16 spółek, spółek których debiut na GPW może nastąpić w 2022 roku
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
19 sty 2022, 07:00

16 spółek, które mogą zadebiutować na GPW w 2022 roku

Po niezbyt udanym dla debiutantów okresie ostatnich miesięcy, znów widać pozytywne sygnały dla rynku IPO. W Komisji Nadzoru Finansowego trwają prace na finalizacją kilkunastu prospektów emisyjnych. Część z oczekujących na zatwierdzenie spółek ma sporą szansę na debiut w najbliższych miesiącach.

Na głównym parkiecie GPW może pojawić się 16 nowych spółek. W tym 7 spółek będzie nowymi podmiotami notowanymi na warszawskiej giełdzie, a pozostałe zmienią rynek notowań z NewConnect na parkiet podstawowy.

Zobacz także: Akcje spółek które przeprowadziły IPO w drugiej połowie 2021 mocno odbijają. Inwestowanie w debiuty w 2022 r. w końcu wróci do normy

7 spółek z pierwszą ofertą publiczną

Aż siedem podmiotów może w niedalekiej przyszłości rozpocząć IPO i po raz pierwszy zadebiutować na giełdzie.

Transition Technologies MS

Najbliżej debiutu jest Transition Technologies MS. Spółka zapowiedziała w grudniu chęć jak najszybszego rozpoczęcia oferty publicznej. Prace nad zatwierdzeniem prospektu w KNF są na bardzo zaawansowanym etapie.

Transition Technologies MS jest dostawcą outsourcingu IT dla światowych firm. Jest spółką córką Grupy Transition Technologies - jednego z największych w Polsce podmiotów w tej branży. Jej specjalizacja to dostarczanie outsorcingu i świadczenie usług IT w modelu tzw. managed services (usługi zarządzane).

„TTMS wdraża najnowocześniejsze i najbardziej pożądane rozwiązania światowych liderów IT, między innymi związane z transformacją cyfrową w obszarze sprzedaży i marketingu online, przetwarzaniem w chmurze czy bezpieczeństwem informacji. W ramach świadczenia usług na rzecz klientów Spółka korzysta z zaawansowanych rozwiązań obejmujących m.in. platformę Salesforce, platformę Adobe Experience Manager czy rozwiązania chmurowe Microsoft.” - podaje spółka.

W ramach IPO zostanie przeprowadzona oferta nowych akcji. Transition Technologies zamierza przeznaczyć pozyskane środki na przyspieszenie rozwoju. Spółka stawia na wzrost głównie poprzez selektywne akwizycje zagranicznych podmiotów z branży IT.

Zobacz także: Transition Technologies MS, dostawca outsourcingu IT, zapowiada ofertę publiczną i debiut na GPW

DESA SA

Także DESA SA, jak i poprzednia spółka, jest bliska debiutu na GPW i także ona zapowiedziała już rychłą ofertę publiczną.

DESA SA prowadzi znany dom aukcyjny DESA Unicum, poprzez który oferuje pośrednictwo w sprzedaży dzieł sztuki, antyków i przedmiotów kolekcjonerskich. Druga spółka zależna Keil Art zajmuje się inwestycyjnym zakupem dzieł sztuki oraz obiektów kolekcjonerskich z zamiarem ich przyszłej sprzedaży, zapewniając stałą możliwość organizowania częstych aukcji, nawet w przypadku spadku podaży dzieł sztuki na rynku.

„Chcemy by DESA Unicum uzyskała w perspektywie najbliższych lat pozycję jednego z pięciu największych domów aukcyjnych w Europie pod względem obrotów. Zamierzamy kontynuować szybki wzrost organiczny oraz rozwijać działalność poza granicami Polski, poprzez akwizycje podmiotów o profilu działalności zbliżonym do Grupy” - mówi Juliusz Windorbski, prezes zarządu DESA SA.

