Crowdfunding akcji Ogen SA – badania genetyczne? Czy to jeszcze inwestycja czy już po prostu zakup usługi? | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
12 lut 2019, 06:30

Crowdfunding akcji Ogen SA – badania genetyczne? Czy to jeszcze inwestycja czy już po prostu zakup usługi?

Na zbiórkę społecznościową wśród inwestorów indywidualnych zdecydowała się firma Ogen, opracowująca na zlecenie indywidualne raporty genetyczne. Właśnie trwa jej oferta w formie crowdfundingu. Sprawdziliśmy co oferuje inwestorom i jakie ma plany. Czy warto zainteresować się tą ofertą publiczną akcji?

Informacje o zdrowiu, diecie i predyspozycjach sportowych

„Nasze geny odpowiadają za to jak wyglądamy, jakie mamy predyspozycje zdrowotne, w tym za metabolizm leków – to nasz kod. Wiemy jak go rozszyfrować. Dlatego właśnie wykonuje się badania genetyczne. Problem w tym, że bez interpretacji są bezużyteczne, co to oznacza, że nie jesteśmy w stanie korzystać z najnowszych osiągnięć genetyki” - zachęca w materiałach promocyjnych lek. inż. Aneta Borkowska, dyrektor do spraw B+R Ogen.

Firma Ogen została założona właśnie w tym celu. Tworzy indywidualne raporty genetyczne, czyli ponad 150 stron informacji o diecie, sporcie i zdrowiu klientów. Raporty zawierają informacje o tolerancji laktozy, wrażliwości na kofeinę czy sól, poziomie złego i dobrego cholesterolu we krwi, informacje o predyspozycji do wystąpienia otyłości, cukrzycy itp. Można się też dowiedzieć o ryzyku przebarwień skóry czy też o skuteczności metabolizmu niektórych leków.

„W projekt zaangażowaliśmy kilkadziesiąt osób. Ekspertów w swoich dziedzinach. Współpracujemy nie tylko z lekarzami, ale też z dietetykami, diagnostami i trenerami sportowymi. W rezultacie stworzyliśmy autorski system, który pozwala na szybką i efektywną interpretację danych biomedycznych. Z naszych usług skorzystały setki osób.” - mówi Mateusz Kowalczyk, dyrektor do spraw technologii, Ogen

Warto zaznaczyć, że to co oferuje Ogen to nie jest nowa usługa. Od kilku lat można zamówić testy genetyczne w wielu firmach z Polski i zagranicy. Badania na indywidualne zlecenie są prowadzone pod wieloma kątami. Można sprawdzić swoje pochodzenie, czy nawet odkryć pokrewieństwo z innymi zarejestrowanymi w danej firmie osobami. Niektóre testy podają korelacje genów z prawdopodobieństwem wystąpienia chorób, inne, te znacznie droższe, badają mutacje potencjalnie odpowiedzialne za powstawanie zmian nowotworowych.

Ogen skupia się przede wszystkim na informacjach o diecie, predyspozycjach sportowych oraz podatności na niektóre leki. Na razie nie oferuje badań pod kątem kardiologicznym czy onkologicznym. Za to chwali się szybkością dokonywanych analiz. Wyniki można otrzymać po kilku tygodniach.

„Zapewniamy swoim klientom prosty dostęp do wykonania analizy genetycznej a następnie na podstawie wyników uzyskanych z laboratorium, dostarczamy obszerną interpretację indywidualnego kodu DNA. Eksperci OGEN opracują dla Ciebie Indywidualny Raport Genetyczny z dołączoną Infografiką i ponad 600 tysiącami danych surowych.” - podaje spółka w materiałach promocyjnych

Cel emisji akcji Ogen

Spółka Ogen jest stosunkowo młoda. Powstała dwa lata temu. Wystartowała ze sprzedażą swojej usługi w grudniu 2017 r. Oferuje do 17% udziałów i ma zamiar pozyskać ok 4,2 mln zł. Przekłada się to na wycenę całej spółki w wysokości ok. 24,7 mln zł.

