rynku biotechnologicznego i pozyskanie wspólnika – mówi Michał Kowalczewski z Celon Pharma odpowiedzialny za zrealizowanie transakcji.

Badanie 3 fazy dla projektu Falkieri w USA rozpocznie się jeszcze w tym roku, a pierwsi pacjenci otrzymają potencjalny lek na depresję dwubiegunową już na jesieni. Tang Capital nie będzie ostatecznym właścicielem projektu, dlatego cały czas Celon Pharma wspólnie z Tang Capital będzie poszukiwać partnerów lub inwestorów. Główną odpowiedzialność za rozwój biznesowy projektu będzie jednak od tej pory odpowiadał amerykański podmiot. Skupi się on tylko i wyłącznie nad rozwojem Falkieri, a Celon Pharma przewiduje, że potencjalne wyjście z tej inwestycji może nastąpić klasyczną transakcją partneringową lub poprzez IPO na rynku Nasdaq.

Polska spółka nie przewiduje kolejnych emisji akcji i w tej chwili skupi się nad dalszym rozwojem swojego portfolio badawczego. Docelowy kapitał wnoszony do Novohale Therapeutics będzie wpłacany stopniowo, dlatego w przypadku szybkiego znalezienia innych inwestorów lub partnera dla spółki, ostateczna wartość inwestycji zarówno Celon Pharma jak i Tang Capital może okazać się niższa od zakładanego.

Zobacz także: Harmonogram badania nad RVU 120 zakłada, że mamy szansę na uzyskanie dwóch dopuszczeń leków w 2026 roku, to by zmieniło charakter Ryvu Therapeutics mówi CEO Paweł Przewięźlikowski

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost