Windfall tax czyli podatek Jacka Sasina trafi do kosza, wynika z ustaleń RMF
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
12 paź 2022, 15:50

Podatek Sasina, czyli od zysków nadzwyczajnych, trafi do kosza - wynika z ustaleń RMF FM

Rząd zrezygnował z szeroko zakrojonej daniny Sasina - twierdzą dziennikarze RMF FM. Niektóre spółki pozytywnie zareagowały wzrostami, m.in. JSW i Bumech, które rosną odpowiednio po 2% i 10%.

Pomysł Jacka Sasina był iście drakoński: 50-procentowy podatek od nadmiarowych zysków miał dotknąć wszystkie duże polskie firmy. Jego ogłoszenie kilka tygodni temu zatrzęsło warszawskim parkietem. Jednak dziennikarze RMF FM twierdzą, że trafił on do kosza.
 

"Rząd nie zrezygnował z planów wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków, ale będzie to podatek sektorowy. Będzie dotykał tylko tych firm, które naprawdę pokazują nadmiarowe zyski, nie wynikające z ich działań. Dotknie nie tylko firm energetycznych" - poinformował rzecznik rządu Piotr Muller.

Dlaczego danina trafia do kosza

Dlaczego danina Sasina trafiła do kosza? Bo jak informuje Krzysztof Berenda, dziennikarz RMF FM, ten sam efekt, który ona dawała – chodzi o pozbawienie spółek energetycznych sporej części zysku, wynikającego z samej zmiany cen surowców – osiągnięty został na drodze dwóch innych ustaw. Chodzi o ustawę o częściowym zamrożeniu cen prądu oraz o projekt o maksymalnej cenie prądu dla małych i średnich firm, samorządów oraz szkół i szpitali.

Wedle informatorów RMF FM, w przyszłości danina Sasina może powrócić jako projekt ograniczenia marż, ale jedynie spółek energetycznych i surowcowych. W końcu to one mają największe nadmiarowe zyski wynikające ze wzrostu cen surowców.

Przypomnijmy, że jeszcze pod koniec września wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka mówił w Sejmie, że 50-procentowy windfall tax dotyczyłby marż za 2022 rok wyższych od średniej z lat 2018, 2019 i 2021. Wpływy były szacowane na 13,5 mld zł.

Gdy Jacek Sasin ogłaszał pomysł w TV, wywołał tąpnięcie na GPW. Bardzo negatywnie reagował indeks WIG20, mocno taniały spółki energetyczne, takie jak Polska Grupa Energetyczna (PGE), Tauron, Enea czy Orlen.

Zobacz także: Bessa na giełdzie sprawia, że rośnie moda na skup akcji własnych. W wielu przypadkach ułatwi to skuteczne wezwanie i zdjęcie spółki z giełdy

Rząd i tak zabierze, a nie odda

Oczywiście, informacja RMF FM wywołała lawinę komentarzy na Twitterze. Niektórzy zwracają uwagę, że rząd zabierze pieniądze, tak czy siak, tylko inną ręką…

Pojawia się też sporo głosów zwracających uwagę, że zapowiedź pojawienia się daniny sprawiła, że grube miliardy wyparowały z giełdy, a rząd utracił resztki zaufania inwestorów.

Windfall tax być może będzie podatkiem unijnym. Był wiele razy w przeszłości nakładany na firmy w Wielkiej Brytanii. Są kraje, gdzie funkcjonuje on na stałe w sektorach przemysłu wydobywczego. Obecnie Węgrzy wprowadzają podatki od nadmiarowych zysków na szeroką skalę (nakładają je m.in. na firmy energetyczne i paliwowe oraz banki), a od niedawna tenże podatek funkcjonuje również w Wielkiej Brytanii, Włoszech i Hiszpanii.

Zobacz także: Rozważamy przeniesienie Enter Air z GPW na parkiet na Zachodzie lub dual listing – mówi Grzegorz Polaniecki, dyrektor generalny Enter Air

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.