Najlepsze książki o giełdzie i inwestowaniu 2017 roku według Amerykanów | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
05 sty 2018, 07:02

Najlepsze książki o giełdzie i inwestowaniu 2017 roku według Amerykanów

Amerykański zarządzający i miliarder Ray Dalio podbił w ubiegłym roku amerykański rynek wydawniczy swoją książką „Principles”. Przebił nawet poradnik o inwestowaniu w spółki dywidendowe i klasyczną pozycję „Inteligentny inwestor” Bena Grahama.

Warren Buffett i Charlie Munger wiele razy - podczas spotkań z inwestorami i w trakcie wywiadów -  podkreślali, że czytają dużo. Bardzo dużo. Czytają tak dużo, że – jak zażartował kiedyś Munger – „moje dzieci myślą, że jestem książką, której wyrosły ręce i nogi”.

„Ucz się ucz, bo wiedza to potęgi klucz” – lubili mawiać niektórzy nauczyciele. I chyba się nie mylili, gdy dodawali, że człowiek, który chce odnieść sukces, musi się uczyć całe życie. W gruncie rzeczy to właśnie robią tacy inwestorzy, jak Buffett i Munger: czytają i uczą się przez całe życie.

Charlie-munger-reading-1
Źródło: ValueWalk

Postanowiliśmy sprawdzić, co najchętniej czytali amerykańscy inwestorzy w roku 2017. W tym celu zajrzeliśmy do księgarni internetowej Amazon. Spośród kilkunastu pozycji o tematyce inwestycyjnej odjęliśmy audiobooki oraz poradniki bardziej psychologiczne, niż inwestycyjne (chodzi tu o tytuł „Mindset: The New Psychology of Success”, który uplasował się na 5. miejscu w kategorii „investing”). W ten sposób powstała lista 5 książek (i e-booków) o tematyce inwestycyjnej najchętniej kupowanych na portalu Amazon w ostatnim czasie. Oto ona (podajemy tytuł, nazwisko autora oraz ocenę czytelników z portalu Amazon):

1. „Principles: Life and Work”, Ray Dalio (4,5/5)
 

1
 

Nazwisko Ray Dalio nie jest zbyt znane w Polsce, odwrotnie niż w USA. Dalio to skuteczny inwestor, założyciel firmy Bridgewater Associates zarządzającej aktywami w wysokości około 160 mld USD. Jego majątek jest szacowany na 14,6 mld USD, co daje mu obecnie 87. pozycję w rankingu Bloomberg Billionaires Index. Dalio jest nazywany „Stevem Jobsem inwestowania”, a przez magazyn „Time” był wielokrotnie umieszczany w setce najbardziej wpływowych ludzi na świecie.

Dalio napisał poradnik nie tylko dla inwestorów. Zgromadził w nim i opisał podstawowe zasady, jakimi kieruje się od ponad 40 lat w życiu zawodowym i prywatnym. Dalio przekonuje, że życie, zarządzanie, inwestowanie – wszystko to może być oparte na kilku regułach, na mechanizmie zbudowanym z zasad. Jedną z naczelnych zasad które prowadzą do sukcesu jest transparentność, przejrzystość – twierdzi Dalio – bo to ona ułatwia podejmowanie właściwych decyzji.

Co znani ludzie mówią o książce „Principles”?

- Ray Dalio udzielił mi kilku cennych porad, które teraz są dostępne dla każdego, dzięki jego książce – zdradził Bill Gates.

- Błyskotliwość Raya Dalio jest powszechnie znana. Ale warto wiedzieć, że ona jest podtrzymywana dzięki zestawowi reguł. To pozwoliło mu wspiąć się na sam szczyt. Teraz każdy może poznać te reguły dzięki jego książce — stwierdził Michael Bloomberg.

Na portalu Amazon można znaleźć także nieprzychylne książce recenzje. Wielu czytelników stwierdza, że porady są dobre, ale zmieściłyby się na góra 2 stronach (a książka liczy ponad 500 stron!). Jeden z recenzentów stwierdza, że Dalio zbliża się do 70-tki, więc próbuje „zgrywać Platona”, zanadto filozofując. „Ta książka to jest nieudana próba pozostawienia po sobie czegoś więcej, niż pieniądze. Niestety, napisanie książki filozoficznej okazuje się trudniejsze niż zarządzanie funduszem inwestycyjnym” – podsumowuje czytelnik o pseudonimie Niko.

