Panika na giełdzie Warren Buffett przyznaje, że musiał przeżyć 89 lat aby to zobaczyć
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
12 mar 2020, 08:54

Warren Buffett: musiałem przeżyć 89 lat, by zobaczyć taką panikę na giełdzie

Rynek otrzymał dwa mocne ciosy, od koronawirusa i taniejącej ropy – stwierdził Warren Buffett. Ma on 128 mld USD w gotówce na inwestycje. Na razie mocno traci na bankach i liniach lotniczych.

Jeśli pożyjesz wystarczająco długo, zobaczysz na rynku finansowym wszystko, co można zobaczyć – stwierdził Warren Buffett, właściciel Berkshire Hathaway, w wywiadzie dla Yahoo Finance.

Mimo wszystko gorzej było w październiku 1987 i 2008

Buffett uważa, że panika, z jaką obecnie mamy do czynienia, jest niezwykła. „To jest knock-out. Musiałem pożyć 89 lat, by zobaczyć coś takiego. Inwestorzy reagują natychmiastowo na wszystkie złe wieści” – podkreśliła Wyrocznia z Omaha.

Zdaniem Buffetta, panika z ostatnich kilkunastu sesji nie była tak gwałtowna, jak w październiku 1987 roku, ale była bardzo do niej zbliżona. Według Buffetta krach z 2008 roku był straszniejszy. Jednak właściciel Berkshire nie ma wątpliwości, że rynek otrzymał dwa ciężkie ciosy: od koronawirusa oraz od krachu na ropie.

W wywiadzie Buffett przypomniał także zdecydowaną reakcję na kryzys finansowy z 2008 roku, na jaką zdobyły się amerykańskie władze. Czyżby Wyrocznia z Omaha sugerowała, że rynkom potrzebne są obecnie równie radykalne kroki, jak potężne programy pomocowe i skup aktywów przez banki centralne na wielką skalę?

Zobacz także: Dobre spółki nie płacą dywidend - Warren Buffett radzi jak inwestować w najnowszym liście

Buffett ma 128 mld USD na zakupy

Przypomnijmy, że Berkshire Hathaway – wehikuł inwestycyjny Warrena Buffetta – ma około 128 mld USD płynnych środków, w tym gotówki. To są pieniądze, które mogą się bardzo przydać za kilka tygodni czy miesięcy, gdy ceny dobrych spółek będą szorowały po dnie. Buffett czekał na właśnie taką okazję, jaka nadchodzi.

1. Płynne środki na rachunku Berkshire Hathaway (w mld USD)

gotówka berkshire hathaway

Jak wiadomo, Buffett lubi tradycyjne biznesy, takie jak Coca-Cola czy Kraft Heinz. Jest też wielbicielem amerykańskich banków, które wypełniają sporą część jego portfela. W ostatnich latach, zapewne za namową młodszych oficerów inwestycyjnych Teda Weschlera i Todda Combsa, przekonał się do spółki Apple, która według niego jest po prostu świetną firmą dostarczającą produkty codziennego użytku wysokiej jakości. Apple stanowi już aż 29,74% portfela BRK (72 mld USD).

Buffett mocno traci na bankach i liniach lotniczych

Buffett mając akcje oczywiście traci na przetaczającej się po giełdzie panice. Od początku roku najwięcej stracił na Occidental Petroleum – aż 70%. W tą spółkę paliwową wszedł niedawno, ale ona stanowi ledwie 0,3% jego portfela.

Buffett mocno potracił od początku roku również na akcjach linii lotniczych. Kursy United Airlines i American Airlines zanurkowały po około 44%. Najmocniej boli Buffetta to, co dzieje się z bankami. Na przykład Bank of America spadł o 35%, a stanowi aż 13,5% portfela Wyroczni z Omaha. Wells Fargo od początku roku stracił na wycenie 39%, a ma aż 7,2% udziału w portfelu Berkshire Hathaway.

Od początku roku jedynie dwie spółki w portfelu Buffetta dały mu zarobić. Obydwie to spółki z sektora handlu detalicznego. Chodzi o spółki The Kroger (+6%) i Costco (+1,4%).

2. TOP10 pozycji w portfelu Warrena Buffetta

portfel buffetta

Zobacz także: Panika związana z koronawirusem sprawia, że na giełdzie pojawiają się okazje inwestycyjne – uważa Warren Buffett

Kurs Berkshire Hathaway nie zachował się defensywnie podczas paniki

Zerknijmy jeszcze na zachowanie kursu Berkshire Hathaway podczas koronawirusowej paniki. Niestety, ale można dojść do wniosku, że magia Buffetta nieco przygasa. Kurs BRK nie zachował się defensywnie, nurkując razem z głównymi amerykańskimi indeksami. Od 12 lutego do 11 marca wycena Berkshire poszła w dół o 13,8%, podczas gdy S&P500 spadł o 18,4%, a Nasdaq Composite o 17,5%.

3. Notowania Berkshire Hathaway na tle S&P500 i Nasdaq Composite od 12 lutego

Notowania Berkshire Hathaway

Jak myślicie, na jakie spółki Buffett wyda 128 mld USD? Wejdzie mocniej w nowe technologie? A może będzie raczej trzymał się tradycyjnych biznesów i dokupi akcji Coca-Coli czy sieci handlowych?

Źródła wykresów: 1. Ycharts, 2. GuruFocus, 3. MarketScreener.com

Zobacz także: Warren Buffett w tegorocznym liście do akcjonariuszy zdradza swój testament i daje wskazówkę kto może go zastąpić

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.