Gamescom 2021 podsumowanie: jakie gry pokazału polskie spółki
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
28 sie 2021, 09:30

Podsumowanie Gamescom 2021: mocna reprezentacja polskich spółek, oto jakie gry pokazały

Targi Gamescom dobiegają końca. Polskie spółki pokazały wiele podczas tegorocznej konferencji, przedstawiamy najważniejsze produkcje.

Gamescom to jedne z najważniejszych targów branży gier, obok E3. W tym roku, po raz drugi, konferencja odbyła się w formule online, jednak to nie oznacza, że nie otrzymaliśmy gorących informacji ze świata gier. Wśród zagranicznych tytułów poznaliśmy daty premier takich produkcji jak Halo Infinite czy Horizon Forbidden West, zobaczyliśmy najnowszy gameplay Far Cry 6 oraz Starfield. Na targach nie zabrakło oczywiście polskiej reprezentacji.

Na pierwszym miejscu należy wymienić Dying Light 2 od studia Techland. Jest to najważniejsza polska produkcja, która będzie mieć premierę już 7 grudnia br. Druga odsłona tytułu została zaprezentowana dwukrotnie podczas eventu, a fani pierwszej części mogą liczyć na wersję gry na Nintendo Switch. W targach Gamescom wzięły udział spółki obecne na rynku kapitałowym m.in. Movie Games, Draw Distance, All in! Games czy Klabater. Poniżej przedstawiamy najważniejsze prezentacje.

Zobacz także: Gamescom 2021 startuje w tym tygodniu. Które polskie spółki przygotowują się do targów

Dying Light 2 z nowym zwiastunem na konferencji Xbox

Już pierwszego dnia targów, podczas konferencji Xbox Gamescom, gracze mogli liczyć na mocny polski akcent. Jednym z pierwszych tytułów zaprezentowanych podczas eventu był Dying Light 2 od wrocławskiego Techlandu. Tymon Smektała oraz Dawid Lubryka, przedstawiciele spółki, zaprezentowali kolejny już trailer tytułu, w którym tym razem skupiono się na systemie walki oraz słynnym parkourze, który jest charakterystyczny dla głównego bohatera gry.

Oprócz prezentacji podczas wtorkowego eventu, w czwartek odbyła się również premiera 3 odcinka Dying 2 Know. Przypomnijmy, że premiera Dying Light 2 została zaplanowana na 7 grudnia br., czyli rok po słynnym debiucie Cyberpunka. Produkcja od Techlandu jest najbardziej wyczekiwaną grą platformy Steam i oby wrocławski deweloper nie zawiódł oczekiwań graczy.
 

4 tytuły z grupy Movie Games

Alaskan Truck Simulator, War Hospital, MythBusters, Scorchlands. To 4 tytuły, które zostały zaprezentowane przez Movie Games podczas targów Gamescom. To już kolejna tak owocna prezentacja warszawskiej spółki. Przypomnijmy, że jeszcze podczas eventu E3 w czerwcu, sam David Jaffe przedstawił 3 produkcje z grupy Movie Games – Winter Survival Simulator, Lust from Beyond M Edition oraz Fire Commander.

Na tegorocznym Gamescomie Movie Games zaprezentowało gameplay gry Alaskan Truck Simulator od spółki zależnej Road Studio. Jest to najważniejszy projekt w portfolio studia, który zadebiutuje w wersji na PC już w I kwartale 2022 roku. Natomiast pod koniec przyszłego roku do graczy ma trafić wersja konsolowa. Wiemy również, że na jesieni br. spółka udostępni zarówno demo jak i prolog tytułu.

Movie Games zaprezentowało również dwa pierwsze gameplaye z War Hospital od Brave Lamb Studio oraz MythBusters: The Game. Tak jak zapowiadano, zaprezentowano jeszcze jedną, dotychczas nieznaną graczom produkcję. Będzie to Scorchlands, czyli gra z gatunku city builder. Tym samym uruchomiono już kartę tytuły na Steamie, jednak na ten moment nie znamy daty premiery.

Zobacz także: Movie Games zaprezentował na Gamescom gameplay’e swoich gier

The Amazing American Circus od Klabatera

The Amazing American Circus to obecnie najważniejszy projekt w portfolio produkcyjnym Klabatera. Jest to autorski projekt, który powstaje wspólnie ze studiem Juggler Games. Po kilkukrotnym przekładaniu premiery, ostateczna data debiutu została ustalona na 16 września br. Przypomnijmy, że gra zakończy cykl rewolucyjny, obok produkcji We. The Revolution oraz Help Will Come Tommorow.

