10 książek, których lekturę inwestorom poleca Nassim Nicolas Taleb
Przewidywanie i modelowanie giełdowych krachów, natura i przepływ informacji, wpływ inwestowania na ciało człowieka – książki o takiej tematyce poleca inwestorom znany ekonomista i inwestor Nassim Nicolas Taleb, autor „Czarnego łabędzia”.
Nassim Nicolas Taleb. Chyba każdy, kto interesuje się inwestowaniem - na poziomie choćby średniozaawansowanym - zna to nazwisko. Tak, to ten od „Czarnego łabędzia”, „Antykruchości” czy „Ślepego trafu”.
Taleb jest ekonomistą, filozofem, wykładowcą Uniwersytetu Nowojorskiego. W przeszłości pracował jako trader. Jest magistrem nauk przyrodniczych i doktorem zarządzania. W swoich pracach i książkach skupia się na zagadnieniach prawdopodobieństwa, przypadkowości i niepewności, szczególnie w kontekście działania ludzi i instytucji na rynku finansowym.
Ostatnio na blogu Acquirer’s Multiple pokazała się lista 17 książek, które Taleb polecał w przeszłości inwestorom. Polecał na łamach swoich artykułów i książek, a także w ramach publicznych wystąpień (wywiadów, wykładów). Uważamy, że to niezwykle ciekawa i nieoczywista lista, postanowiliśmy więc ją Wam przybliżyć. Wykreśliliśmy z tej listy powieści oraz niektóre publikacje stricte naukowe, więc pozycji jest mniej niż 17, dokładnie 10.
“Seeking Wisdom: From Darwin to Munger”, Peter Bevelin
“Człowiek, który nie naprawia błędu, popełnia kolejny” – powiedział Konfucjusz. Książka publicysty Petera Bevelina, który zafascynował się klarownością myśli inwestora Charliego Mungera, jest po prostu zbiorem mądrych cytatów ze znanych ludzi i rozważań nad tymi cytatami. Co ciekawe, ten misz masz – od Konfucjusza, przez Beniamina Franklina i Charlesa Darwina, do Warrena Buffetta i Charliego Munger – jest całkiem strawny.
“Why Stock Markets Crash: Critical Events in Complex Financial Systems” Didier Sornette
Jeśli ktoś taki jak Didier Sornette bierze się za napisanie książki o przyczynach krachów giełdowych, musi powstać dzieło frapujące. Jest to profesor geofizyki na UCLA, profesor finansów na Swiss Finance Institute, który w swojej publikacji połączył wiedzę z różnych dziedzin. I z dość dużym animuszem przekonywał, że „zapalniki” uruchamiające giełdowe krachy zaczynają działać często nie kilka tygodni, ale kilka miesięcy czy lat przed wybuchem kryzysu.
“A Guide to Econometrics”, Peter Kennedy
Biblia ekonometrii. Dla hardkorowców.
“The (Mis)behavior of Markets”, Benoit B. Mandelbrot i Richard L. Hudson
Książka tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Gwiazda matematyki Benoit B. Mandelbrot przekonuje, że rynki finansowe są o wiele bardziej niestabilne i pełne ryzyka, niż powszechnie się o nich sądzi.
“Statistical Models: Theory and Practice”, David A. Freedman
Zdaniem Taleba, jedna z najbardziej przystępnych książek o modelach statystycznych, jakie ukazały się po angielsku.
“Information: The New Language of Science”, Hans Christian von Baeyer
Czym jest informacja? Jak powstaje? Jak się przemieszcza? Jaki ma wpływ na rzeczywistość? Jak wiadomo, w świecie inwestowania informacje są na wagę złota, więc i ta pozycja jest obowiązkowa. Dobrze, że o niej informujemy.
“The Hour Between Dog and Wolf: Risk-taking, Gut Feelings and the Biology of Boom and Bust”, John Coates
Były trader z Wall Street został neurobiologiem i napisał ksiażkę o tym, jak handel na rynkach wpływa na ludzki organizm. Ostrzeżenie dla wszystkich, którzy chcą się zająć day-tradingiem. Czy pieniądze są warte nerwicy, depresji i innych chorób?
“The Kelly Capital Growth Investment Criterion: Theory and Practice”, Leonard C. MacLean, Edward O. Thorp i William T. Ziemba
Kryterium Kelly'ego to matematyczny wzór wyznaczający optymalną stawkę zakładu w taki sposób, aby zmaksymalizować wzrost kapitału przy jednoczesnej mocnej kontroli ryzyka. Chcesz wiedzieć wszystko na temat tego systemu? Przeczytaj polecaną przez Taleba książkę.
“Modelling Extremal Events: For Insurance and Finance”, Paul Embrechts i Claudia Kluppelberg
Chcesz nauczyć się tworzenia modeli wydarzeń ekstremalnych, takich jak wielkie giełdowe krachy? Uważnie przestudiuj tę książkę, najlepiej dwukrotnie (bo za pierwszym razem twój mózg może nie poradzić sobie z nawałem danych, grafik i wykresów).
“The Paradox of Choice”, Barry Schwartz
Wszystko jest zmianą. Życie składa się z wyborów. Wszyscy znają te wyświechtane powiedzonka. Problem w tym, że one są prawdziwe. A ciągła zmiana i ciągłe wybory źle wpływają na nasze życie, na zdrowie fizyczne i psychiczne, a nawet na... wyniki inwestycyjne. Jak wyswobodzić się z reżimu podejmowania decyzji, stać się bardziej efektywnym i bardziej cieszyć się życiem – o tym jest książka znanego profesora psychologii. Pamiętajcie: mniej często oznacza lepiej.
Teraz już wiecie, co będziecie robili w długie jesienne i zimowe wieczory? Chyba nie musimy dodawać, że do tej listy trzeba dołączyć także najważniejsze książki samego Taleba, czyli „Czarnego łabędzia”, „Antykruchość” i „Ślepy traf”?