Najważniejsze premiery gier 2020 roku od spółek notowanych na NewConnect - podsumowanie
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
21 gru 2020, 06:30

Najważniejsze premiery gier 2020 roku od spółek notowanych na NewConnect. Wśród faworytów Green Hell oraz Drug Dealer Simulator

Spółek z branży gier na NewConnect zdecydowanie nie brakuje. Podsumowujemy najważniejsze premiery gier od producentów z rynku alternatywnego.

Na NewConnect jest już notowanych kilkadziesiąt spółek specjalizujących się w produkcji gier. Co więcej, lista przyszłych debiutantów jest równie długa. W tym roku można wyróżnić kilka spółek notowanych na rynku alternatywnym, których gry zapadły w pamięci. Należą do nich na pewno One More Level z Ghostrunnerem czy Movie Games z Drug Dealer Simulator.

Będzie to artykuł, w którym pierwszy raz od dłuższego czasu nie pojawi się Cyberpunk 2077! W ubiegłym tygodniu opublikowaliśmy materiał z premierami gier od spółek z Głównego Rynku GPW. Dzisiaj przedstawiamy zestawienie najważniejszych gier wydanych w 2020 roku od spółek z NewConnect. Na liście nie zostały uwzględnione firmy, które dopiero szykują się do debiutu. 

Zobacz także: Podsumowanie roku na polskim rynku gier. Cyberpunk 2077 i Ghostrunner to największe tegoroczne debiuty

Bloober Team: Observer System Redux

Największą premiera od Bloobera w tym roku miało być tytuł The Medium, nad którym prace trwają już kilka lat. Data debiutu była ustalona na 10 grudnia. Jednak po przełożeniu przez CD PROJEKT premiery Cyberpunka na ten sam dzień, krakowska spółka zdecydowała się o przesunięciu. Dlatego największa gra Bloobera ukaże się dopiero w styczniu 2021 roku.

Na ten rok Bloober miał zaplanowaną jeszcze jedną premierą, dedykowaną specjalnie pod konsole nowej generacji. 10 listopada na konsoli Xbox Series X oraz PC zadebiutowała odświeżona wersja Observera pod nazwą Observer: System Redux. Dwa dni później gra trafiła również na konsolę PlayStation 5. Tytuł od Bloobera ma 89% pozytywnych ocen na Steamie.

Creepy Jar: Green Hell

Green Hell to flagowa i jedyna produkcja studia Creepy Jar. Co prawda symulator amazońskiej dżungli miał premierę w 2019 roku, jednak w kwietniu br. udostępniono tryb kooperacyjny. Okazał się on strzałem w dziesiątkę. Po kwietniowej premierze wystrzelił również kurs akcji Creepy Jar w górę. W ciągu roku notowania spółki wzrosły o blisko 450%.

Według aktualnych danych do tej pory sprzedano już 1,5 mln kopii gry. Wishlista przekroczyła 1 mln użytkowników. Creepy Jar już przygotowuje dodatek zatytułowany The Spirits of Amazonia. Green Hell jest na razie dostępny w wersji na PC, a od niedawna również na Nintendo Switch. W przyszłym roku gra zadebiutuje na konsolach. Ponadto, spółka Incuvo przygotowuje port tytułu na wirtualną rzeczywistość. Green Hell na platformie Steam otrzymał już około 20 tys. ocen, z czego 86% z nich jest pozytywnych.

Green Hell

Carbon Studio: The Wizards Dark Times

Carbon Studio to specjaliści od gier w wirtualnej rzeczywistości. Spółka do tej pory jest znana z serii tytułów The Wizards. W czerwcu br. udostępniono kolejną produkcję The Wizards Dark Times. Gra jak na razie jest dostępna na PC VR, Oculus Rift oraz HTC Vive. Carbon Studio już przygotowuje premierę tej części na gogle Oculus Quest.

Gliwicka spółka w 2021 roku planuje dalej rozwijać tytuł The Wizards Dark Times. Jeszcze w wakacje informowano, że do tej pory wszystkie gry z serii sprzedały się w nakładzie ponad 150 tys. kopii. Gra na platformie Steam otrzymała jedynie około 180 recenzji, a 81% graczy poleca polską produkcję.

