Warren Buffett 99,9% swojego majątku zarobił po 47 roku życia. Najlepszy inwestor na świecie obchodzi urodziny
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
30 sie 2019, 07:10

Warren Buffett dzisiaj obchodzi urodziny. Chodząca reklama procentu składanego kończy 89 lat

Warren Buffett to chodząca reklama procentu składanego. Gdyby utrzymał tempo zarabiania z ostatnich 70 lat, to do 100. urodzin zgromadziłby majątek wart... 951,5 mld USD! To też dobry przykład, że cierpliwość i konsekwencja może czynić cuda, bo 99,9% ze swoich 78,5 mld USD jakie ma zarobił po 47. roku życia.

30 sierpnia 1930 roku w Omaha urodził się najlepszy inwestor giełdowy w historii. Pierwszej inwestycji dokonał w wieku 14 lat. Ukończył ekonomię na Columbia Business School, gdzie poznał „ojca inwestowania w wartość” Benjamina Grahama, który został jego nauczycielem. Resztę już znacie. Buffett odniósł oszałamiający sukces, dziś jego majątek prywatny jest szacowany przez Bloomberga na 78,5 mld USD. Buffett jest 4 najbogatszym człowiekiem na Ziemi (wyprzedzają go tylko Jeff Bezos, Bill Gates i Bernard Arnault).

Zobacz także: Ajit Jain to ktoś kogo musisz poznać. To Hindus typowany na następcę Warrena Buffetta

Buffett to żywa reklama procentu składanego

Buffett to żywy dowód na to, że magia procentu składanego działa. Procent składany to mechanizm, w którym odsetki za dany okres oprocentowania są doliczane do kapitału (podlegają kapitalizacji), dzięki czemu „składają się” na zarobek w następnym okresie oprocentowania. Jak wiadomo, Buffett uwielbia nie tylko spółki mocne fundamentalnie, ale też spółki dywidendowe – czyli dzielące się regularnie zyskami z akcjonariuszami, choć sam nie chce wypłacać dywidend z Berkshire Hathaway żeby ta magia działała na jego korzyść.

Wedle Bloomberga, Buffett w wieku 19 lat – a więc równo 70 lat temu – miał majątek o wartości 10 000 USD, co i tak nie było mało na tamte czasy, bo to ekwiwalent dzisiejszych 108 000 USD. Cierpliwie pomnażał jednak kapitał, głównie na giełdzie. W ciągu tych 70 lat wypracował średnioroczną stopę zwrotu w wysokości 25,46%! Warto podkreślić, że jeszcze gdy miał 47 lat, jego majątek nie wyglądał szczególnie imponująco: był skromnym milionerem o wartości około 67 mln USD.

Nie ukrywajmy, że Buffettowi będzie trudno utrzymać dotychczasowe średnioroczne tempo wzrostu majątku. Gdyby to mu się udało, to w wieku 100 lat miałby majątek o wartości bagatela 951,5 mld USD! Nie sądzimy, aby to było możliwe, bo im się jest „większym”, tym trudniej rosnąć.

1. Wartość prywatnego majątku Warrena Buffetta w latach 1944-2013

warren-buffett-net-worth-over-time

2. Wartość prywatnego majątku Warrena Buffetta w latach 2012-19

7l

Zobacz także: Berkshire Hathaway ma rekordową kwotę w gotówce. Mimo to Warren Buffett wciąż nie dokonał wielkiego przejęcia

Otwarcie się Buffetta na spółki technologiczne zaczyna procentować

To na koniec spójrzmy jeszcze, co ma aktualnie w portfelu Warren Buffett. Zdecydowanie największą jego pozycją jest w tej chwili Apple (blisko 50 mld USD), które w tym roku zdrożało już o 31%. Drugą pozycją jest Bank of America (26,9 mld USD, +8,6% w tym roku), a trzecią wielbiona przez wyrocznię z Omaha Coca-Cola (szczególnie, gdy spożywa ją z burgerem), której akcje zwyżkują w 2019 roku już o 17,3%.

Jednak najbardziej udaną tegoroczną inwestycją Warrena Buffetta jest spółka StoneCo. Berkshire Hathaway kupiło 14 mln akcji tego brazylijskiego fintechu podczas ubiegłorocznego IPO. Otwarcie się Buffetta na spółki technologiczne zaczyna procentować. Podejrzewamy, że za takimi ruchami stoją Ted Weschler i Todd Combs – dwaj uczniowie Buffetta, w których upatruje się jego następcy na stanowisku prezesa Berkshire Hathaway, ale naszym zdaniem to oni nim nie będą.

3. 15 największych pozycji w portfelu Warrena Buffetta

15

Zastanawiamy się czego życzyć Warrenowi Buffettowi z okazji 89 urodzin. 100 lat? Czyli żeby pożył jeszcze tylko 11? Może 110 lat? A może utrzymania tempa wzrostu majątku? W każdym razie życzymy mu wszystkiego dobrego, co tylko sobie wymarzy, a przede wszystkim zdrówka!

Źródła wykresów: 1. Dadaviz.com, 2. Bloomberg, 3. GuruFocus

Zobacz także: Bill Ackman zainwestował blisko 800 mln USD w akcje spółki Warrena Buffetta. Analitycy Morningstar rekomendują „kupuj” Berkshire Hathaway

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.