Spółka zamierza przeprowadzić emisję akcji. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na przejęcia podmiotów mających wiodącą pozycję na rynku handlu dziełami sztuki z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W ofercie publicznej zostanie także zaoferowana część akcji należąca do głównych akcjonariuszy.

Zobacz także: DESA ogłasza plany oferty publicznej i debiutu na głównym rynku GPW

Metalkas

W lipcu Metalkas złożył prospekt do KNF. Spółka jest obecnie liderem w produkcji regałów metalowych w Europie i największy producentem drabin w Polsce. Jest też jednym z największych w kraju producentem mebli metalowych i sejfów. Metalkas jest obecny na 32 rynkach świata. Ofertę kieruje do dużych sieci marketów budowlanych, supermarketów i dyskontów.

Spółka zamierza podwoić moce produkcyjne w ciągu najbliższych pięciu lat.

"Aby zrealizować ten cel planujemy dalszą rozbudowę mocy produkcyjnych, wejście na kolejne rynki zagraniczne oraz rozwój kanałów sprzedaży online. Plan przeprowadzenia oferty publicznej akcji i debiutu na warszawskiej giełdzie, jest naturalnym krokiem w dalszym, globalnym rozwoju naszej firmy" - powiedział prezes spółki Jacek Grzenia.

Vortex Energy

Wciąż czeka na zatwierdzenie złożony w sierpniu prospekt emisyjny Vortex Energy.

Holding Vortex Energy działa na rynku OZE od 18 lat. Świadczy usługi realizacji i rozwoju farm fotowoltaicznych i parków wiatrowych na terenie Polski. Debiut giełdowy zapowiada na I kwartał br.

„Do tej pory Grupa zrealizowała w Polsce i Niemczech projekty fotowoltaiczne i wiatrowe o łącznej mocy ponad 425 MW. Mamy gotowe do budowy projekty o łącznej mocy około 154 MW. Jestem przekonany, że oferta publiczna i wejście na GPW pozwolą nam zdynamizować realizację strategii rozwoju, której głównym celem jest dalsze umacnianie pozycji rynkowej” – mówi Maciej Pepliński, prezes zarządu Vortex Energy.

Oferteo

Właściciel platformy Oferteo.pl czeka na zatwierdzenie prospektu emisyjnego. Spółka jest liderem w kraju w sektorze usług online na żądanie. Jej platforma łączy specjalistów gotowych do realizacji zleceń z osobami i firmami poszukującymi wykonawców. Platforma działa od 2008 r. Największy udział w obrotach mają usługi budowlane, remontowe oraz prace wykończeniowe.

„Planujemy dalszą ekspansję w innych segmentach o wysokim potencjale wzrostu, takich jak finanse, prawo, transport czy usługi dla domu (m.in. naprawy, sprzątanie). Działaniom tym towarzyszyć będzie intensywna budowa wizerunku Oferteo.pl jako sprawnie działającej platformy internetowej, dzięki której można wygodnie i bezpiecznie zakupić potrzebne usługi lub produkty – mówi Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.

Na razie spółka nie podaje szczegółów IPO. Liczy na szybki debiut na głównym rynku GPW.

Zobacz także: Oferteo z branży e-commerce złożyło prospekt emisyjny i zamierza zadebiutować na giełdzie

3LP

3LP to spółka córka notowanej na GPW grupy TIM. Zamierza szybko rozpocząć samodzielną przygodę z giełdą. 3LP oferuje kompleksowe i zautomatyzowane usługi fulfillmentu dla firm z branży e-commerce.

„3LP dostarcza kompleksowe rozwiązania logistyczne end-to-end średnim i dużym przedsiębiorstwom wspierając ich rozwój i ekspansję w kanale e-commerce. Spółka przejmuje całościową obsługę zamówień od klienta: od magazynowania, przez pakowanie i wysyłkę, aż po obsługę zwrotów i reklamacji, działając w oparciu o zarządzane powierzchnie magazynowe, systemy zarządzania i systemy informatyczne oraz zasoby ludzkie” – wyjaśnia prezes zarządu Maciej Posadzy.

