W ciągu miesiąca złożono 22 mln wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA
To już 4. tydzień z rzędu, kiedy w USA złożono kilka milionów wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Tym razem ta liczba wyniosła 5,2 mln.
W ciągu miesiąca złożono 22 mln wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Ostatnie odczyty pokazują słabość amerykańskiego rynku pracy, który jeszcze w marcu mógł pochwalić się najniższymi danymi dotyczącymi bezrobocia od lat. Ekonomiści uważają, że gospodarka, która ich zdaniem jest już w recesji, skurczyła się w I kwartale najszybciej od czasów II wojny światowej.
Wrap your head around this:
— Michael McKee (@mckonomy) April 16, 2020
Jobless claims last 3 weeks: 16,780,000
+ 5,500,000 forecast today would equal 22,280,000
Total jobs created since Great Recession: 22,088,000
In one month, 10 years of job creation wiped out... pic.twitter.com/aCGKygXp1G
Zobacz także: Nowy rekord wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy
Co dalej z amerykańskim rynkiem pracy?
Dane dotyczące liczby składanych wniosków o bezrobocie są prezentowane co tydzień. Pokazują one najaktualniejszą sytuację amerykańskiej gospodarki, która podczas epidemii koronawirusa, jest coraz słabsza. Obecnie w USA jest już około 640 tys. zarażonych, w tym ponad blisko 31 tys. ofiar śmiertelnych. Najwięcej zgonów jest w stanie Nowy Jork, bo aż ponad 10 tys.
„Spadek aktywności gospodarczej zapiera dech w piersiach. Chociaż po ponownym otwarciu gospodarki zobaczymy początkową poprawę, siła i długość tego ożywienia wcale nie są pewne” - powiedział Joel Naroff, główny ekonomista w Naroff Economics w Holandii w Pensylwanii.
Ekonomiści szacowali, że odczyt dotyczący bezrobocia w zeszłym tygodniu w USA znajdzie się na poziomie 5 mln. Niewiele się pomylili, bo liczba wniosków o zasiłek wyniosła 5,2 mln. Jest to mniejsza liczba w porównaniu do danych z tygodnia zakończonego 4 kwietnia, kiedy wyniosła ona 6,6 mln.
Źródło: Market Watch
Jak już wspominaliśmy w zeszłym tygodniu, pojawiają się coraz większe problemy systemów informatycznych, które nie radzą sobie z rekordową liczbą składanych wniosków.
„Oczekujemy, że liczba roszczeń pozostanie bardzo wysoka w nadchodzących tygodniach, ponieważ poszczególne stany walczą o usunięcie zaległości, a kolejne firmy zwalniają pracowników w odpowiedzi na trwający lockdown” - powiedział Joseph Briggs, ekonomista Goldman Sachs - „Uwzględniając ten tydzień, do końca maja przewidujemy dodatkowe 20 milionów wniosków o bezrobocie, po czym spodziewamy się, że ich liczba spadnie do poziomów zgodnych z poprzednimi recesjami” - dodał.
Ponadto, spodziewany jest również wzrost stopy bezrobocia. Ekonomiści uważają, że w kwietniu przekroczy ona próg wynoszący 10%. Jeszcze w marcu stopa bezrobocia w USA znajdowała się na poziomie 4,4%.