DESA ogłasza plany oferty publicznej i debiutu na głównym rynku GPW
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
29 lis 2021, 11:14

DESA ogłasza plany oferty publicznej i debiutu na głównym rynku GPW

DESA, działająca na szybko rosnącym polskim rynku sztuki, ogłosiła zamiar przeprowadzenia IPO. Spółka planuje debiut na głównym rynku GPW. Będzie pierwszym podmiotem notowanym na warszawskiej giełdzie ze swojego sektora.

Grupa DESA prowadzi, poprzez spółkę DESA Unicum, dom aukcyjny oferujący pośrednictwo w sprzedaży dzieł sztuki, antyków i przedmiotów kolekcjonerskich oraz umożliwia krótko- i długoterminowe inwestowanie w dzieła sztuki i obiekty kolekcjonerskie.

DESA Unicum jest liderem wśród domów aukcyjnych w Polsce. Jego udział w obrotach wynosi 51,6%. Jednocześnie DESA Unicum na koniec 2020 r. była była 8. domem aukcyjnym w Europe i 13. na świecie.

„Chcemy by DESA Unicum uzyskała w perspektywie najbliższych lat pozycję jednego z pięciu największych domów aukcyjnych w Europie pod względem obrotów. Zamierzamy kontynuować szybki wzrost organiczny oraz rozwijać działalność poza granicami Polski, poprzez akwizycje podmiotów o profilu działalności zbliżonym do Grupy” - mówi Juliusz Windorbski, prezes zarządu DESA.

Oferta publiczna DESA i debiut na GPW

W planowanym IPO będą zaoferowane akcje nowej emisji. Spółka zamierza pozyskać 85-95 mln zł z przeznaczeniem na realizację strategii rozwoju. Wpływy z oferty publicznej zostaną przeznaczone przede wszystkim przejęcia podmiotów mających wiodącą pozycję na rynku handlu dziełami sztuki w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Ponadto w ofercie publicznej będą zaoferowane akcje już istniejące należące do głównych akcjonariuszy spółki.

Nowi akcjonariusze będą mogli objąć ponad 25% wszystkich akcji spółki. Główny akcjonariusz i prezes zarządu Juliusz Windorbski utrzyma po IPO pakiet kontrolny akcji.

„Ogłoszony dziś zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej akcji jest kamieniem milowym w historii Spółki – pozyskanie środków z IPO pozwoli nam na przyspieszenie realizacji strategii rozwoju i wykorzystanie możliwości jakie stwarza rosnący rynek obrotu dziełami sztuki w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej” – podsumowuje Juliusz Windorbski.

DESA zamierza zadebiutować na głównym rynku GPW. Prospekt emisyjny wciąż czeka na zatwierdzenie w Komisji Nadzoru Finansowego.

Zobacz także: Debiuty, artykuły, analizy IPO w Strefie Inwestorów

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.