Crowdfunding udziałowy Pora na Pola. Co warto wiedzieć o publicznej ofercie akcji
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
21 sty 2022, 09:07

Crowdfunding udziałowy Pora na Pola. Co warto wiedzieć o publicznej ofercie akcji

Rozpoczęła się crowdfundingowa oferta akcji Pora na Pola. Spółka planuje pozyskać 1,9 mln zł na dalszy rozwój. W planach debiut na NewConnect pod koniec 2023 r.

Pora na Pola to internetowy targ naturalnego jedzenia. Spółka dostarcza do domów klientów w całej Polsce świeże i wyselekcjonowane produkty żywnościowe. Współpracuje z ponad setką dostawców, głównie z polskimi, drobnymi rolnikami i lokalnymi producentami najwyższej jakości żywności.
 

Pora na Pola

Cele emisji akcji

To już czwarta oferta crowdfundingowa Pora na Pola. Łącznie, w poprzednich emisjach, do akcjonariatu dołączyło ponad 1500 inwestorów. W ostatniej emisji akcji spółka pozyskała 2,6 mln zł z przeznaczeniem na zwiększenie częstotliwości dostaw żywności, systemy do precyzyjnego przewidywania koszyków zakupowych i na otwarcie regionalnych hubów logistycznych. Zarząd informuje, że spółka już zrealizowała cele poprzednich emisji co przełożyło się na zwiększenie przychodów i uruchomienie nowych projektów rozwojowych.

Tym razem celami emisji są dalszy rozwój technologii oraz realizacja projektu narzędzia służącego m.in. zapobieganiu stratom i automatyzacji zamówień. Ponadto, pozyskane środki wspomogą dalsze rozszerzanie oferty i kanałów dotarcia do klientów.
 

Cele emisji Pora na Pola

Zobacz także: Pora na Pola planuje pozyskać 1,9 mln zł w czwartej emisji akcji w crowdfundingu udziałowym

Projekt badawczo-rozwojowy

W połowie grudnia 2021 r. spółka otrzymała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego grant w wysokości 1 mln zł na zaprojektowanie i wdrożenie systemu prognozującego zapotrzebowanie konsumentów na regionalne produkty spożywcze od rolników i małych producentów.

„Pora na Pola, w ramach projektu badawczo-rozwojowego, chce stworzyć narzędzie, które ułatwi zarządzanie zakupami u dostawców żywności, a samym rolnikom pomoże zaplanować produkcję. Dzięki temu będzie można przewidzieć, z określonym prawdopodobieństwem, jakie zapotrzebowanie na konkretne produkty będą mieli klienci w danym okresie w przyszłości” - wyjaśniono w komunikacie spółki.

Projekt ten będzie finansowany ze wspomnianego wyżej grantu oraz ze środków z emisji. Za pozyskane w emisji środki będzie można przeprowadzić dwa z trzech etapów całego projektu.

Wyniki finansowe i prognozy

Pora na Pola podała wstępne wyniki za 2021 r. Kontynuuje wzrost przychodów. W poprzednim roku wyniosły one 3 mln zł. Tempo wzrostu przychodów nie było jednak jednakowe w ostatnich latach. Po znaczącym wzroście z 0,4 mln do 2,5 mln (ponad 500%) w 2020 r., spółka wykazała ok. 3 mln zł (+20%) w 2021 r.

„Znaczące różnice we wzrostach przychodów rok do roku w ostatnich dwóch latach wynikają w szczególności z wpływu pandemii. W roku 2020 wzrost w stosunku do 2019 był wyjątkowo duży i wzmocniony efektem obostrzeń, co z kolei spowodowało, że w roku 2021 w stosunku do roku 2020 nastąpiła korekta wzrostu. Sytuacja z pandemią się normuje, więc spodziewamy się, że w następnych latach wartości procentowe wzrostów będą bardziej przewidywalne” – wyjaśnia prezes zarządu i założyciel Pora na Pola, Adrian Piwko.
 

Przychody Pora na Pola


„Z roku na rok zwiększamy nasze przychody. Dziś jesteśmy 7,5 razy więksi niż przed pandemią. Mamy doświadczenie, dzięki któremu możemy stać się liderem internetowej sprzedaży rzemieślniczego jedzenia i zapewnić konsumentom doskonałą obsługę. Tworzymy nieprzeciętny biznes, w którym podstawą jest odpowiedzialność społeczna, ale równolegle chcemy także osiągnąć wzrost wartości dla inwestorów” – dodaje.

Spółka podaje także przewidywania dotyczące dalszego rozwoju. Przychody netto mają osiągnąć wartość 8,8 mln zł w 2022 r., zaś w 2023 r. spółka ma wykazać już 18,1 mln zł. Rentowność na poziomie EBITDA ma być osiągnięta w 2024 r.
 

prognozy przychodów Pora na Pola

Oferta akcji Pora na Pola i plany debiutu na NewConnect

Zapisy w kampanii crowdfundingu udziałowego już się rozpoczęły i potrwają do 17 lutego 2022 r.

Inwestorzy mogą nabyć akcje spółki w cenie 105 zł. Obejmą do 18 240 akcji nowej emisji, co przekłada się na wycenę spółki w wysokości 20,2 mln zł pre money (22,1 post money). W poprzedniej ofercie publicznej kapitalizacja spółki została określona w wysokości 15,8 mln zł pre money (16,4 post money) przy cenie akcji 85 zł.

Oferta prowadzona jest przez platformę Crowdway

Pora na Pola zamierza wejść na rynek NewConnect. Spółka planuje rozpoczęcie notowań na alternatywnej giełdzie pod koniec 2023 r.

Zobacz także: Debiuty, artykuły, analizy IPO w Strefie Inwestorów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.