Magazyny Panattoni widać w całej Polsce. Czym zajmuje się i jak działa gigant nieruchomości przemysłowych
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
24 maj 2023, 09:00

Panattoni to gigant w segmencie nieruchomości przemysłowych. Jak działa i co planuje firma, której magazyny widać w całej Polsce

Panattoni Europe to deweloper działający na rynku nieruchomości przemysłowych. Obecnie spółka jest jednym z największych dostawców powierzchni magazynowych i produkcyjnych w Europie.

Grupa Panattoni od 2020 do 2022 r. dostarczyła 8 mln mkw. powierzchni, a ten wynik potwierdził pozycję lidera Europie. W ostatnim czasie spółka otrzymała 64 mln euro kredytu od Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) na rozwój kolejnych projektów. Oto kilka najważniejszych faktów o gigancie nieruchomości przemysłowych.

Zobacz także: WIG-Nieruchomości najwyżej od 15 lat. Atal, Dom Development i Develia publikują dobre wyniki za 1 kwartał i z optymizmem patrzą w przyszłość

Największy deweloper przemysłowy w Europie

Panattoni, spółka działająca w segmencie powierzchni magazynowych i przemysłowych, w latach 2020-2022 dostarczyła 8 mln mkw. powierzchni. Spółka już 7. raz zwyciężyła w rankingu Top Logistics Developers, co potwierdza pozycję polskiej grupy na świecie.
 

dostarczone magazyny Panattoni

Źródło: panattonieurope.com

Pod koniec minionego roku grupa w budowie miała ponad 4 mln mkw. powierzchni.

„Coraz większy wolumen dostarczanej powierzchni, doskonale oddaje harmonijny rozwój Panattoni w Europie, który wiąże się również z powstawaniem kolejnych biur na całym kontynencie. W ostatnich latach otworzyliśmy nowe oddziały m.in. w Hiszpanii i Portugalii, Francji, Szwecji, Austrii, Włoszech, Holandii, na Węgrzech, czy w Danii. Ponadto w 2022 r. otworzyliśmy biuro w Indiach, rozwijając się także poza Europą” – powiedział Robert Dobrzycki, CEO & Co Owner Panattoni w Europie i Indiach.

BGK udzieliło Panattoni kredytu w wysokości 64 mln euro. Pozyskane finansowanie zostanie przeznaczone na realizację kompleksu Poczty Polskiej w Radzyminie, ale również dwóch powstających w ramach projektu Panattoni Park Grudziądz.

„Zestawienie projektów w Grudziądzu i Radzyminie pokazuje zróżnicowanie i kompleksowość działań Panattoni, które jest doskonałym partnerem w rozwoju na dojrzałych rynkach tzw. Wielkiej Piątki, jednocześnie tworząc nowe platformy biznesowe na rynkach nienasyconych, napędzając ich wzrost. Nasza zdywersyfikowana działalność w całej Polsce cieszy się uznaniem instytucji finansowych, które chętnie wspierają kolejne realizacje. Dziękujemy BGK za owocną współpracę i czekamy na kolejne wspólne projekty” - mówi Karina Trojańska, Chief Financing & Operating Officer w Panattoni.

Zobacz także: Ceny luksusowych domów i mieszkań na świecie spadły pierwszy raz od 2009 roku, wynika z danych Prime Global Cities Index

Magazyny, inwestycje i zrównoważony rozwój

Filia Panattoni jest częścią założonej w 1986 roku w USA, przez Carla Panattoni, firmy Panattoni Development Company Inc. Panattoni Europe powstało w 2005 r. i od tego momentu rozwija się pod czujnym okiem Roberta Dobrzyckiego, prezesa i współwłaściciela na Europę i Indie. Spółka rozwija swoją działalność m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech, ale również w Belgii, Niderlandach, Hiszpanii, Czechach czy Skandynawii.

W ofercie można znaleźć kilka strategii inwestycyjnych, od zakupu istniejących nieruchomości, przez forward funding, po budowę w systemie open book, czyli podział kosztów i zysków po ukończeniu budowy.

Panattoni jest partnerem globalnych funduszy i towarzystw ubezpieczeniowych, ale również spółek giełdowych, przez zarządców inwestycyjnych, po firmy rodzinne, nieruchomościowe i prywatne.

Spółka do 2025 roku chce uzyskać neutralność klimatyczną w nowych nieruchomościach, co potwierdza jej zaangażowanie w zrównoważony rozwój.

„Zrównoważony rozwój traktujemy szeroko. Jest on nie tylko fundamentem naszej strategii "Go Earthwise with Panattoni", ale dotyczy każdego aspektu działalności firmy.” – czytamy na stronie grupy. Obecnie Panattoni prowadzi dużo aktywności, które mają za cel zminimalizować negatywne skutki prowadzonego biznesu.

Prowadzimy wiele aktywności, które minimalizują negatywne skutki naszego biznesu i jednocześnie idą dalej niż minima wymagane przez prawo. Działamy na rzecz społeczności lokalnych, rozbudowując infrastrukturę drogową w miastach, w których prowadzimy działalność, wspomagając dostęp do edukacji czy wspierając kulturę i sztukę. Nasze starannie przemyślane decyzje uwzględniają trzy obszary: środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny – a każdy z nich jest istotny dla naszych partnerów biznesowych.” – napisano na stronie.

Spółka przyjęła strategię „Go Earthwise with Panattoni”, w skład której wchodzą inteligentne zarządzanie energią, ochrona zasobów wodnych, minimalizacja i segregacja odpadów, wellbeing oraz pozytywne skutki dla środowiska.

Do tej pory grupa stworzyła ponad 7,5 mln mkw. powierzchni objętych certyfikatami BREEAM, DGNB i Leed, a 4,5 mln mkw. z nich, w samej Polsce.
 

Zobacz także: WIG-Nieruchomości najwyżej od 15 lat. Atal, Dom Development i Develia publikują dobre wyniki za 1 kwartał i z optymizmem patrzą w przyszłość

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.