Klocki LEGO to ciekawa inwestycja alternatywna – wynika z badań naukowców

Inwestorzy powinni angażować w klocki LEGO od 5 do 25% portfela wynika z badań, bo to dobra inwestycja alternatywna

Klocki LEGO mogą udanie stabilizować portfel inwestycyjny konserwatywnego inwestora – wynika z najnowszych badań naukowców z brytyjskiego uniwersytetu. Przebadali oni olbrzymią próbkę transakcji z lat 1966-2018.

W latach 1966-2018 inwestycja w zestawy klocków LEGO przyniosła średnioroczną stopę zwrotu w wysokości 1,2% ponad inflację – wynika z badania opublikowanego w artykule “Children’s Toy or Grown-Ups’ Gamble? LEGO Sets as an Alternative Investment” („Zabawki dla dzieci, czy igraszka dorosłych? Zestawy LEGO jako inwestycja alternatywna”). Czyli klocki okazały się znacznie gorszą inwestycją od akcji (5,5%), ale za to stabilniejszą.

Klocki stabilizują portfel

Nikita Shimkus, Satish Sharma, Binam Ghimire i Savva Shanaev z University of Northumbria (Newcastle, Wielka Brytania) zrobili analizę zachowania się cen 10 588 zestawów klocków LEGO na podstawie danych z portalu brickset.com. Okazało się, że w bardzo długim, bo ponad półwiecznym horyzoncie czasowym, inwestycja w zestawy klocków wypada zdecydowanie gorzej od inwestycji w akcje. Po prostu zapewnia ochronę przed inflacją.

Jednak zestawy klocków LEGO charakteryzują się bardzo niską zmiennością cen. Jako aktywo nie są skorelowane z żadnym innym aktywem, a co ważne – nie są skorelowane z rynkiem akcji. To oznacza, że mogą być bardzo cennym składnikiem portfela inwestycyjnego, który stabilizuje go w długim horyzoncie czasowym. Zdaniem naukowców, konserwatywni inwestorzy powinni trzymać w klockach LEGO od 5% do nawet 25% kapitału!
 

1

Najlepiej kupić mały, stary zestaw będący rzadkością

W jakie zestawy klocków najlepiej inwestować? Naukowcy z University of Northumbria wskazują, że na wartości lepiej zyskują mniejsze zestawy (złożone z mniejszej ilości części i mniejsze objętościowo). Oczywiście, jak w przypadku każdego rodzaju aktywa alternatywnego, dużą rolę gra też kwestia rzadkości: w im mniejszym nakładzie był wypuszczony na rynek dany zestaw, tym ma większe szanse stać się hitem inwestycyjnym. Nie daje się także ukryć, że starsze zestawy jako inwestycja zachowują się lepiej, niż nowsze.

Stopy zwrotu w zależności od objętości zestawu klocków LEGO (cm3)

l. zestawów


W historii LEGO jednymi z lepszych inwestycji były zestawy z serii BrickHeadz, Batman, Collectable Minifigures, Castles, Dino, Indiana Jones, Piraci z Karaibów, Scooby-Doo, Speed Champions. Jeśli chodzi o roczniki, to najlepsze w historii LEGO – jako inwestycja, oczywiście - były klocki wypuszczone na rynek w 1975 czy 1984 roku.

Co ciekawe, rynek wtórny klocków LEGO jest dość płynny – to kolejna zaleta tego rodzaju inwestycji. Obecnie inwestorzy z 95 krajów potrafią zawrzeć około 90 000 transakcji w okresie półrocznym na kwotę 7,5 mln USD. Przy czym aktywnymi są przede wszystkim inwestorzy z krajów rozwiniętych: USA, Niemiec, Kanady, Holandii, Wielkiej Brytanii. Z drugiej strony występuje duży „home bias” w USA czy Danii – czyli dochodzi tam głównie do transakcji wewnątrzkrajowych.
 

„Home bias” na poszczególnych rynkach klocków LEGO (udział w rynku światowym – skala pionowa, udział handlu wewnętrznego – skala pozioma)

bias


Wygląda więc na to, że klocki LEGO to może być naprawdę dobre uzupełnienie portfela inwestycyjnego. Najlepiej kupić rzadki zestaw, który ma już swoje lata, i nie jest zbyt duży (jeśli chodzi o liczbę klocków czy objętość). I oczywiście trzymać go jak najdłużej.

Zobacz także: Klocki Lego to bardzo dobra inwestycja. Analitycy żałują, że nie ma spółki Lego na giełdzie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.