Z pozyskanych środków spółka ma zamiar stworzyć nowe produkty i zaoferować swoje usługi za granicą. W planach jest opracowanie kilku produktów, które będą rozszerzeniem obecnej oferty. Będzie to diagnoza genetycznego ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób onkologicznych, wpływu czynników genetycznych na metabolizm leków i suplementów oraz badanie mikroflory jelit.

Cele inwestycyjne

Ogen podał, że na rozwój wszystkich produktów zamierza przeznaczyć 35% pozyskanych środków. Resztę pochłonie marketing, sprzedaż oraz działalność operacyjna związane z wejściem na nowe rynki Europy Środkowej.

Uwaga: spółka nie podała składu akcjonariatu. Nie wiadomo kto jest właścicielem, ani czy zainwestowały w nią wcześniej fundusze. Takich danych nie ma też w KRS. Nie można więc określić stopnia rozproszenia akcjonariatu po emisji akcji.

Zachęty dla inwestorów czy reklama usługi?

Przyjęło się, że w crowdfundingu udziałowym dodaje się bonusy do zakupionych akcji. Przeważnie są to zniżki na usługi lub produkty wytwarzane przez oferenta. Tak też jest w tym przypadku.

Ogen oferuje hojne prezenty dla nowych akcjonariuszy. Każdy otrzyma rabaty na produkty, a właściwie na jeden obecnie oferowany produkt i na przyszłe produkty, które dopiero powstaną. Wysokość zniżki zależy od ilości zakupionych akcji i, jak informuje spółka, w wielu przypadkach ich wartość przekracza wartość zakupionych akcji.

Tu powstaje pytanie: czy spółka faktycznie potrzebuje pilnie kapitału na dalszy rozwój, czy raczej ofertę crowdfundingową traktuje jako reklamę swojej usługi? Przykładowo, przy zakupie akcji już za 82 zł otrzymamy rabat warty 117 zł. Zaś zakup akcji za minimum 1599 zł, oprócz wielorazowej zniżki 15% ważnej 5 lat (każde skorzystanie to oszczędność ok. 176 zł), oferowana jest też darmowa usługa wykonania raportu genetycznego, którego koszt wynosi 1175 zł. Czyli wartość bonusów jest porównywalna, bądź większa niż cena zakupionego pakietu akcji.

Ponadto, w dokumencie ofertowym jest zawarta informacja, że oferta dojdzie do skutku nawet jeśli spółka pozyska ok. 100 tys. zł, czyli ok. 2% zakładanych środków. Co więcej, Ogen informuje, że w przypadku niepozyskania środków z emisji akcji poradzi sobie bez nich:

„Co jeżeli spółka nie uzbiera wszystkich środków? - Będziemy prowadzili działalność i finansowali jej rozwój z bieżących zysków.” - czytamy w FAQ przygotowanym przez Ogen.

Polityka dywidendowa

Oprócz zniżek i darmowej usługi za zakup akcji, spółka oferuje też „udział w dywidendzie”. W tym momencie znów rodzą się pytania. Czy w takim razie spółka już generuje zyski? Czy dywidenda będzie wypłacona w tym roku? W prezentacji dla inwestorów, ani na stronie spółki nie ma o tym słowa. Jedynie w komentarzach pod ofertą możemy odnaleźć krótkie wyjaśnienie:

„Oczywiście jest to bardzo zasadne pytanie, dlatego uczciwie odpowiem, że na ten moment zamierzamy w pierwszej kolejności inwestować w rozwój wedle tego co Państwu prezentujemy powyżej. Kiedy pojawią się nadwyżki finansowe to wtedy przewidujemy wypłatę dywidendy. (…) Ciężko określić dokładny moment, ale chcielibyśmy, żeby pierwsza dywidenda mogła być wypłacona już w 2020 roku - tłumaczy Zuzanna Połanecka-Purwin, Dyrektor działu prawnego, Ogen.

