Bill i Melinda Gates rozwód - jaki majątek mają do podziału
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
11 maj 2021, 09:57

Będzie co dzielić... sprawdzamy jaki majątek do podziału po rozwodzie ma Melinda i Bill Gates

Wyjaśniamy, co będą dzielić w ramach sprawy rozwodowej Bill i Melinda Gatesowie. Akcje, ziemia rolna, nieruchomości, dzieła sztuki – majątek wart ponad 140 mld USD.

Niedawno rozwiódł się z żoną Jeff Bezos, miliarder i założyciel spółki Amazon, a teraz tę drogę ma przed sobą Bill Gates, twórca Microsoftu. My jesteśmy tym zainteresowani głównie z inwestorskiego punktu widzenia. Sprawa rozwodowa ma się odbyć dopiero w 2022 roku, ale para już teraz zaczęła dzielić majątek.

Cascade Investment: 75 mld USD w akcjach do podziału

Już w dniu ogłoszenia rozwodu Melinda Gates została miliarderką – otrzymała akcje kilku spółek warte łącznie ponad 2 mld USD. To ona wniosła o rozwód z twórcą Microsoftu, którego majątek jest szacowany na ponad 146 mld USD.

Wartość majątku Billa Gatesa (mld USD)

Wartość majątku Billa Gatesa

Źródło: Bloomberg

Melinda otrzymała wspomniane akcje od firmy Cascade Investment, która jest wehikułem inwestycyjnym Gatesa (jednym z dwóch) i ma około 75 mld USD w zarządzaniu. Wedle „Wall Street Journal”, żona Gatesa otrzymała papiery m.in. Coca-Coli, Grupo Televisa (największa telewizja prywatna w hiszpańskojęzycznym świecie), Canadian National Railway (kanadyjska kolej) czy AutoNation (diler samochodów w USA).

Cascade Investment ma w swoim portfelu także akcje Berkshire Hathaway (pozycja o wartości około 18,8 mld USD), Deere (12,3 mld USD) czy Waste Management (4,9 mld USD). Listę ujawnionych pozycji można znaleźć TUTAJ.

Zobacz także: Rynek kryptowalut i bitcoin jest już warty 2,35 bln USD czyli więcej niż Apple

Bill and Melinda Gates Foundation: 25 mld USD w akcjach

Kolejnym wehikułem, który ma sporą część majątku Billa Gatesa, jest… Bill and Melinda Gates Foundation, czyli fundacja charytatywna Gatesów, znana na całym świecie. Za jej pośrednictwem Gates trzyma akcje o wartości około 25 mld USD. Blisko połowę portfela inwestycyjnego fundacja ma w akcjach Berskhire Hathaway. Bill Gates przyjaźni się z Warrenem Buffettem i zawsze podkreśla, że ma wielki szacunek do tego inwestora, jego umiejętności oraz poglądów.
 

TOP 10 pozycji w portfelu Bill and Melinda Gates Foundation

TOP 10 pozycji w portfelu Gates

Źródło: visualcapitalist.com
 

Gatesowie zapewniają, że nawet po rozwodzie będą kontynuować prace w ramach swojej fundacji. Zobowiązali się do przekazania 90% swojego majątku na cele charytatywne w ramach inicjatywy The Giving Pledge i zamierzają słowa dotrzymać. Fundacja Gatesów przez dwie dekady wydała około 50 mld USD na projekty z zakresu ochrony zdrowia, w tym 2 mld USD na walkę z COVID-19.

Setki milionów w aktywach alternatywnych

Mało tego. Bill Gates stał się z biegiem lat największym posiadaczem ziemi uprawnej w USA. Ma 242 000 akrów pól uprawnych o wartości około 2,9 mld USD. Pisaliśmy o tym w styczniu br.

Na tym nie kończy się portfel nieruchomości Billa Gatesa. Ma on wielki, naszpikowany elektroniką dom w Seattle o trudnej do oszacowania wartości. Posiada ranczo na Florydzie, które stopniowo powiększał i ma ono obecnie wartość około 59 mln USD. Plotki mówią, że jest on również posiadaczem wyspy Grand Bogue Caye, u wybrzeży Belize, którą miał nabyć za około 25 mln USD. Gates ma także kilka prywatnych samolotów. Posiada również kolekcję zabytkowych aut marki Porsche.

Co ważne, wraz z żoną Melindą kupowali przez lata dzieła sztuki i obiekty historyczne. W 1994 roku zakupili manuskrypt Leonarda Da Vinci za 30 mln USD (tzw. Kodeks z Leicester). Posiada on także dzieła malarzy, m.in. “Lost on The Grand Banks” Winslowa Homera (kupione za 36 mln USD) czy "Polo Crowd” George’a Bellow'a (28 mln USD).

Jak widać, będzie co dzielić w kancelarii prawnej.
 

W. Homer, “Lost on the Grand Banks” (1885)

Lost on the Grand Banks

Źródło: Wikipedia

Zobacz także: Najlepsze strategie inwestycyjne na czasy wysokiej inflacji – według specjalistów Man Group

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.