Polskie gry na konsole nowej generacji PS5 i Xbox Series X
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
17 lut 2020, 06:15

Polskie gry na konsole nowej generacji. Które spółki przygotowują portfolio na premierę PS5 i Xbox Series X?

Konsole nowej generacji będą mieć premierę jeszcze w tym roku. Spółki CI Games oraz Bloober już szykują portfolio gier na kolejne urządzenia.

Pojawia się coraz więcej informacji na temat PlayStation 5 oraz Xbox Series X. Premiera nowych konsol jest zapowiadana na koniec 2020 roku, w trakcie okresu świątecznego. Polskie spółki już szykują produkcje, które będą dostępne na kolejną generację urządzeń. Trafić ma na nie flagowy projekt spółki Bloober Team, czyli gra Medium.
 

konsole nowej generacji

Zobacz także: Najbardziej wyczekiwane polskie gry na Steama w 2020 roku

Gry na konsole nowej generacji od spółek z GPW

Największą spółka gamingową na warszawskim parkiecie jest CD PROJEKT. Od 2012 roku pracuje nad grą Cyberpunk 2077, która zostanie wydana we wrześniu w wersji na PC oraz konsole PlayStation 4 i Xbox One. A co z urządzeniami nowej generacji?

CD PROJEKT nie wyklucza wydania Cyberpunka na nowe konsole, jednak na pewno nie zrobi tego w dniu ich premiery. Jak na razie spółka szlifuje swój najważniejszy tytuł oraz pracuje nad wersją multiplayer gry. Może właśnie tryb dla kilku graczy będzie już dostępny na PS5 i Xbox X?

„Pod koniec tego roku planowane są debiuty konsol nowej generacji i wydaje mi się, że CD Projekt chciałby najpierw sprzedać grę na stare konsole, a później wypuścić wersję na nową generację – tak jak miało to miejsce np. w przypadku 'GTA V'. Często te same osoby kupują drugi raz tę samą grę na nową generację konsol” - powiedział Tomasz Rodak, analityk DM BOŚ.

Zobacz także: Drugi tytuł AAA nad którym pracuje CD PROJEKT to multiplayer do Cyberpunk 2077

Po CD PROJEKT, mamy PlayWay, który w tym roku stawia wydawanie najważniejszych tytułów na konsole. Jak na razie portowanie odbywa się na PlayStation 4 oraz Xbox One, a najbliższą premierę będzie mieć House Flipper – 27/28 lutego.

Jednym z najbardziej wyczekiwanych tytułów spółki jest Bum Simulator, gdzie gracz wciela się w rolę… bezdomnego. Już wiadomo, że wersja tej gry pojawi się na konsole nowej generacji, prawdopodobnie w 2021 roku. Portowaniem zajmie się SONKA, spółka zależna od PlayWaya.
 

Bum Simulator


11 bit studios na razie nie zdradza szczegółów swoich planów wydawniczych. Wiemy jedynie, że warszawskie studio pracuje obecnie nad trzema produkcjami – Projekt 8, 9 i 10. Nie znamy dat premier ani urządzeń, na które będą przeznaczone.

„11 bit studios pracuje obecnie nad trzema nowymi tytułami własnymi o roboczych (kodowych) nazwach: „Projekt 8” (jest w fazie produkcyjnej) oraz „Projektem 9” i „Projektem 10”, które są w fazie koncepcyjnej (wstępnej) – mówi Dariusz Wolak, IR Manager 11 bit studios - W przypadku żadnego z wymienionych tytułów nie składaliśmy deklaracji, na którą generację konsol będą one dedykowane. Na obecnym etapie prac, szczególnie w przypadku „Projektu 9” i „Projektu 10” mamy jeszcze dużo czasu z podejmowaniem decyzji na ten temat” - dodaje.

Dlatego fani gier od 11 bit będą musieli poczekać na ich tytuły na konsole nowej generacji. Jak na razie pozostaje Frostpunk na konsole PS4 i Xbox One, a już niedługo w wersji mobilnej.

