Najważniejsze premiery polskich gier w ostatnim kwartale 2020 roku
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
28 wrz 2020, 06:30

Zima na polskim rynku gier będzie naprawdę gorąca. Najważniejsze premiery są zaplanowane na ostatni kwartał 2020 roku

Ostatni kwartał zapowiada się wyśmienicie na rynku gier. Na graczy nie tylko czekają konsole nowej generacji, ale również premiery największych polskich tytułów.

Już w listopadzie na półkach sklepowych pojawią się konsole nowej generacji. Najpierw będzie to nowy xBox (10 listopada), a kilka dni później PlayStation 5 (12 listopada w wybranych państwach, 19 listopada w Polsce). Ostatnio ruszyła przedsprzedaż nowych urządzeń i widać ogromne zainteresowanie, bo… zabrakło w magazynach konsol!

Dlatego końcówka 2020 roku może zrekompensować inwestorom oraz graczom początek roku i wybuch epidemii koronawirusa. W ostatnim kwartale czekają nas ważne premiery polskich tytułów tj. Cyberpunk 2077 od CD PROJEKT, Outriders od People Can Fly czy The Medium od Bloober Team. Wybraliśmy najważniejsze – według nas - premiery polskich tytułów zaplanowane na koniec 2020 roku.

Zobacz także: Szykuje się gorąca jesień i zima w polskim gamingu. 8 spółek z GPW, które przygotowują premiery mocnych tytułów

Cyberpunk 2077 razem z konsolą PlayStation 5

Cyberpunka naprawdę nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to najbardziej wyczekiwana gra, nie tylko w Polsce, ale również na zagranicznych rynkach. Na Steamie niezmiennie króluje na 1. miejscu Top Wishlists. Po dwóch zmianach daty premiery jedno jest pewne: w Cyberpunka zagramy już 19 listopada.

Oczekiwania rynku w stosunku do gry są ogromne. Flagowy tytuł CD PROJEKT powstaje już od kilku lat, a zarówno inwestorzy jak i gracze liczą na produkcję na najwyższym poziomie. Warszawska spółka od czerwca prezentuje ekskluzywne materiały dotyczące produkcji podczas specjalnie dedykowanego eventu Night City Wire.

Choć wiele osób spodziewało się, że 19 listopad może być nierealną datą premiery, to CD PROJEKT rozwiał wszelkie wątpliwości. Cyberpunk 2077 w dniu debiutu będzie dostępny w wersji na PC oraz konsole Xbox One i PlayStation 4. W tym samym dniu na rynku będą już dostępne konsole nowej generacji, jednak na ten moment spółka szykuje darmowego patcha do gry. To oznacza, że osoby, które będą posiadać wersję Cyberpunka na poprzednią edycję konsol, będą mogły zagrać w nią na nowym sprzęcie. Jednak pełna, dopracowana wersja na Xbox Series X oraz PlayStation 5 zostanie zaprezentowana dopiero w przyszłym roku.

Zobacz także: Premiera konsol PlayStation 5 po premierze Konsol Xbox, ale w dniu premiery Cyberpunk 2077

Premiera Outriders oraz debiut People Can Fly na GPW

Studio People Can Fly to jedno z niewielu na polskim rynku specjalizujących się w produkcjach gier AAA. Outriders jest ich flagowym tytułem, jednak - w odróżnieniu od Cyberpunka - gra zostanie wydana przez zewnętrznego wydawcę. Będzie to Square Enix, który odpowiada ostatnio za takie premiery, jak Marvel’s Avengers.

Wciąż nie znamy dokładnej daty premiery gry, jednak na Steamie widnieje informacja, że będzie to okres świąteczny 2020 roku. Tytuł jest już dostępny w przedpsrzedaży. Outriders będzie od razu dostępny zarówno na PC, jak i na dwie wersje konsol – tych starszych oraz najnowszych. Gra będzie osadzona w uniwersum science-fiction, a co więcej będzie przeznaczona dla 1-3 graczy.

