Bill Gates inwestuje w ziemię rolną w USA
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
19 sty 2021, 06:45

Bill Gates inwestuje w ziemię rolną i stał się największym obszarnikiem w USA

Bill Gates stał się największym posiadaczem ziemi uprawnej w USA. Ma 242 000 akrów pól uprawnych o wartości około 2,9 mld USD.

Założyciel Microsoftu i jeden z najbogatszych ludzi świata Bill Gates kontroluje około 242 000 akrów (96,8 tys. hektarów) ziemi uprawnej w USA i tym samym jest… największym amerykańskim farmerem – wynika z danych portalu The Land Report.

Bill Gates jest największym rolnikiem w USA

Obecnie Gates ma areał nieruchomości rolnych rozmieszczonych w 18 stanach. Jego największe gospodarstwo jest w Luizjanie (69 071 akrów). Ziemię posiada poprzez Melinda & Bill Gates Foundation oraz poprzez swój wehikuł inwestycyjny Cascade Investments. Oprócz ziemi rolnej ma około 25,7 tys. akrów ziemi użytkowej oraz 1,2 tys. akrów ziemi rekreacyjnej.

Posiadłości ziemskie Billa Gatesa w USA

gates ziemia

Źródło: The Land Report

Ostatnio Gates kupił ziemię w regionie Horse Heaven Hills o powierzchni 14,5 tys. akrów za około 171 mln USD. To oznacza, że zapłacił około 12 tys. USD za akr. W tym regionie cena transakcyjna ziemi waha się w przedziale 10-15 tys. USD za akr, wskazuje The Land Report. Jeśli przyjmiemy, że średnia cena akra ziemi rolnej w USA to właśnie 12 tys. USD za akr, to ziemia uprawna posiadana przez Gatesa ma wartość około 2,9 mld USD.

Zobacz także: Koronawirus spowolnił rozwój OZE, ale inwestycje w odnawialne źródła energii w 2021 roku przyspieszą na całym świecie

Po co Billowi Gatesowi tyle amerykańskich pól?

Po co Gatesowi tyle ziemi rolnej? Fundacja Gatesów od pewnego czasu prowadzi fundację-córkę o nazwie Gates Ag One, która jest organizacją non-profit wspierającą rozwój rolnictwa. Gates chce przygotować technologie, które sprawią, że mali rolnicy z Afryki i Azji będą mogli bardziej efektywnie uprawiać ziemię. Być może farmy są więc po prostu przygotowywane do serii eksperymentów w zakresie upraw. Już 11 lat temu Gates w swoim eseju „Better farms – improved lives” wskazywał, że „lepsze, bardziej efektywne rolnictwo to droga do zwalczenia biedy i głodu”.

Jednakże niektórzy twitterowicze snują przypuszczenia, że Gates kupował ziemię, by chroniła jego majątek przed inflacją. Jak wiadomo, Fed robi dużo (drukarki pracują pełną parą) by się ona w końcu pojawiła.

Gates stał się więc największym posiadaczem ziemi rolnej w USA. Wyprzedził Stewarta i Lyndę Resnicków, którzy mają około 190 tys. akrów, oraz rodzinę Offutt (również około 190 tys. akrów). Ale założyciel Microsoftu nie jest największym obszarnikiem w USA. Ten tytuł dzierży John Malone (założyciel i prezes Liberty Media), który jest właścicielem 2,2 mln akrów ziemi w USA, w postaci nie tylko pól uprawnych, ale też rancz i lasów. Drugie i trzecie miejsce podium zajmują rodziny Reed i Emmerson. Imponująco wygląda również porfolio ziemskie Teda Turnera, założyciela CNN, który ma około 2 mln akrów. Warto dodać, że w ziemię inwestuje także założyciel Amazona Jeff Bezos i posiada już około 420 tys. akrów. Listę największych amerykańskich obszarników można znaleźć TUTAJ.

Zobacz także: Dwa zagraniczne fundusze obstawiają, że akcje Orlen i Rafako będą spadać

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.