Kim jest Peter Schiff, kontrowersyjny inwestor który pojawi się na Trading Jam Session
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
02 sty 2019, 16:15

Peter Schiff wystąpi na Trading Jam Session. Kim jest kontrowersyjny amerykański inwestor i ekonomista?

Przewidział wielki kryzys z lat 2007-09, ale nie uchronił klientów swojej firmy inwestycyjnej przed stratami. Ma wyraziste, kontrowersyjne poglądy i nie boi się ich komunikować. Niedługo polscy inwestorzy będą mogli posłuchać co do powiedzenia ma Peter Schiff zwany Doktorem Zagładą.

10 stycznia gościem 139 odcinka Trading Jam Session będzie kontrowersyjny amerykański inwestor i ekonomista Peter Schiff. Co prawda nie odwiedzi Polski osobiście, ale jak zapewnili nas organizatorzy niewykluczone, że zrobi to w przyszłości.  Trading Jam Session połączy się z Schiffem online i cały stream będzie można obejrzeć Live na YouTube. Peter Schiff to z pewnością niezwykle ciekawy rozmówca, a w trakcie spotkania ma przedstawić swoje oczekiwania względem przyszłości Europy, a nawet Polski.
 

trading
 

Peter Schiff jest znany szerzej pod pseudonimem Dr. Doom, czyli Dr Zagłada. Tak ochrzciły go media amerykańskie po tym, jak przewidział poprzedni kryzys finansowy z lat 2007-09. Obecnie Schiff również nie jest najlepszej myśli co do nadchodzącej przyszłości, więc nic dziwnego, że jego wykład podczas Trading Jam Session ma tytuł „Rynek niedźwiedzia”.

Peter Schiff przewidział kryzys z lat 2007-09...

Peter Schiff jest przede wszystkim inwestorem, założycielem i prezesem oraz głównym ekonomistą firmy inwestycyjnej Euro Pacific Capital. Zyskał popularność w latach 2006-07, kiedy z całą mocą i przekonaniem przewidywał, że nadchodzi wielki kryzys finansowy, który poskutkuje przeceną na rynku nieruchomości i akcji.

Wszystko zaczęło się od debaty w telewizji Fox News w grudniu 2006 roku, kiedy Schiff zapowiedział, że w 2007 roku pęknie bańka na amerykańskim rynku nieruchomości. W 2007 roku ukazała się też jego książka „Crash Proof”, w której Schiff ostrzegał przed krachem na dolarze i rynku real estate oraz akcji, zalecając inwestowanie w surowce, a szczególnie w metale szlachetne, takie jak złoto.

Crashproof
 

Co ciekawe, Schiff – w odróżnieniu od wielu innych wolnorynkowców i analityków – od samego początku pozostawał sceptyczny w stosunku do Bitcoina. Podkreślał, że kryptowaluta nie ma wewnętrznej wartości i że uformuje się na niej bańka spekulacyjna, która pęknie. Okazało się, że znów miał rację.

Zobacz także: Prognozy dla Bitcoina na 2019 rok – będzie kosztował 67 000 USD albo 0 USD

...ale na nim nie zarobił, jego klienci też nie

Jednak co innego mieć rację, a co innego zarabiać na posiadaniu racji. W 2008 roku wyniki inwestycyjne Euro Pacific Capital były słabe. Generalnie firmie nie udało się uchronić kapitału klientów. Mało tego, zarządzający konkurencyjnej firmy Sitka Capital Management twierdził, że straty  niektórych klientów firmy Schiffa sięgały aż 40-70%.

Do tych zarzutów odniósł się brat Petera, Andrew Schiff. Przyznał, że wyniki w 2008 roku były słabe, ale nie aż tak tragiczne, jak twierdziła konkurencja. Debata na ten temat toczyła się na łamach dziennika „The Baltimore Sun”.

Od kilku lat wyniki funduszy inwestycyjnych prowadzonych przez firmę Petera Schiffa są upubliczniane. I nie są one, niestety, rewelacyjne. Wystarczy spojrzeć na tabelkę poniżej. Spośród 5 funduszy tylko 3 średniorocznie pobiły benchmark, ale tylko o włos. Dwa spisują się gorzej, niż wskaźniki, do których się porównują.
 

t1
 

Peter Schiff to kontrowersyjna osobowość medialna

Peter Schiff to nie tylko biznesman i inwestor, ale też osobowość medialna. Jest niezwykle aktywny, prowadzi swój kanał na Youtube, a także podcast. Jakby tego było mało, codziennie wrzuca coś na Twittera.

Schiff jest znany ze swoich wyrazistych poglądów politycznych. Określa się mianem prawicowego libertarianina, zwolennika szkoły autriackiej w ekonomii. W 2010 roku startował w wyborach do Senatu USA z listy Partii Republikańskiej, ale przegrał z kandydatką Demokratów.

Założyciel Euro Pacific Capital często wypowiada kontrowersyjne tezy ekonomiczne. Opowiada się m.in. za likwidacją płacy minimalnej oraz podatków dochodowych. Według niego, podatek od konsumpcji (VAT) jest jedyną daniną, która nie zaburza naturalnej ludzkiej chęci do bogacenia się. Wszelkie państwowe konstrukcje emerytalne czy zdrowotne określa mianem piramid finansowych.

We wrześniu 2018 roku głośnym echem odbiło się poparcie Schiffa dla znanego prawicowego dziennikarza Alexa Jonesa, po tym jak wiele mediów społecznościowych (m.in. Facebook i Twitter) zablokowało gwieździe środowiska alt-right konta i profile w ramach kary za rozpowszechnianie fałszywej informacji (tzw. fake news). Schiff wskazał, że na tych samych portalach konta i profile działaczy komunistycznych i zwolenników komunizmu, którzy również rozpowszechniają fake news, funkcjonują swobodnie.

Zobacz także: Kapitał nie zawsze musi się kierować tylko zyskiem. Jakie poglądy polityczne ma Soros, Buffett, Thiel, Czarnecki, Jakubas?

W żyłach Schiffa płynie polska krew

Co ciekawe, ojciec Petera Schiffa, Irwin, był synem żydowskich imigrantów z Polski. Można więc powiedzieć, że w żyłach właściciela Euro Pacific Capital płynie kapka polskiej krwi.

Schiff ukończył ekonomię i finanse na University of California, Berkeley. Karierę rozpoczynał w Shearson Lehman Brothers w 1990 roku. Już w 1996 roku poszedł na swoje, przejmując wraz z partnerem biznesowym firmę inwestycyjną Euro Pacific Capital. W późniejszych latach założył również Euro Pacific Bank (z siedzibą na wyspach St. Vincent i Grenadyny), oraz SchiffGold – firmę handlującą metalami szlachetnymi.

Można się z Peterem Schiffem nie zgadzać i nie podzielać jego poglądów, ale na pewno warto posłuchać tego, co ma do powiedzenia w zakresie tematyki inwestycyjnej. W końcu za nim spektakularny sukces w postaci przewidzenia kryzysu z lat 2007-09, którego już mu nikt nie odbierze.

Zobacz także: W co inwestować w 2019 roku? Nowa analiza wideo - styczeń 2019

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.