Pepco rozpoczyna IPO. To będzie największa oferta publiczna na GPW w tym roku
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
05 maj 2021, 11:03

Pepco Group rozpoczyna IPO. To może być największa oferta publiczna na GPW w tym roku

Pepco Group rozpoczyna ofertę publiczną akcji. Zapisy w transzy inwestorów indywidualnych ruszają już jutro, 6 maja i potrwają do 13 maja, do godz. 17:00. Będzie to prawdopodobnie największe tegoroczne IPO na GPW.

Oferta publiczna obejmie akcje już istniejące o łączniej wartości do 4,7 mld zł (1 mld euro). Spółka zastrzega sobie możliwość zwiększenia oferty do maksymalnej wartości 5,4 mld zł. Pepco Group nie planuje emisji nowych akcji i tym samym nie pozyska dodatkowego finansowania. Cena maksymalna dla inwestorów indywidualnych została ustanowiona na poziomie 46 zł za akcję, co przekłada się na implikowaną uśrednioną wartość Pepco Group w wysokości 24,15 mld zł.

Pepco Group zarządza wiodącą europejską wieloformatową siecią wielobranżowych sklepów dyskontowych. Posiada 3246 sklepów pod markami PEPCO, Poundland i Dealz. Obecna jest w 16 krajach. Miesięcznie obsługuje ponad 50 milionów klientów i zatrudnia ok. 37 tys. pracowników.

Największa z sieci, PEPCO jest obecna w Europie Środkowo-Wschodniej. Oferuje w cenach dyskontowych ubrania, artykuły wyposażenia wnętrz, zabawki i produkty sezonowe. Od 1990 r. do grupy Pepco dołączyła też sieć Poundland/Dealz, która działa w modelu zakupów impulsowych artykułów spożywczych, ogólnego przeznaczenia, sezonowych i artykułów pierwszej potrzeby sprzedawanych w formule cen jednorodnych. Poundland oferuje przede wszystkim produkty pierwszej potrzeby, ubrania i inne artykuły detaliczne. Sklepy Dealz skupiają się na ofercie artykułów szybkozbywalnych ogólnego przeznaczenia oraz artykułów pierwszej potrzeby.

Ponadto w skład Grupy Pepco wchodzi również spółka PGS zajmująca się zaopatrzeniem sklepów Grupy w towary.
 

Sieci Pepco


„Dowiedliśmy historycznie, że potrafimy zapewnić wzrost prowadzonej działalności i czekamy na możliwość zaprezentowania się jako atrakcyjna inwestycja dla inwestorów instytucjonalnych, a w Polsce również dla inwestorów indywidualnych.” - mówi Andy Bond, Dyrektor Generalny (CEO) Pepco Group.

W roku obrotowym zakończonym 30 września 2020 r., przychody Pepco Group wzrosły do 3,5 mld euro. Celem spółki jest osiągnięcie wyniku EBITDA przekraczającego 1 miliard euro w ciągu 5-7 lat. W tym celu Pepco ma zamiar rozwijać sieć sklepów. Planowane jest zwiększenie ponad trzykrotne liczby sklepów, posiadanych i zarządzanych przez grupę. W ostatnich lata Grupa Pepco otwierała ponad 300 sklepów netto rocznie.

Zobacz także: Pepco Group otwiera pierwsze sklepy PEPCO w Hiszpanii

Oferta akcji Pepco Group

Zapisy w transzy inwestorów indywidualnych ruszają już w czwartek, 6 maja i potrwają do 13 maja do godziny 17:00. Inwestorzy indywidualni będą mogli wziąć udział w ofercie zapisując się na akcje w cenie maksymalnej tj. 46 zł za akcję. Inwestorom indywidualnym zostanie zaoferowanych do 5% łącznej liczby akcji oferowanych.

Zapisy będą możliwe przez konsorcjum detaliczne, w skład którego wchodzą domy maklerskie na terenie Polski. Lista członków konsorcjum udostępniona zostanie przed rozpoczęciem zapisów na stronie internetowej www.pepcogroup.eu/investors

Oferta publiczna obejmie nie więcej niż 102.718.447 akcji, które stanowią do 17,9% kapitału zakładowego Pepco Group. Akcje oferowane są przez akcjonariuszy sprzedających, do których należą członkowie kadry zarządzającej Pepco Group i Pepco Holdco Limited tj. podmiot kontrolowany przez koncern detaliczny z Republiki Południowej Afryki Steinhoff.

W transzy inwestorów instytucjonalnych widełki cenowe oferowanych akcji zostały ustanowione od 38 zł do 46 zł za akcję. Implikowana wartość spółki mieści się więc w przedziale od 21,85 mld zł do 26,45 mld zł (4,8 - 5,8 mld euro).

Pepco zastrzega sobie prawo do zwiększenia oferty akcji do maksymalnego poziomu 118.126.214 akcji. Jeśli miałoby to miejsce, wartość oferty zwiększy się do maksymalnej wartości 5,4 mld zł.

Prospekt emisyjny został już opublikowany i dostępny jest na stronie spółki: https://www.pepcogroup.eu/investors/

„Publikacja naszego prospektu to kolejny ważny krok w kierunku wprowadzenia Pepco Group na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Działamy w bardzo atrakcyjnym sektorze dyskontów detalicznych i jesteśmy pewni, że wszystkie nasze marki, tak bardzo lubiane przez klientów, mają przed sobą znaczący potencjał wzrostu. Grupa ma jasno przyjętą strategię, zakładającą zwiększenie w perspektywie długoterminowej liczby sklepów PEPCO i Dealz w całej Europie o ponad 8000” - dodaje Andy Bond.

Po zakończeniu budowy księgi popytu zostanie ogłoszona cena ostateczna. Nastąpi to 14 maja. Spółka liczy na debiut na głównym rynku GPW w dniu 26 maja lub zbliżonym terminie.
 

Harmonogram oferty Pepco Group

TerminEtap
5-13 maja 2021 r.Budowa Księgi Popytu wśród Inwestorów Instytucjonalnych
6-13 maja 2021 (do godz. 17:00 czasu obowiązującego w Warszawie)Przyjmowanie zapisów Inwestorów Indywidualnych
14 maja 2021 r. (lub w zbliżonym terminie)Publikacja Ceny Akcji Oferowanych i ostatecznej liczby Akcji Oferowanych poszczególnym kategoriom inwestorów
14-18 maja 2021 r.Przyjmowanie zapisów Inwestorów Instytucjonalnych
21 maja 2021 r. (albo w zbliżonym terminie)Zapisanie akcji na rachunkach inwestycyjnych Inwestorów Indywidualnych
25 maja 2021 r.Przewidywany termin zapisania akcji na rachunkach inwestycyjnych Inwestorów Instytucjonalnych
26 maja 2021 r. (albo w zbliżonym terminie)Przewidywany Dzień Rozpoczęcia Notowań na GPW

Zobacz także: Pepco planuje debiut na GPW. To może być największe IPO na giełdzie w tym roku

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.