Możliwości wyjścia z inwestycji

Crowdfunding pozwala na wygodny zakup akcji, lecz nie gwarantuje łatwego ich zbycia, w przeciwieństwie do IPO, czyli ofert zakończonych debiutem na giełdzie. Akcje Ogen, po emisji, nie będą notowane na żadnym rynku. Ich sprzedaż oczywiście będzie możliwa, ale inwestor będzie musiał znaleźć kupca we własnym zakresie.

Zarząd Ogen informuje, że zamierza wejść na giełdę w 2021 roku. Biorąc pod uwagę obecną wycenę, celuje raczej w rynek NewConnect.

Dane finansowe i szanse na rozwój Ogen SA

Spółka nie podała żadnych danych finansowych. Nie wiadomo jakie są jej przychody, koszty i ewentualne zyski. Jedynie wiadomo, że sprzedała do listopada 2018 r. ponad 500 zestawów startowych.

Brak danych finansowych sprawia, że nie możemy określić na jakim etapie jest spółka. Czy już minęła fazę start-upu, czy sprzedaż produktów pokrywa koszty, czy pojawiły się pierwsze zyski? W zamian tego zarząd skupia się na przedstawieniu perspektyw stojących przed spółką.

Spółka Ogen zamierza szybko zaoferować nowe produkty. Szacuje, że już za dwa lata inwestorzy zobaczą efekty jej pracy. To dobra wiadomość, gdyż obecnie spółka posiada tylko jeden produkt, który jest jednorazową usługą. Dopiero jej rozszerzenie o nowe typy badań pozwoli na efektywne skorzystanie z już budowanej bazy klientów.

„W zależności od zebranego kapitału, do końca tego roku zamierzamy wprowadzić od dwóch do pięciu nowych produktów. Chcielibyśmy dotrzeć do kilku tysięcy klientów w 2019 roku a 2020 roku do kilkudziesięciu tysięcy klientów – dodaje Zuzanna Połanecka-Purwin.

Rynek, na którym działa spółka, szybko się rozwija.

„Do 2017 roku w USA badaniom poddało się prawie 5 mln amerykanów. W 2018 roku ta liczba wzrośnie do 12 milionów. To podwojenie się rynku w ciągu jednego roku. W Europie też się tak stanie. Stoimy u progu boomu i jesteśmy jego częścią” - mówi prezes zarządu, Jarosław Purwin

Rynek badań genetycznych

Według raportu „Global Consumer DNA (Genetic) Testing Market - Forecasts from 2018-2023” globalny rynek konsumenckich badań genetycznych potroi swoją wartość do 2023 w porównaniu do stanu na koniec 2017 r. Wpływ na to ma redukcja kosztów i usprawnianie procesów pozyskiwania i sekwencjonowania materiału genetycznego, a także coraz większa wartość wyników testów w procesie profilaktyki i leczenia.

Podsumowując, Ogen zamierza zebrać środki w crowdfundingu na stworzenie nowych produktów i ekspansję zagraniczną. Spółka już teraz oferuje gotowy produkt, czyli usługę stworzenia indywidualnego raportu genetycznego. Nie jest to jednak zupełnie nowa i unikatowa usługa. Następnym krokiem jest rozwinięcie bazy oferowanych usług oraz wyjście na rynki Europy Środkowej. Spółce sprzyja ogólny wzrost zainteresowania badaniami genetycznymi w skali światowej.

Zobacz także: Lista spółek, które zadebiutowały na GPW w 2018 roku 

---

Wszystkie treści zawarte w artykule mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Decyzje inwestycyjne podjęte na ich podstawie podejmowane są na wyłączną odpowiedzialność Użytkownika Serwisu.

Zawarte w artykule dane, opracowania, informacje, analizy zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, są tylko i wyłącznie subiektywnymi opiniami autorów i nie są rekomendacjami zawarcia transakcji w rozumieniu § 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów lub wystawców m. in. nie opierają się na żadnej metodzie wyceny walorów oraz nie określają ryzyka inwestycyjnego, nie zawierają bezpośrednich zaleceń podjęcia określonych działań inwestycyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu art.76 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Zgodnie z powyższym autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w artykule albowiem nie jest intencją Usługodawcy dokonywanie bezpośrednich porad inwestycyjnych.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.