People Can Fly nie tylko przygotowuje się do premiery flagowego tytułu. Spółka zamierza zadebiutować na głównym rynku GPW. Na początku września studio złożyło prospekt emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego. Tym samym, na warszawskiej giełdzie pojawi się druga największa polska spółka gamingowa, zaraz po CD PROJEKT.

Zobacz także: People Can Fly planuje debiut na GPW. Polski producent gier AAA złożył prospekt emisyjny do KNF

Cyberpunkowy Ghostrunner

Ghostrunner od studia One More Level znajduje się już w pierwszej 10. Top Wishlists platformy Steam. Z dnia na dzień pnie się w górę, a jej data premiery została ustalona na 27 października. Nie bez powodu premiera odbędzie się tuż przed Cyberpunkiem, o czym wspominał już Piotr Żygadło, prezes All in! Games (czyli spółki, która jest współwydawcą gry, drugim wydawcą jest 505 Games).

Gra ta - po raz pierwszy pokazana na ubiegłorocznym Gamescomie - została osadzona w cyberpunkowym świecie. Będzie to ekstremalny horror przedstawiony z perspektywy pierwszej osoby. Na Steamie można już zakupić tytuł w przedsprzedaży, a w dodatku w promocyjnej cenie. Liczba oczekujących graczy wynosi aktualnie ponad 600 tys. osób!

„W dniach po ogłoszeniu daty premiery na PlayStation 4, Xbox One i PC obserwowaliśmy niezwykły wzrost zainteresowania grą, a reakcja graczy oraz branży przerosła nasze oczekiwania. Przekroczyliśmy już poziom ponad 600 tys. osób, które zapisały ten tytuł na swojej Liście Życzeń na Steam. Nasza gra stała się 8. najbardziej oczekiwaną grą na świecie. Wierzymy, że ten trend się utrzyma i cieszymy się, że gracze doceniają pracę studia One More Level, 3D Realms i Slipgate Ironworks” – powiedział Piotr Żygadło, prezes All in! Games.

Dzięki ogromnej popularności tytułu, zdecydowano, że oprócz wersji na konsole oraz PC, zostanie wydana również na Nintendo Switch.

Zobacz także: Ghostrunner pnie się na wishliście platformy Steam. Premiera gry od One More Level już za miesiąc

Horrory od krakowskiego Bloobera

Krakowska spółka Bloober Team w IV kwartale przygotowuje dwa projekty dla miłośników horrorów. Pierwszym z nich jest dotychczas największa produkcja w historii studia, czyli The Medium. Gra jest jedną z najbardziej wyczekiwanych na konsole Xbox Series X, a rozgrywka zostanie przedstawiona jednocześnie na dwóch ekranach.

„The Medium jest największą światową produkcją z gatunku psychological horror, która ukaże się w tym roku. Dotychczasowe efekty prac wzbudziły uznanie branży i umocniły naszą pozycję na rynku. Rezultaty widzimy już teraz, chociażby w postaci podpisanej niedawno umowy z Epic Games w zakresie niestandardowej licencji na użycie Unreal Engine. Nie zwalniamy jednak kroku i liczymy, że w najbliższych tygodniach będziemy mogli poinformować o kolejnych sukcesach negocjacyjnych” – mówi Piotr Babieno, prezes Bloober Team.

Druga produkcja, która również będzie mieć premierę dokładnie 10 listopada jest Observer: System Redux. Bloober Team powrócił do tytułu wydanego w 2017 roku i zaprezentuje odświeżoną wersję tytułu. Gracz ponownie przeniesie się do roku 1984, gdzie wcieli się w rolę detektywa, który hakuje umysły innych.