Oprócz rozwoju serii The Wizards, Carbon Studio w swoim portfolio ma tytuł Warhammer Tempestfall. Będzie to zdecydowanie największa produkcja w historii studia. Powstaje on we współpracy z brytyjską firmą Games Workshop.

Zobacz także: „W tym momencie priorytetem są nasze flagowe produkcje - Warhammer Tempestfall oraz The Wizards Dark Times na platformę Oculus Quest” - relacja z czatu z członkiem zarządu Carbon Studio

Duality Games: Barn Finders

Duality Games to niedawny debiutant rynku NewConnect. Spółka weszła na warszawską giełdę we wrześniu, natomiast w czerwcu wydała grę Barn Finders. Ten nietypowy tytuł, w którym gracz musi znajdować cenne przedmioty ukryte w stodołach, okazał się hitem. Na ten moment gra otrzymała już ponad 2 tys. ocen na Steamie. 84% z nich jest pozytywna. W I kwartale 2021 roku ukaże się DLC do Barn Finders – Amerykan Dream.

„Koszty produkcji i marketingu zwróciły się w zaledwie 72 godziny od premiery, a sama gra trafiła na trzecie miejsce listy Global Top Sellers platformy Steam. Już przed premierą widzieliśmy duże zainteresowanie tytułem, Barn Finders znalazła się na Steam Global Top Wishlist, a ponieważ większość naszej wishlisty zbudowaliśmy w niecałe 4 miesiące przed publikacją gry, jej responsywność była bardzo wysoka” – mówił w wywiadzie dla Strefy Inwestorów Tomasz Strzałkowski, prezes Duality Games.

Barn Finders

Barn Finders to nie jedyna premiera od Duality Games. W połowie października ukazała się gra Accident stworzona wspólnie z Glob Games Studio. Gracz wciela się w rolę dziennikarza, który bada sprawa dawnych wypadków samochodowych. Na razie tytuł jest dostępny w formule wczesnego dostępu. Pełna wersja powinna zadebiutować jeszcze w I kwartale 2021 roku.

ECC Games: DRIFT21

Na początku maja br. we wczesnym dostępie zadebiutowała gra DRIFT21 od ECC Games. Wydawcą tytułu jest włoska spółka 505 Games, do której należy również wydanie słynnej produkcji Asseto Corsa. Pierwsze opinie graczy na platformie Steam nie były najlepsze, jednak ECC Games od kilku miesięcy szlifuje tytuł.

Na Steamie tytuł od ECC Games ma aktualnie ponad 760 ocen, z czego 71% jest pozytywnych. Jednak w ostatnich 30 dniach DRIFT21 zbiera coraz lepsze opinii – z blisko 70 komentarzy, aż 94% z nich jest dobra. Na początku grudnia udostępniono graczom pierwszą wersję trybu multiplayer, który również będzie jeszcze szlifowany.

„Od chwili debiutu DRIFT21 w Early Access naszym założeniem było budowanie relacji i ścisłej współpracy ze społecznością skupioną wokół simracingu. Dzięki uwagom i sugestiom przekazywanym przez forum gry, kanały społecznościowe oraz w bezpośredniej komunikacji, mogliśmy dopracowywać grę tak, aby spełniała ona oczekiwania wirtualnych drifterów. Szybko zaczęła się także budować prężna społeczność wokół samego tytułu. To właśnie z nią konsultujemy zmiany, a także prowadzimy beta testy nowości, które później trafiają do wszystkich posiadaczy DRIFT21” - komentuje Piotr Wątrucki, prezes ECC Games. „Zbliżamy się do zakończenia głównych prac nad pełną wersją gry. Wprowadzony ostatnio tryb multiplayer jest kolejnym krokiem milowym dla DRIFT21, na który czekało bardzo wielu graczy. Nie ustają prace nad dodaniem nowych elementów tj. samochody, silniki, tory i tryby rozgrywki. Zespół nieustannie dąży też do ulepszania elementów związanych z samą rozgrywką, skupiając się m.in. na modelu jazdy i wydajności” - dodaje.