Spółka zamierza pozyskać środki na przyspieszenie rozwoju m.in. na automatyzację procesów w nowej hali produkcyjnej. W emisji publicznej zostaną zaoferowane wyłącznie akcje nowej emisji. Debiut planowany jest na I kwartał 2022 r. Ostateczny termin zależeć będzie od postępu prac prowadzących do zatwierdzenia prospektu w KNF.

Zobacz także: Debiut 3LP na GPW pozwoli spółce pozyskać kapitał na rozwój i uwolni wartość akcji, które posiada TIM – Krzysztof Folta CEO TIM

Event Horizon

W grudniu do KNF trafił prospekt niezależnego producenta i wydawcy gier kategorii premium, Event Horizon. Deweloper znany jest z wydanej w 2017 r. Tower of Time - gry typu RPG . Do tej pory spółka sprzedała ponad 200 tys. egzemplarzy tytułu.

„Gdyński developer specjalizuje się w produkcji ambitnych, złożonych gier z bogatą warstwą narracyjną, angażujących graczy emocjonalnie i intelektualnie. To tytuły z segmentu AA i AA+, które jakością dorównują produkcjom wysokobudżetowym” – podaje spółka w komunikacie.

Debiut na głównym rynku GPW planowany jest jeszcze w pierwszej połowie 2022 r.

9 spółek z NewConnect przechodzących na GPW

Do powyższej listy dołączmy też 9 spółek notowanych na NewConnect, które mogą niedługo przenieść się na główny parkiet.

Bardzo blisko finalizacji przejścia na główny rynek są BioMaxima oraz SpyroSoft. Pod koniec grudnia Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekty obu spółek. Możemy więc spodziewać się debiutu już w najbliższych tygodniach.

Prospekt emisyjny MedApp czeka na zatwierdzenie w KNF już od lipca 2020 r. Prace trwają i są na zaawansowanym etapie. Spółka zapowiadała zmianę rynku już w III kwartale poprzedniego roku. Możemy więc liczyć, że niedługo MedApp zaskoczy nas informacją o finalizacji przejścia na główny rynek.

W październiku 2021 r. złożył prospekt do KNF Pointpack z branży logistycznej. Spółka liczy, że debiut na głównym rynku pozwoli jej pozyskać do akcjonariatu nowe TFI i wesprze plany ekspansji zagranicznej.

Niedawni debiutanci na rynku NewConnect także złożyli już prospekty do KNF. Genomtec, który zadebiutował w marcu 2021 r., rozpoczął procedurę przejścia na główny rynek. Podobnie październikowy debiutant Creotech Instruments pod koniec grudnia złożył dokumenty do komisji. Ich procedury zatwierdzenia prospektów rozpoczęły się przed kilkoma tygodniami, więc i na finał poczekamy pewnie jeszcze kilka miesięcy.

W ostatnich miesiącach kolejne trzy spółki złożył prospekty w KNF. W listopadzie Scope Fluidics rozwijający system PCR/ONE i BarterOMIC, rozpoczął procedurę przejścia - złożył prospekt w KNF. Z kolei w grudniu do komisji trafił prospekt Hub.Tech (d. Boruta-Zachem) skupiającego się na rozwoju innowacyjnych rozwiązań biotechnologicznych. Także w grudniu trafiły do KNF dokumenty SimFabric – dewelopera gier. Spółka zapowiada szybkie przejście na główny rynek bez emisji akcji.

Z pewnością w 2022 r. pojawi się znacznie więcej spółek chętnych do zadebiutowania na głównym rynku GPW. Także dość pokaźna grupa spółek z NewConnect w ostatnich miesiącach zapowiadała zmianę rynku. Czekajmy więc na złożenie kolejnych prospektów do KNF. Okazji do inwestycji w IPO na pewno więc nie zabraknie w 2022 r.

Zobacz także: Debiuty, artykuły, analizy IPO w Strefie Inwestorów

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.