2. “Automatic Income: How to Use the Power of Dividend Investing to Beat the Market and Generate Passive Income for Life”, Matthew Paulson (4,6/5)
 

2
 

Podręczna Biblia inwestowania w spółki dywidendowe. Jej tytuł można na j. polski przetłumaczyć jako „Automatyczny dochód: jak użyć siły inwestowania dywidendowego do pobicia rynku i generowania regularnego przychodu”. Napisał ją Matthew Paulson, założyciel portal inwestycyjnego MarketBeat.com, którego newsletter dociera do 425 tys. inwestorów. Paulson ma na swoim koncie już dwa inne hity: “40 Rules for Internet Business Success” (“40 reguł na biznesowy sukces w Internecie” ) oraz “Email Marketing Demystified” (“Wszystkie tajemnice marketingu e-mailowego”).

3. “The Intelligent Investor: The Definitive Book on Value Investing. A Book of Practical Counsel (Revised Edition)”, Benjamin Graham (4,5/5)
 

3

“Gdybyś miał przeczytać tylko jedną książkę w życiu poświęconą inwestowaniu, przeczytaj właśnie tę” – radzą dziennikarze magazynu “Fortune”.

„Najlepsza książka o inwestowaniu, jaka dotąd powstała” – twierdzi sam Warren Buffett.

Co tu dużo mówić: „Inteligentny inwestor” napisany przez nauczyciela Buffetta to klasyka. Wersja, która do dziś jest bestsellerem na portalu Amazon, to wydanie specjalne z 2006 roku, zrewidowane i uzupełnione o aktualizujące komentarze przez znanego amerykańskiego dziennikarza finansowego Jasona Zweiga.

4. “How to Day Trade for a Living: Tools, Tactics, Money Management, Discipline and Trading Psychology”, Andrew Aziz (4,7/5)
 

4
 

“Day-trading to nie hazard. To nie poker. By żyć z day-tradingu potrzebujesz odpowiednich narzędzi, musisz być zmotywowany, pracować ciężko i być wytrwałym” – twierdzi dr Andrew Aziz prowadzący portal Vancouver-Traders.com. Aziz jest praktykiem, który został zmuszony do życia z inwestowania po tym, jak zwolniono go z pracy tuż po kryzysie finansowym. Jego książka “How to Day Trade for a Living” („Jak uprawiać day-trading i z tego żyć”) ma rewelacyjne oceny na portalu Amazon. Większość czytelników twierdzi, że nigdy nie czytała tak dobrej pozycji poświęconej temu tematowi. Jak widać, inwestycyjny bestseller może napisać także doktor chemii, jeśli ma odpowiednie doświadczenie i potrafi je ubrać w słowa.

5. “Simple Stock Trading Formulas: How to Make Money Trading Stocks”, Billy Williams (4,0/5)
 

5
 

Billy Williams jest inwestorem od 25 lat. Poza tym jest stałym współpracownikiem Futures Magazine, portalu Traders.com czy MoneyMorning.com. Do tej pory publikował książki traktujące o skutecznym inwestowaniu na rynku walutowym i rynku opcji. Teraz przyszedł czas na pozycję poświęconą akcjom. Jej zwolennicy zwracają uwagę, że ciekawe i pożyteczne porady znajdą w niej zarówno doświadczeni, jak i początkujący inwestorzy. Jej przeciwnicy twierdzą, że nie ma w niej wiedzy, której nie dałoby się znaleźć za darmo w Internecie (tymczasem za książkę Williamsa trzeba jednak zapłacić 3 USD).

Mamy nadzieję, że wśród pięciu inwestycyjnych bestsellerów roku 2017 znajdziecie coś dla siebie. Mamy także nadzieję, że jest wśród Was - drodzy Czytelnicy „Strefy Inwestorów” - wielu znających j. angielski. Warto pamiętać, że to w tym języku ukazuje się większość pozycji, które są niezwykle wartościowe dla inwestorów...

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.