Zobacz także: ECC Games kończy prace nad pełną wersją gry DRIFT21 i szykuje się do emisji akcji

Forever Entertainment: Panzer Dragoon: Remake

W ubiegłym roku Forever Entertainment poszerzyło swoją działalność o produkcję remaków. Pierwszym z nich był Panzer Dragoon: Remake. Gdyńska spółka „reaktywowała” kultowego smoka z lat 90. W tym roku odbyły się już 4 premiery tego tytułu. Pierwsza z nich miała miejsce 26 marca i w trybie „shadow drop” udostępniono grę na konsole Nintendo Switch. Wersja na PC ukazała się 25 września.

Wersje konsolowe miały premierę najpóźniej. 28 września Panzer Dragoon: Remake zadebiutowała na PlayStation 4, a dopiero 11 grudnia na konsoli Xbox One. Spółka już przygotowuje się do premiery kolejnych remaków.

„Aktualnie pracujemy nad następującymi grami, które można śmiało dodać do tej kategorii: Panzer Dragoon II Zwei: Remak, The House of The Dead: Remake, The House of The Dead 2: Remake, Shadowgate 2 i Fear Effect: Reinvented” – zapowiadał Zbigniew Dębicki podczas czatu inwestorskiego.

Panzer Dragoon Remake

Jujubee: Realpolitiks II

Miesiąc temu na Steamie zadebiutowała we wczesnym dostępie druga część Realpolitiks od studia Jujubee. Spółka zdecydowała się powrócić do produkcji gier strategicznych. Wydana w 2017 roku pierwsza część Realpolitiks była hitem sprzedażowym Jujubee. Jednak na razie najnowsza wersja nie cieszy się dużą popularnością. Do tej pory na platformie Steam wystawiono jedynie 160 opinii, a tylko 61% z nich jest pozytywnych.

Gracze zarzucają twórcom gry, że gra nie jest odpowiednio zoptymalizowana, a tym samym niegrywalna. Realpolitiks II ma wyjść z wczesnego dostępu w I kwartale 2021 roku. Warto wspomnieć, że prace nad grą trwają od 2017 roku. Spółka dodatkowo rozwija narzędzie zwiększające efektywność produkcji gier strategicznych.

Realpolitiks II to nie jedyna, tegoroczna premiera od spółki Jujubee. Pod koniec maja studio wydało grę COVID: The Outbreak. Tytuł nawiązuje do wybuchu pandemii COVID-19. 

Zobacz także: Realpolitiks II trafi do graczy już jutro. To najważniejsza premiera gry Jujubee od czasu Kursk

Klabater: Crossroads Inn Anniversary Edition

Minął rok od premiery produkcji własnej Klabatera – Crossroads Inn. Spółka zdecydowała się na wydanie nowej, rocznicowej wersji swojego tytułu. Odbiór graczy na platformie Steam jest mieszany. Z ponad 2,3 tys. opinii, jedynie 62% z nich jest pozytywna. Wśród ocen można znaleźć zarzuty, że produkcja jest pełna błędów co uniemożliwia rozgrywkę.

Spółka prowadzi również działalność wydawniczą. W tym roku zadebiutowało kilka tytułów – This is the Zodiac Speaking od Punch Punk Games oraz Help Will Come Tomorrow od Arclight Creations.

Movie Games: Drug Dealer Simulator

Kontrowersyjny temat dla Movie Games okazał się hitem. Premiera Drug Dealer Simulator odbyła się 16 kwietnia. Kilkanaście dni później symulator dilera narkotyków sprzedał się w nakładzie 100 tys. egzemplarzy. Natomiast koszty produkcji zwróciły się w zaledwie dobę od premiery. Symulator nadal cieszy się popularnością na Steamie – tylko w ciągu ostatnich 30 dni przybyło blisko 800 ocen. Aż 92% z nich jest pozytywnych.

Na razie gra jest dostępna jedynie w wersji na PC. W I półroczu 2021 spółka zależna Movie Games wyda tytuł w wersji mobilnej. Planowany jest również port gry na wirtualną rzeczywistość.

