Rekordowo niski popyt na kredyty hipoteczne w czerwcu. Sprzedaż nowych mieszkań spada w dwucyfrowym tempie
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
05 lip 2022, 08:29

Rekordowo niski popyt na kredyty hipoteczne w czerwcu. Sprzedaż nowych mieszkań spada w dwucyfrowym tempie

Według czerwcowego odczytu BIK wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w czerwcu 2022 r. spadła o 59,9% r/r, To najniższy wynik w historii. Równolegle solidnie spada sprzedaż nowych mieszkań, którą raportują notowani na GPW deweloperzy.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) podało czerwcowy Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (PKM), zgodnie z nim wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe spadła o niecałe 60%.
 

bik czerwiec 2022

Źródło: BIK 

Kolejny miesiąc spadków wartości zapytań o hipoteki

Z najnowszego odczytu indeksu PKM wynika, że roczna dynamika wartości wnioskowanych kredytów hipotecznych spadła o 59,5%.

W czerwcu o kredyt wnioskowało 19,52 tys. potencjalnych kredytobiorców, gdzie jeszcze przed rokiem było to 48,42 tys. Porównując ten wynik do majowego, wnioskujących o kredyt ubyło o 18,1%, a w odniesieniu rok do roku wnioskujących było ich 59,7% mniej.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu była niższa o 0,5% w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku i 0,9% mniejsza niż w maju 2022 r., wynosząc 340,85 tys. zł.

„[…] przewidywania wobec czerwcowego odczytu BIK Indeksu Popytu na kredyty mieszkaniowe niestety sprawdziły się. Popyt pogłębił jeszcze bardziej spadki i nic nie zapowiada, że osiągnął już najniższy poziom, a odbicia od dna na razie nie widać na horyzoncie. Obecny czerwcowy odczyt Indeksu jest już kolejnym potwierdzeniem bardzo dużego schłodzenia a wręcz zamrożenia na rynku kredytów mieszkaniowych. Czerwcowa wartość Indeksu jest najniższa w historii pomiaru od stycznia 2008 r. czyli od 14 lat.” – powiedział prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Zobacz także: Jak inwestować w nieruchomości gdy inflacja szaleje, a stopy procentowe rosną

Solidny spadek sprzedaży nowych mieszkań u deweloperów

Dom Development, jeden z największych polskich deweloperów, w II kw. 2022 r. sprzedał 801 lokali mieszkaniowych, co jest lewie 6% wzrostem kwartał do kwartału. Ponadto spółka oddała do użytkowania 1084 mieszkania, czyli bardzo podobnie jak w I kw. Łącznie w pierwszym półroczu deweloper sprzedał 1 559 lokali wobec 2 116 lokali rok wcześniej i przekazał 2 178 lokali wobec 1 922 lokali przed rokiem.

"II kwartał 2022 roku był okresem próby dla branży mieszkaniowej. Seria podwyżek stóp procentowych oraz zaostrzenie kryteriów przyznawania kredytów hipotecznych, skutecznie ograniczyły dostępność finansowania zakupu nieruchomości, negatywnie wpływając na popyt zwłaszcza w segmencie popularnym. Z drugiej strony, wzrost inflacji, silny rynek najmu oraz ograniczona podaż nowych mieszkań, sprzyjały segmentowi mieszkań o podwyższonym standardzie" - powiedział prezes Jarosław Szanajca.

Wyniki za II kw. podał również Archicom, który w analizowanym okresie sprzedał 198 mieszkań, wobec 477 w ubiegłym roku. W tym czasie spółka przekazała klientom 100 lokali, kiedy przed rokiem było to 305.

„W pierwszej połowie 2022 r. sprzedaliśmy 532 lokale, wprowadzając przy tym do oferty 841. Okresowy spadek sprzedaży nie jest dla nas zaskoczeniem i w żaden sposób nie wpływa na dalszą realizację naszej strategii. Warto wspomnieć, że nie obserwujemy aktualnie braku zainteresowania zakupem naszych mieszkań wśród potencjalnych nabywców. Dostrzegamy jednak zmiany w popycie efektywnym, który jest wyrażany fizyczną możliwością zakupu” - podsumował w komunikacie prasowym prezes Waldemar Olbryk.

Dopiero rozpoczął się okres publikacji wyników za II kw. 2022 r., z spadki już są wyraźne. Jednak jak zapewniają sami zainteresowani, spółki są przygotowane na takie wyhamowanie popytu.

Kolejna podwyżka stóp procentowych już 7 lipca

Przed nami kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), ekonomiści przewidują, że to posiedzenie również zakończy się podwyżką stóp procentowych, a szacunkowy wskaźnik CPI za czerwiec (15,6%) to potwierdza. Analitycy zgodnie przekonują, że lipcowa podwyżka stopy referencyjnej wyniesie od 75 do 100 pb., a przypomnijmy, że obecnie główna stopa procentowa jest na poziomie 6%. 

Zobacz także: Najnowsze prognozy dla stóp procentowych przed czwartkowym posiedzeniem RPP

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.