Deweloperzy z Polski wychodzą zagranicę. Budują mieszkania w Niemczech, Hiszpanii, a nawet Wielkiej Brytanii
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
08 lip 2022, 08:30

Deweloperzy z Polski coraz śmielej wychodzą zagranicę. Budują mieszkania w Niemczech, Hiszpanii, a nawet Wielkiej Brytanii

Polscy deweloperzy coraz częściej budują mieszkania poza Polską. Atal rozwija swoje inwestycje w Niemczech, a Grupa Cordia w m.in. w Hiszpanii.

Polskie spółki deweloperskie coraz chętniej budują mieszkania w Europie, w Dreźnie, w Costa del Sol czy Wielkiej Brytanii. Część inwestycji jest skierowana do lokalnych klientów, część do Polskich, którzy coraz chętniej kupują nieruchomości za granicą.

Polscy deweloperzy wypływają na szersze wody

Atal, spółka Zbigniewa Juroszka, realizuje swoją inwestycje w niemieckim Dreźnie. Jest ona skierowana raczej do lokalnego odbiorcy. Pierwszy etap został już sprzedany do funduszu, a ten będzie go wynajmował na tamtejszym rynku.

Inwestycja w Dreźnie

atal_drezno

Źródło: Atal
 

„Inwestycja Atal w Dreźnie jest skierowana do lokalnego odbiorcy. Nie jest dewelopowana pod Polaków. Pierwszy etap projektu został już sprzedany do funduszu, który będzie wynajmował go najemcom.” – skomentował Zbigniew Juroszek, prezes Atal.

Zachodni rynek różni się od Polskiego, niewielka część sprzedaży jest kierowana do klientów indywidualnych.

„Rynek niemiecki różni się od polskiego m.in. tym, że niewielka część sprzedaży kierowana jest do odbiorców indywidualnych. To sytuacja odwrotna niż w Polsce, gdzie deweloperzy sprzedają lokale przede wszystkim indywidualnym klientom.” – powiedział prezes Atal. I dodał: „Działka, którą posiadamy w Dreźnie, pozwala na realizację wielu etapów. Będziemy dalej kontynuować pracę w kolejnych fazach naszego projektu w Dreźnie”.

W zagraniczne rynki angażuje się również spółka Cordia. Deweloper rozwija swoje inwestycje na Węgrzech, w Rumunii, Wielkiej Brytanii czy słonecznej Hiszpanii.

Większość nieruchomości jest skierowana do lokalnych klientów, jednak wyjątkiem od tej zasady jest rynek hiszpański, na którym spółka uruchomiła projekt Jade Tower.
 

Inwestycja w Costa del Sol

Jade-Tower-building_compressed

Źródło: Grupa Cordia
 

Większość projektów Cordii jest skierowana do lokalnych nabywców w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii oraz od 2020 r. w Wielkiej Brytanii, gdzie jako Cordia Blackswan mamy w przygotowaniu projekty o wartości 550 milionów funtów. Natomiast od tej zasady jest wyjątek: rynek hiszpański, na którym właśnie uruchomiliśmy pilotażowy projekt: Jade Tower. – komentuje Péter Bódis – Wiceprezes Zarządu Cordia Polska, Członek Zarządu i Dyrektor Finansowy Grupy Cordia.

Jade Tower na Costa del Sol to 116 apartamentów 100 metrów od plaży. Jade Tower jest skierowana do inwestorów w Europy, również z Polski.

„Kompleks powstaje w słonecznej Fuengiroli, na Costa del Sol, czyli w jednej z najbardziej popularnych wakacyjnych destynacji. To w sumie 116 luksusowych apartamentów 100 metrów od morza i 20 minut jazdy samochodem z lotniska. Z uwagi na charakter premium i turystyczną lokalizację, Jade Tower to projekt skierowany przede wszystkim do inwestorów z Europy. Idąc tym tropem, umożliwiliśmy zakup apartamentu w Jade Tower we wszystkich krajach działalności Cordii, w tym w Polsce.” – uściśla wiceprezes zarządu Cordia Polska.

Péter Bódis podkreśla, że zainteresowanie Polaków nieruchomościami na zachodzie i południu Europy systematycznie rośnie, kupujemy nieruchomości z chęci zabezpieczenia kapitału, chęci posiadania wakacyjnej destynacji.

„Wpisaliśmy się w ten sposób w mocny trend, bo zainteresowanie Polaków nieruchomościami na zachodzie i południu Europy systematycznie rośnie. Kupujemy je w celach zarobkowych, pod wynajem, lub dla siebie – jako drugi dom. Co więcej, to właśnie Hiszpania jest jednym z ulubionych kierunków rodzimych inwestorów. Łatwo dostępna nie tylko za pośrednictwem samolotu, daje możliwość zabezpieczenia oszczędności w stabilnej walucie.”

Spółka ma ambitne plany zdobycia ugruntowanej pozycji w całej Europie.

„Długofalowo, naszym strategicznym celem jest ugruntowanie pozycji nie tylko w regonie CEE, ale w całej Europie. Stąd wejście do Wielkiej Brytanii – jako Cordia Blackswan – i właśnie na rynek hiszpański. Warto podkreślić, że Jade Tower to nasz pilotażowy projekt na zachodzie Europy i pracujemy nad rozwinięciem portfolio w Hiszpanii. Poza Fuengirolą, mamy też inwestycję w Marbelli – także na Costa del Sol. To bardzo chłonne rynki, idealne z perspektywy „mocnego startu” – rocznie sprzedaje się na nich ponad 5-6 tys. nowych lokali.” – zapowiada Péter Bódis

Do spółek wychodzących z ofertą poza granice naszego kraju są również Victoria Dom, która buduje w Berlinie i HR Inwest inwestujący w nadmorskich miejscowościach pod Barceloną.

Zobacz także: Stawki najmu idą w górę w całej Europie. W Polsce w 2021 roku wzrosły średnio o 12%

Sposób na ochronę kapitału

Obecna w Polsce inflacja, przypomnijmy czerwcowy szacunek CPI to 15,6%, zmuszą część z nas do szukania sposobów na lokowanie i zabezpieczenie kapitału.

W Polsce wyraźnie widać studzenie rynku nieruchomości, ostatnie wyniki BIK, informowały o dużym spadku zapytań o finansowanie zakupy nieruchomości, znacznie spadła również kwota kredytowania. Więcej o tym pisaliśmy tutaj.

Deweloperzy na rodzimym rynku zmniejszają cele sprzedażowe, a pierwsze wyniki za II kw. br. potwierdzają znaczne spowolnienie.
 

Zobacz także: Jak inwestować w nieruchomości gdy inflacja szaleje, a stopy procentowe rosną

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.