Drug Dealer Simulator

One More Level: Ghostrunner

O Ghostrunnerze pisaliśmy już przy okazji premier gier od spółek notowanych na głównym rynku. Wydawcą tytułu jest spółka All in! Games wspólnie z włoską firmą, 505 Games. Natomiast producentem gry jest One More Level. Gra zadebiutowała na rynku pod koniec października, a według oficjalnych danych do 31 października sprzedano ponad 185 tys. egzemplarzy.

Ghostrunner okazał się sukcesem – na portalu Metacritic gra otrzymała 81 pkt na 10. Na Steamie jest już ponad 13 tys. recenzji, z czego 91% jest pozytywnych. One More Level nie spoczywa na laurach i już przygotowuje DLC, które zostanie wydane w 2021 roku.

„Będziemy wspierać Ghostrunnera przez 12 miesięcy od premiery. Będzie się to odbywać w modelu hybrydowym. Zaoferujemy sporo darmowych aktualizacji do gry, chcemy aby gracze czuli że warto wracać do naszego tytułu. Będzie to miało miejsce w kluczowych okresach roku. Model hybrydowy zakłada również na płatne elementy, opcjonalne kosmetyczne dodatki nie wpływające w żaden sposób na balans rozrywki” – zapowiadał Szymon Bryła, prezes One More Level.

Co więcej, twórcy gry zostali nominowani do Paszportów Polityki w kategorii „Kultura cyfrowa”.

Zobacz także: „Część graczy z pewnością traktuje Ghostrunner jako smakowitą przystawkę przed daniem głównym, czyli grą Cyberpunk 2077” – Szymon Bryła, One More Level

Ovid Works: Metamorphosis

Metamorphosis to flagowy tytuł Ovid Works, spółki która zadebiutowała w tym roku na rynku alternatywnym. Gra oparta o twórczość Franza Kafki ukazała się 12 sierpnia. Jej odbiór na Steamie nie był najlepszy. Gracze narzekali, że całą rozgrywkę można pokonać w zaledwie 3 godziny. Tym samym według ich oceny cena produktu nie była adekwatna do otrzymanej treści.

„Sprzedaż Metamorphosis w pierwszych dniach po premierze była poniżej naszych oczekiwań. Największą przyczynę niezadowalającej sprzedaży upatrujemy w cenie, która została odebrana przez rynek jako zbyt wysoka. Jest to dla nas zdecydowanie cenna lekcja przed kolejnymi premierami. Z drugiej strony gra zyskuje wciąż bardzo dobre recenzje, na platformie Steam otrzymała 83% pozytywnych ocen, a na Metacritic 69%. Jej wysoka jakość została doceniona przez światowej sławy recenzentów, dodatkowo o grze pisał m.in. Der Spiegel oraz Washington Post, co więcej zostaliśmy nominowani do paszportów POLITYKI w kategorii Kultura Cyfrowa” – powiedział Jacek Dębowski, prezes Ovid Works.

Mimo początkowych problemów, twórcy gry, a dokładniej Jacek Dębowski oraz Jacek Chojecki otrzymali nominację do nagrody Paszportów Polityki w kategorii „Kultura Cyfrowa”. „Ich „Metamorphosis” to luźna adaptacja opowiadania Kafki „Przemiana”: niekoniecznie zgodna z literą, za to jak najbardziej zgodna z duchem twórczości autora” – czytamy na stronie Paszportów Polityki.

Pyramid Games: Rover Mechanic Simulator

Spółka Pyramid Games kojarzy się głównie z tytułem Occupy Mars: The Game. Data premiery wciąż nie jest znana, a w tym roku gracze mogli liczyć jedynie na prolog od spółki. Pozostając w temacie łazików marsjańskich 12 listopada zadebiutowała inna gra od studia, Rover Mechanic Simulator. Wcześniej tytuł był dostępny w formule wczesnego dostępu. Pyramid Games stworzyło również wersję e-sportową gry Rover Mechanic Simulator.

Rover Mechanic Simulator

Na rynku NewConnect notowanych spółek z branży gier jest zdecydowanie więcej. W naszym zestawieniu znalazły się te premiery, które według naszej oceny były najważniejsze. Przypominamy też, że już niebawem rozpocznie się ostatnia tegoroczna wyprzedaż gier na Steamie, dzięki czemu będzie można zakupić również polskie tytuły w promocyjnych cenach.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.