Zobacz także: Bloober Team w końcu pokazał, że może mieć zyski, nawet bez premiery tytułu

Produkcje od PlayWaya

Fani symulatorów w IV kwartale również znajdą coś dla siebie. A to wszystko od grupy PlayWay, która jest specjalistą w tym gatunku gier. Aktualnie w kalendarzu premier znajduje się ponad 130 pozycji. Wśród nich jest kilka ważnych tytułów na ostatnie miesiące 2020 roku:

  • Junkyard Simulator,
  • Bum Simulator,
  • I am Your President.

Wśród nich najlepiej budującą się wishlistą wyróżnia się tytuł Bum Simulator. Już niebawem poznamy dokładną datę premiery produkcji. Jednak Krzysztof Kostowski, prezes PlayWay podkreślił ostatnio, że wiele ważnych premier odbędzie się już na początku 2021 roku. Mowa m.in. o Mr Prepper czy Builders of Egypt.

Zobacz także: Aktualna sytuacja oraz plany rozwoju Grupy PlayWay – czat inwestorski z prezesem zarządu, Krzysztofem Kostowskim

Kolejny Sniper w natarciu

Niecały rok temu CI Games wydało grę Sniper Ghost Warrior Contracts. Za sprawą odniesionego sukcesu przez grę – sprzedano do tej pory 700 tys. egzemplarzy - spółka zdecydowała się na kontynuację produkcji i już pracuję nad drugą częścią. Na ten moment prezes spółki, Marek Tymiński mówi, że premiera Sniper Ghost Warrior Contracts odbędzie się jeszcze w grudniu lub przy gorszym scenariuszu, na początku 2021 roku.

CI Games opublikowało w połowie września pierwszy trailer gry, który pokazuje jak precyzyjne strzały będzie można oddawać w kolejnej części. Tym razem gracz przeniesie się w region Bliskiego Wschodu.

„Dobrze wiemy, że odległy dystans strzałów snajperskich jest tym co budzi duże zainteresowanie wśród graczy. Dotychczas żadna gra snajperska na konsole i PC nie oferowała kampanii z tak dalekimi zasięgami. To duży krok naprzód nie tylko dla naszej serii, ale również dla gatunku gier snajperskich” – mówi Marek Tymiński.

Jeszcze jeden horror, tym razem od Movie Games

2020 rok, mimo pandemii, należy do Movie Games. Najpierw sukces Drug Dealer Simulator, a później kolejne spółki w portfelu warszawskiej grupy. Movie Games szykuje się jeszcze do premiery horroru, Lust from Beyond. Pierwotnie gra miała się ukazać w tym miesiącu, jednak data została przesunięta na IV kwartał ze względu na m.in. wydłużenie prac nad prologiem.

Aktualna wishlista Lust from Beyond wynosi 130 tys. użytkowników. Produkcja jest kontynuacją horroru wydanego w 2018 roku – Lust for Darkness. Gra jest utrzymana w klimacie okultyzmu oraz erotyzmu. W zeszłym roku przeprowadzono zbiórkę crowdfundingową na Kickstarterze, dzięki czemu Movie Games pozyskało aż 90 tys. CAD.

„Lust from Beyond to kontynuacja Lust from Darkness, a więc gry o ugruntowanej już pozycji, dostępnej również na coraz większej liczbie konsol. Lust From Beyond' ma już niemal dwa razy większą wishlistę niż The Beast Inside, a do premiery powinna być wyższa trzy razy. Warto również przypomnieć, że budżet Lust from Beyond jest ponad dwa razy niższy, w tym częściowo spłacony środkami pozyskanymi w ramach bardzo udanej kampanii na portalu Kickstarter” - oceniał prezes Movie Games w wywiadzie dla PAP Biznes.

Kalendarz premier jeszcze na IV kwartał jest naprawdę ogromny, dlatego zdecydowaliśmy się wyróżnić największe tytuły, które wzbudzają zainteresowanie zarówno graczy, jak i inwestorów. Na warszawskiej giełdzie mamy już kilkadziesiąt spółek gamingowych, a do tego grona dołączy zapewne kolejne kilkadziesiąt w najbliższych kwartałach.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.