Oto książki, których lekturę Nassim Nicolas Taleb poleca inwestorom
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
26 paź 2018, 06:45

10 książek, których lekturę inwestorom poleca Nassim Nicolas Taleb


Przewidywanie i modelowanie giełdowych krachów, natura i przepływ informacji, wpływ inwestowania na ciało człowieka – książki o takiej tematyce poleca inwestorom znany ekonomista i inwestor Nassim Nicolas Taleb, autor „Czarnego łabędzia”.


Nassim Nicolas Taleb. Chyba każdy, kto interesuje się inwestowaniem - na poziomie choćby średniozaawansowanym - zna to nazwisko. Tak, to ten od „Czarnego łabędzia”, „Antykruchości” czy „Ślepego trafu”.

Taleb jest ekonomistą, filozofem, wykładowcą Uniwersytetu Nowojorskiego. W przeszłości pracował jako trader. Jest magistrem nauk przyrodniczych i doktorem zarządzania. W swoich pracach i książkach skupia się na zagadnieniach prawdopodobieństwa, przypadkowości i niepewności, szczególnie w kontekście działania ludzi i instytucji na rynku finansowym.

Ostatnio na blogu Acquirer’s Multiple pokazała się lista 17 książek, które Taleb polecał w przeszłości inwestorom. Polecał na łamach swoich artykułów i książek, a także w ramach publicznych wystąpień (wywiadów, wykładów). Uważamy, że to niezwykle ciekawa i nieoczywista lista, postanowiliśmy więc ją Wam przybliżyć. Wykreśliliśmy z tej listy powieści oraz niektóre publikacje stricte naukowe, więc pozycji jest mniej niż 17, dokładnie 10.

“Seeking Wisdom: From Darwin to Munger”, Peter Bevelin

“Człowiek, który nie naprawia błędu, popełnia kolejny” – powiedział Konfucjusz. Książka publicysty Petera Bevelina, który zafascynował się klarownością myśli inwestora Charliego Mungera, jest po prostu zbiorem mądrych cytatów ze znanych ludzi i rozważań nad tymi cytatami. Co ciekawe, ten misz masz – od Konfucjusza, przez Beniamina Franklina i Charlesa Darwina, do Warrena Buffetta i Charliego Munger – jest całkiem strawny.
 

1

“Why Stock Markets Crash: Critical Events in Complex Financial Systems” Didier Sornette

Jeśli ktoś taki jak Didier Sornette bierze się za napisanie książki o przyczynach krachów giełdowych, musi powstać dzieło frapujące. Jest to profesor geofizyki na UCLA, profesor finansów na Swiss Finance Institute, który w swojej publikacji połączył wiedzę z różnych dziedzin. I z dość dużym animuszem przekonywał, że „zapalniki” uruchamiające giełdowe krachy zaczynają działać często nie kilka tygodni, ale kilka miesięcy czy lat przed wybuchem kryzysu.
 

2

“A Guide to Econometrics”, Peter Kennedy

Biblia ekonometrii. Dla hardkorowców.
 

3

“The (Mis)behavior of Markets”, Benoit B. Mandelbrot i Richard L. Hudson

Książka tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Gwiazda matematyki Benoit B. Mandelbrot przekonuje, że rynki finansowe są o wiele bardziej niestabilne i pełne ryzyka, niż powszechnie się o nich sądzi.
 

4

“Statistical Models: Theory and Practice”, David A. Freedman

Zdaniem Taleba, jedna z najbardziej przystępnych książek o modelach statystycznych, jakie ukazały się po angielsku.
 

5

“Information: The New Language of Science”, Hans Christian von Baeyer

Czym jest informacja? Jak powstaje? Jak się przemieszcza? Jaki ma wpływ na rzeczywistość? Jak wiadomo, w świecie inwestowania informacje są na wagę złota, więc i ta pozycja jest obowiązkowa. Dobrze, że o niej informujemy.

6

“The Hour Between Dog and Wolf: Risk-taking, Gut Feelings and the Biology of Boom and Bust”, John Coates

Były trader z Wall Street został neurobiologiem i napisał ksiażkę o tym, jak handel na rynkach wpływa na ludzki organizm. Ostrzeżenie dla wszystkich, którzy chcą się zająć day-tradingiem. Czy pieniądze są warte nerwicy, depresji i innych chorób?

7

“The Kelly Capital Growth Investment Criterion: Theory and Practice”, Leonard C. MacLean, Edward O. Thorp i William T. Ziemba

Kryterium Kelly'ego to matematyczny wzór wyznaczający optymalną stawkę zakładu w taki sposób, aby zmaksymalizować wzrost kapitału przy jednoczesnej mocnej kontroli ryzyka. Chcesz wiedzieć wszystko na temat tego systemu? Przeczytaj polecaną przez Taleba książkę.

8

“Modelling Extremal Events: For Insurance and Finance”, Paul Embrechts i Claudia Kluppelberg

Chcesz nauczyć się tworzenia modeli wydarzeń ekstremalnych, takich jak wielkie giełdowe krachy? Uważnie przestudiuj tę książkę, najlepiej dwukrotnie (bo za pierwszym razem twój mózg może nie poradzić sobie z nawałem danych, grafik i wykresów).

9

“The Paradox of Choice”, Barry Schwartz

Wszystko jest zmianą. Życie składa się z wyborów. Wszyscy znają te wyświechtane powiedzonka. Problem w tym, że one są prawdziwe. A ciągła zmiana i ciągłe wybory źle wpływają na nasze życie, na zdrowie fizyczne i psychiczne, a nawet na... wyniki inwestycyjne. Jak wyswobodzić się z reżimu podejmowania decyzji, stać się bardziej efektywnym i bardziej cieszyć się życiem – o tym jest książka znanego profesora psychologii. Pamiętajcie: mniej często oznacza lepiej.

10

Teraz już wiecie, co będziecie robili w długie jesienne i zimowe wieczory? Chyba nie musimy dodawać, że do tej listy trzeba dołączyć także najważniejsze książki samego Taleba, czyli „Czarnego łabędzia”, „Antykruchość” i „Ślepy traf”?

Zobacz także: Warren Buffett i jego książki. Co poleca przeczytać legendarny inwestor

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.