Zobacz także: 11 bit studios ma umowę na produkcję gry "Frostpunk" na urządzenia mobilne

Kolejnym graczem na GPW jest CI Games, twórca produkcji z serii Sniper. Do tej pory powstały 4 części tego tytułu, a spółka planuje kontynuować wydawanie gier z tej serii. Już pracuje nad projektem o roboczej nazwie Tactical Shooter 2, który może mieć premierę jeszcze pod koniec 2020 roku.

Spółka pracuje również nad innym tytułem. Mowa o drugiej części Lords of the Fallen. W zeszłym roku CI Games musiało wstrzymać prace nad produkcję, ze względu na ograniczenie linii kredytowej przez mBank. Teraz prezes spółki, Marek Tymiński zapowiada wznowienie prac nad tytułem.

„Chcemy, aby obie marki, zarówno SGW jak i LotF, ukazały się na nowej generacji konsol. Już dziś nad tym pracujemy” - powiedział Strefie Inwestorów Marek Tymiński.

Spółki z NewConnect również czekają na nowe konsole

Również studia gamingowe z rynku alternatywnego przygotowują się na premiery konsol nowej generacji. Należy do nich Bloober Team, który zapowiedział premierę jednego z największych tytułów na ten rok. Mowa o projekcie Medium, który ma zostać wydany w IV kwartale 2020 roku, czyli wtedy kiedy i nowe konsole.

Projekt Medium ma być jednym z największych tytułów krakowskiej spółki, który jako pierwszy będzie przeznaczony na konsole nowej generacji. Bloober pracuje również nad projektem Black, jednak na razie nie podaje listy urządzeń, na które będzie wydana gra.

Zobacz także: Bloober Team pracuje nad grami z nowego portfolio, zmienia strategię i planuje przejście na GPW

Kolejną spółką jest Forever Entertainment, lider na rynku gier przeznaczonych na konsole Nintendo Switch. Jednak to nie oznacza, że gdyńskie studio ogranicza się do jednego urządzenia. W swojej działalności skupia się na produkcji remaków znanych tytułów, a w najbliższym czasie zostanie wydany pierwszy z nich – Panzer Dragoon: Remake.

Spółka już w zeszłym roku poinformowała, że uzyskała licencje na wydanie dwóch części Panzer Dragoon: Remake na konsole nowej generacji. W przygotowaniu już jest też kolejny remake, tym razem będzie to The House of the Dead.
 

Panzer Dragoon Remake

Zobacz także: Akcje Forever Entertainment na historycznych maksimach przed premierą Panzer Dragoon: Remake

Portowanie gier na konsole nowej generacji zapowiedziała już SONKA. Pierwszym z tytułów, nad którym pracuje jest wcześniej wspomniany Bum Simulator od PlayWaya. Oczywiście, jeszcze przed premierą nowych urządzeń, spółka będzie portować najważniejsze tytuły Grupy na PS4 oraz Xbox One. Wyspecjalizowana w portowaniu spółka z grupy PlayWay na pewno nie będzie narzekać na brak pracy.

Zobacz także: SONKA będzie zarabiać na portowaniu gier Grupy PlayWay na konsole nowej generacji

Nie tylko spółki z giełdowego parkietu…

Do premiery konsol nowej generacji szykuje się również spółka spoza giełdy, która może odnieść ogromny sukces. Jest nią studio People Can Fly, które na koniec 2020 roku zapowiedziało premierę gry Outriders. Tytuł ukaże się zarówno na konsole nowej generacji jak i obecne urządzenia.

Co ciekawe, gra znalazła się ostatnio na okładce gamingowego magazynu, Game Informer. Spółka zapowiada, że będzie rozwijać swój tytuł Outriders, nie wykluczając kolejnych produkcji z tej serii.
 


Polskie spółki gamingowe już szykują się do premier nowych konsol, jednak gracze mogą nie być tak zadowoleni… a to ze względu na ich prawdopodobną cenę, która jest szacowana na blisko 500 USD.

Zobacz także: „PlayWay zrobił dla polskiego gamingu więcej niż CD PROJEKT” - rozmowa z Maciejem Miąsikiem z Pixel Crow

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.