Debiut Allegro sprawił, że pod względem wartości IPO, GPW jest drugą giełdą w Europie
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
28 paź 2020, 06:15

Debiut Allegro wyniósł GPW na drugie miejsce pod względem IPO na giełdach w Europie

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, dzięki ofercie publicznej Allegro, znalazła się na drugiej pozycji w Europie pod względem aktywności IPO. Rynek ofert pierwotnych zanotował ożywienie w III kwartale 2020 r., ale jeszcze sporo mu brakuje do poprzednich lat. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu PwC „IPO Watch Europe”.

Jedna z największych europejskich ofert pierwotnych miała miejsce na GPW

Na głównym rynku GPW w trzecim kwartale odbyły się dwie oferty publiczne. Największą z nich było IPO Allegro.eu, w którym spółka zaoferowała akcje o wartości 9,2 mld zł. Drugim – oferta Gaming Factory o wartości 21,3 mln zł.

„Za sprawą debiutu Allegro.eu warszawski parkiet wraca na europejskie podium w zakresie aktywności IPO. Warto wspomnieć, że gdy ostatnim razem GPW szturmowała międzynarodowe statystyki debiutów, mieliśmy lata 2009-2010, świat powoli wychodził z kryzysu, a w samym 2010 roku w Polsce miały miejsce IPO PZU, Tauronu czy samej GPW. Oferta Allegro.eu z pewnością zasługuje na miano debiutu dziesięciolecia i oferty, która będzie jeszcze długo stanowiła punkt odniesienia dla innych transakcji. To również pozytywny sygnał dla kolejnych emitentów przygotowujących się do giełdowego debiutu, przede wszystkim z branży technologii, gier video i e-commerce. Przeprowadzona w trzecim kwartale oferta Gaming Factory potwierdza mocną pozycję warszawskiego parkietu jako źródła finansowania emitentów z tej branży, GPW wzbudza przy tym rosnące zainteresowanie nie tylko spółek polskich, ale i producentów gier i deweloperów z innych krajów regionu” – mówi Bartosz Margol, dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

IPO Allegro wyniosło GPW na drugie miejsce pod względem IPO w Europie w III kwartale 2020 r. Jednocześnie oferta w Warszawie znalazła się w pierwszej dziesiątce największych tegorocznych IPO na świecie.

Rynek IPO w III kw. 2020 r. w Europie

rynek IPO w Europie

Źródło: raport PwC „IPO Watch Europe”

W poprzednim kwartale najwięcej środków w ofercie pierwotnej pozyskano w IPO spółki THG Holdings plc. Transakcja przeprowadzona na giełdzie w Londynie miała wartość 2.04 mln euro.

Zobacz także: Drugi duży debiut na GPW. CANAL+ potwierdza plan przeprowadzenia publicznej oferty akcji

Ożywienie na rynku IPO w Europie

Według raportu PwC „IPO Watch Europe” wszystkie przeprowadzone 33 oferty w III kw. 2020 r. osiągnęły łączną wartość 5,9 mld euro. Jest to zdecydowanie lepszy wynik w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku, kiedy na giełdach zadebiutowało 18 spółek z ofertami o wartości 3,9 mld euro.

Kwartalna aktywność na rynku IPO w Europie od 2017 r.

aktywność na rynku IPO

Źródło: raport PwC „IPO Watch Europe”

Ożywienie jest więc widoczne, ale nie możemy jeszcze powiedzieć, że powróciła koniunktura na rynek ofert pierwotnych. Wartość wszystkich 61 tegorocznych ofert przeprowadzonych w pierwszych trzech kwartałach wyniosła 11,3 mld euro. Była to najmniejsza wartość (i ilość) IPO biorąc pod uwagę tylko oferty przeprowadzone w analogicznych trzy kwartalnych okresach od 2015.

Aktywność na rynku IPO w pierwszych trzech kwartałach w latach 2015-2020

aktywność YTD

Źródło: raport PwC „IPO Watch Europe”

Zobacz także: Liczba debiutów giełdowych i IPO w Europie skurczyła się przez epidemię COVID-19 o połowę

Nadzieja na dalszą poprawę w następnych kwartałach

Ożywienie, a właściwie rzecz ujmując: zatrzymanie spadków wartości i ilości IPO daje nadzieję na przyszłość. Przeprowadzone duże oferty, w tym IPO Allegro, pokazały, ze popyt na akcje wśród inwestorów może być bardzo duży. To otwiera drogę innym spółkom, które w poprzednich kwartałach ostrożnie podchodziły do planów ofert pierwotnych.

„Nie ulega wątpliwości, że sytuacja na parkietach w Europie będzie w znaczącym stopniu uzależniona od sytuacji epidemiologicznej, a także warunków geopolitycznych, na które z pewnością wpłyną wyniki planowanych wyborów prezydenckich w USA. Mimo to wydaje się, że napływ nowych transakcji i emitentów, w szczególności z sektorów e-commerce czy technologii, będzie widocznych w kolejnych miesiącach” – podsumowuje Tomasz Konieczny, partner w PwC, lider zespołu ds. rynków kapitałowych.

Zobacz także: Debiuty, IPO, artykuły i informacje na temat ofert publicznych w serwisie Strefa Inwestorów

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.