Na evencie zaprezentowano trailer The Amazing American Circus. Jednak Klabater już pracuje nad kolejnymi produkcjami, a jedną z ważniejszych na przyszłe lata będzie druga część Crossroads Inn. Dlatego też spółka zdecydowała się na przeprowadzenie emisji akcji, w ramach której chce pozyskać do 4 mln zł.

Kolejny pokaz Serial Cleaners

Serial Cleaners to sequel gry Serial Cleaner wydanej w 2017 roku. Draw Distance mocno stawia na promocję swojego najważniejszego tytułu, dlatego po raz kolejny bierze udział w targach gamingowych. Jeszcze przed rozpoczęciem Gamescomu, spółka poinformowała o przesunięciu daty premiery na 2022 rok. Wciąż nie znamy daty dziennej debiutu, jednak na pewno do tego czasu nie zabraknie nowych materiałów z gry.
 

Zobacz także: „Na ten moment skupiamy się na pre-produkcji Project Cardinal” - relacja czatu z prezesem zarządu Draw Distance

Portfolio wydawnicze All in! Games

All in! Games to spółka od niedawna notowana na głównym parkiecie GPW, po przejęciu firmy Setanta. Aktualnie firma działa jako platforma wydawnicza, a na swoim koncie ma już premiery m.in. Metamorphosis oraz Paradise Lost. Tym razem na targach zaprezentowała dwa trailery. Pierwszy z nich to tytuł Arboria, który już 9 września br. wychodzi z formuły wczesnego dostępu na platformie Steam.

Drugi, dla wielu graczy ważniejszy tytuł, to oczywiście Chernobylite. All in! Games jest wydawcą wersji konsolowej tytułu, która zadebiutuje 28 września br. na urządzeniach Xbox oraz Playstation. Niestety jest to opóźnienie, ponieważ wstępnie miała być ona dostępna na rynku na początku przyszłego miesiąca. Chernobylite to survival horror od gliwickiej spółki The Farm 51, która pod koniec lipca wyszła z formuły wczesnego dostępu na PC i okazała się sukcesem. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.
 


 

Największy projekt United Label: Tails of Iron

United Label dopiero ma za sobą premierę tytułu Eldest Souls, a już przygotowuje się do kolejnej. Gra Tails of Iron, która jest największym dotychczasowym projektem spółki, zadebiutuje na wszystkich platformach już 17 września br. Na targach Gamescom, wspólnie z producentem Odd Bug Studio, zaprezentowano najnowszy trailer tytułu.

Pełna wersja hitu Render Cube, czyli Medieval Dynasty

Medieval Dynasty to pierwsza produkcja spółki Render Cube, która przygotowuje się do wejścia na rynek NewConnect. Tytuł zadebiutował w ubiegłym roku w formule wczesnego dostępu, a już 23 września gracze otrzymają pełną wersję tej średniowiecznej produkcji. Według danych z lipca br., od wydania produkcji w formule early access spółka sprzedała ponad 600 tys. egzemplarzy. Ponadto, od czerwca polska produkcja jest dostępna w abonamencie Xbox Game Pass for PC.

Zobacz także: Chernobylite wychodzi z early access, a Medieval Dynasty ogłasza kiedy nastąpi premiera pełnej wersji. Polskie spółki wchodzą w gry survivalowe

Co jeszcze polska reprezentacja pokazała na Gamescomie?

Tegoroczna reprezentacja polskich spółek była zdecydowanie obfita. Wśród materiałów, które mogliśmy jeszcze zobaczyć należy wymienić produkcje od Varsav Game Studios, Model Builder od spółki Moonlit, Uragun od Kool2Play, Rustler (Grand Theft Horse) od Games Operators, The Crackpet Show od Vixa Games czy nowy materiał Ghostrunnera.

Na koniec zapowiadamy, że wrzesień również będzie gorący pod względem polskich premier. Już w połowie września gracze mogą liczyć na Gas Station Simulator od DRAGO entertainment, Tails of Iron z portfolio wydawniczego United Label, The Amazing American Circus od Klabatera czy wersja konsolowa Chernobylite. Zapowiada się ciekawa końcówka 2021 roku.

Zobacz także: Premiera CMS21, Chernobylite, SGWC2 - polskie spółki gamingowe notują świetną biznesową passę, czy wyrwie to ich kursy akcji z marazmu?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.